Aliupseerista miehistöön -koulutus

Ylikossu

Nyt kun on mahdollista kouluttautua ylöspäin, niin voisiko antaa myös jämät pois ja jatkaa kuitenkin armeijan kirjoissa? Minua on aina harmittanut kun sain palkinnoksi paikan aukkiin kun yritin vain tehdä hommat kunnolla. Minussa ei ole tippaakaan johtajaa. Haluan tehdä kaiken itse ;) Kertauksissa on käyty ja reservissä on tippunut kaksi ylennystä, mutta luulen, että tapan itseni työllä jos sota syttyy. Olen huono delegoimaan.

6

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • legaladvice

      Kyllä se onnistuu.

      Rikoslain 2 luvun 14 a §:ssä todetaan seuraavaa:

      Joka tuomitaan rangaistukseen maanpetos- tai valtiopetosrikoksesta taikka muusta rikoksesta vankeuteen vähintään kahdeksi vuodeksi, on tuomittava menettämään sotilasarvonsa, jollei sotilasarvon menettämistä huomioon ottaen rikoksen laatu, rikokseen johtaneet ja siitä ilmenevät seikat sekä sotilasarvon menettämisestä tekijälle aiheutuvat muut seuraukset ole pidettävä kohtuuttomana.

      Alinta sotilasarvoa ei kuitenkaan tuomita menetettäväksi. (16.6.2000/559)

      Tuossa näkyisi olevan suht varma keino päästä natsoista eroon :) Tosin saattaapi menettää muutakuin kuin natsansa.

    • väheneeLoppuu

      "Nyt kun on mahdollista kouluttautua ylöspäin, niin voisiko antaa myös jämät pois "

      Ainakin nyt sukupuolineutraalina aikana menossa tilanne siihen suuntaan, että pian saat yhteiskunnan kustantamana luovuttaa munasikin pois.

      Luovuta vaan kaikki pois.

      • noeiookankee

        "pian saat yhteiskunnan kustantamana luovuttaa munasikin pois."

        Ei se voi semmosista luopua mitä ei oo ollut


    • Näinmäin

      Mä luovutin sotilasarvon pois kun kieltäydyin reservistä. Ei tarvii enää mennä kertaamaan ja pääsee valtion maksamaan päiväraha Lomakotiin 5 pv. Ihan hyvä diili oli.

      • JaSivariSelittää

        Mitättömyys antaa tilaa kaikenlaiselle luovuttamiselle ja periksi antamiselle. Ja korostaa mitättömyyttä.


      • Anonyymi

        jos on muuttunut pasifistiksi tai on eri mieltä suomen kuulumattomuudesta natoon; hyvä siirto. natsoilla ei voi tosiaan keskittyä vain itseensä, ja voi olla helpommin tarkka-ampujan tai muun luodin tiellä. kysyttiin halukkutta intissä, mutta sanoin, etten ole oikea henkilö tehtävään, jossa tosin jo olin vastuuasemassa - joka oli ikävä lisä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      32
      6787
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      39
      4202
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      18
      3438
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      184
      3420
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2427
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      30
      2415
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      163
      1965
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      25
      1962
    9. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      31
      1831
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1402
    Aihe