Aliupseerista miehistöön -koulutus

Ylikossu

Nyt kun on mahdollista kouluttautua ylöspäin, niin voisiko antaa myös jämät pois ja jatkaa kuitenkin armeijan kirjoissa? Minua on aina harmittanut kun sain palkinnoksi paikan aukkiin kun yritin vain tehdä hommat kunnolla. Minussa ei ole tippaakaan johtajaa. Haluan tehdä kaiken itse ;) Kertauksissa on käyty ja reservissä on tippunut kaksi ylennystä, mutta luulen, että tapan itseni työllä jos sota syttyy. Olen huono delegoimaan.

6

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • legaladvice

      Kyllä se onnistuu.

      Rikoslain 2 luvun 14 a §:ssä todetaan seuraavaa:

      Joka tuomitaan rangaistukseen maanpetos- tai valtiopetosrikoksesta taikka muusta rikoksesta vankeuteen vähintään kahdeksi vuodeksi, on tuomittava menettämään sotilasarvonsa, jollei sotilasarvon menettämistä huomioon ottaen rikoksen laatu, rikokseen johtaneet ja siitä ilmenevät seikat sekä sotilasarvon menettämisestä tekijälle aiheutuvat muut seuraukset ole pidettävä kohtuuttomana.

      Alinta sotilasarvoa ei kuitenkaan tuomita menetettäväksi. (16.6.2000/559)

      Tuossa näkyisi olevan suht varma keino päästä natsoista eroon :) Tosin saattaapi menettää muutakuin kuin natsansa.

    • väheneeLoppuu

      "Nyt kun on mahdollista kouluttautua ylöspäin, niin voisiko antaa myös jämät pois "

      Ainakin nyt sukupuolineutraalina aikana menossa tilanne siihen suuntaan, että pian saat yhteiskunnan kustantamana luovuttaa munasikin pois.

      Luovuta vaan kaikki pois.

      • noeiookankee

        "pian saat yhteiskunnan kustantamana luovuttaa munasikin pois."

        Ei se voi semmosista luopua mitä ei oo ollut


    • Näinmäin

      Mä luovutin sotilasarvon pois kun kieltäydyin reservistä. Ei tarvii enää mennä kertaamaan ja pääsee valtion maksamaan päiväraha Lomakotiin 5 pv. Ihan hyvä diili oli.

      • JaSivariSelittää

        Mitättömyys antaa tilaa kaikenlaiselle luovuttamiselle ja periksi antamiselle. Ja korostaa mitättömyyttä.


      • Anonyymi

        jos on muuttunut pasifistiksi tai on eri mieltä suomen kuulumattomuudesta natoon; hyvä siirto. natsoilla ei voi tosiaan keskittyä vain itseensä, ja voi olla helpommin tarkka-ampujan tai muun luodin tiellä. kysyttiin halukkutta intissä, mutta sanoin, etten ole oikea henkilö tehtävään, jossa tosin jo olin vastuuasemassa - joka oli ikävä lisä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4203
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      117
      2659
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2412
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1446
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1446
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      966
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      941
    Aihe