Tampere, bussiyhteys: turistit kaatosateeseen

Uitetut

Tampereen liikennelaitokselle pitäisi kai laittaa viestiä, muttei löydy linkkiä tai osoitetta. Kun katsoo aikataulusivua netistä, näkyy ensimmäisenä tällainen tieto: Aikataulut linjoittain: 1 Vatiala - Koskipuisto - Suupantori (-Lentoasema)
Tämä on hämäävää, olen vieraspaikkakuntalainen ja ulkomaalainen kaverini oli lähdössä lennolle. Oli tarkoitus nousta ykkösbussiin Stockan edestä, jonka luulimme menevän lentokentälle, mutta ykkönen ei sinne mennytkään. Jouduimme kävelemään kauheassa sademyrskyssä n 10 minuuttia matkalaukkujen kanssa lähimmälle huoltamolle, Keisarinviitan ABC:lle ja siitä soitettiin taksi. Kaveri ehti onneksi viime tingassa koneeseen. Ei pitänyt laittaa satasia hotellihuoneisiin ja uuteen matkalippuun sentään. Miksi Tampere ei voi merkitä lentokenttäbussia selkeästi niin että se erottuu muista linjoista? Neljä eri reittiä bussille 1, ei hyvä.

7

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luupäämenetaxilla

      Idiootit, sinä ja kaverisi.
      A) Liikennelaitos ei aja eikä ole ikinä ajanut lentoasemalle
      B) Lentoasemalle ajavat linjat on aina linjatunnukseltaan 1A
      C) Jokaisessa lentoasemalle ajavassa vuorossa on linjakilvissä suuraakkosin: LENTOASEMA / AIRPORT. Eli pitäisi jopa ulkomaanelävän tajuta että bussi menee lentoasemalle.
      D) Kun ostat lippua ja sanot kuskille: -Lentoasemalle kaksi aikuista, kiitos. luulisi siinä kohtaa viimeinkin selviävän totuus kun kuski sanoo: -Tämä linja ei aja lentoasemalle, vaan xxxxxxxxz.
      Mitä muuta haluaisitte selventämään tätä asiaa vielä? Pitäisikö kenties joka linjurissa olla kerä rautalankaa josta asian voisi sinulle vääntää vaiko sorvi ja puuta jolla asian sinulle voisi sorvata?
      Ehkä on tosiaan parempi että matkustatte vastaisuudessa vain taksilla. Kirjoittakaa varmuuden vuoksi etukäteen lapulle mihin haluatte matkustaa ja antakaa lappunen taksikuskille kun nousette autoon jos vaikka ramppikuume tai dementia yllättää mittarin takapenkillä.

      • Giramondo

        Eipäs nyt saivarrella. Missä inhimillisyys, oletko pinna kireä - hesalainen vai muuten vain näitä jota on haukkumassa ja kettuilemassa suomi24:ssä, ennen kuin on miettineet vähän psykologisemmin. Sinäkin erehdyt joskus jossain hässäkässä, se on jokaisen ihmisen ominaisuus. Myös suunnittelijat erehtyvät. Jos saa tiedon aikataulun ykkössivulta matkakiireissä ynnä muualta, että kaikki bussi ykköset vie lentoasemalle, eikä viekään, eikä näe edes kunnolla kylttiä kaatosateessa, niin kyllä jossain paikallisessa informaatiossa mättää eniten. Tamperelaiset suhtautuivat paljon asiallisemmin ja järkevämmin kirjoitukseeni. Äläkä saivartele, että se on kahdessa paikassa. On ihan hyvä että tamperelaiset keskustelevat asiasta. Olimme menossa ykköseen jonka määränpää oli lentoasema. Sitä ennen tuli toinen ykkönen, johon tuli hypättyä huonosti nukutun yön jälkeen. Tamperelaiset on mukavampia, "Helsinki" (merkityksessä liian kireät ja ylimieliset ihmiset kuten sinä ja monet suomi24 palstoilla sivistymätöntä nimittelyä harjoittavat) kaikkia ketuttaa. Nääs nääs. Lue ja opi miten fiksut ihmiset suhtautuvat pieniin inhimillisiin heikkouksiin ja toisaalta huonoon informaatioon aikataulusuunnittelijoiden lätkiessä neljälle samalta pysäkiltä lähtevälle linjalle saman numeron, vaikka numeroyhdistelmiä on olemassa miljoonia. Tuolla monet ovat sitä mieltä että muutos on hyvä tehdä, vaihtaa reitille toinen numero, helppo homma. Terveisin maailmaa paljon kiertänyt aloittaja. http://keskustelu.suomi24.fi/t/13633833


      • ääliömenetaxilla

        Joopa joo. Paljon maailma kiertänyt... Ja eksyy matkalla Pirkkalan lentoasemalle. Heh heh hee. Mitä maailmaa sinä olet noilla navigointitaidoilla kiertänyt? Jotain sahalahden perukoita vissiin?


      • giramondi

        Menee se viisaskin joskus vipuun. Vahinko ei tule kello kaulassa. Sattuu sitä paremmissakin piireissä. Bussi tuli niin nopeasti että ehdin nähdä vain ykkösen, kaatosateessa, ja silmälasit huurussa. Kaveri ei ehtinyt nähdä senkään vertaa. Mitä vanhemmaksi tulet, sitä varmemmin sinullekin tapahtuu vielä mokia, entistä enemmän. Joten turha näsäviisastella maalla, kun merellä tuulee.


    • unounounouno

      Maailmankiertäjälle sattuu ja tapahtuu, haha

    • 2plus
    • kflsklsklödsa

      Aivan mahtavaa keskustelua!
      Otan asiasta tamperelaisena kopin ja teen valtuustoaloitteen.
      Lentokentälle menevän bussin numero vaihdetaan 1A:sta 1B:ksi niin epäselvuudet loppuu kuin seinään. Bussin numero 1A on ollutkin niin hämäävä. Samalla kaikki muut yli 30 linjaa merkitään kylteillä: "tämä bussi ei mene lentoasemalle".
      Myös linja-autopysäkit varustetaan sääsuojin ja kiikarein, sillä Tampereen äärimmäiset sääolosuhteet aiheuttavat päivittäin ihmiselle vaikeuksia havainnoida bussien noin 30-40cm korkeita linjatunnuksia.
      On suoranainen ihme, että niinkin suuri osa tamperelaisista on löytänyt busseilla työpaikoilleen nykytilassa, sen verran holtittomasti on linjat ollut merkittynä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      2845
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      108
      1120
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      931
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      895
    5. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      877
    6. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      867
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      820
    8. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      814
    9. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      744
    10. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      136
      739
    Aihe