Näin luki tämän päivän Ylä-Karjalassa. 5000 euroa liittymismaksu, kait vielä muita maksuja tämän päälle, huolto yms?
Lakihan muuttui, kuivan maan asunnoille ei enää tarvitse uusia jätejärjestelmiä, sakokaivot riittää.
Tietysti jokainen voi käyttää rahansa miten haluaa mutta en minä laittaisi 5000 euroa tälläiseen. Itse ostin säästyneillä rahoilla osakkeen Joensuusta ja vaihdoin auton uudempaan, ei uusi vaan 2 vuotta vanha tilava perheauto, minulle olisi tullut kalliiksi jos vanha jätevesiasetus olisi jäänyt voimaan sillä ostin perikunnalta menehtyneen omaisen hyväkuntoisen v.1990 rakennetun omakotitalon, ei kovin suuri, noin 80 neliötä, poika perheineen asuu siinä, joten kahteen taloon olisin joutunut uusimaan jätevesi järjestelmän, noin 35-40 tuhatta euroa siihen olisi uponnut yhteensä, ainakin, se oli minimi arvio. En kehuakseni tarkoita tätä, en mikään porho ole vaan säästäväisesti elänyt eikä perikunta kiskonut talon hinnasta vaan möivät kohtuu hinnalla.
Lakihan muuttui, kuivan maan asunnoille ei enää tarvitse uusia jätejärjestelmiä, sakokaivot riittää.
Tietysti jokainen voi käyttää rahansa miten haluaa mutta en minä laittaisi 5000 euroa tälläiseen. Itse ostin säästyneillä rahoilla osakkeen Joensuusta ja vaihdoin auton uudempaan, ei uusi vaan 2 vuotta vanha tilava perheauto, minulle olisi tullut kalliiksi jos vanha jätevesiasetus olisi jäänyt voimaan sillä ostin perikunnalta menehtyneen omaisen hyväkuntoisen v.1990 rakennetun omakotitalon, ei kovin suuri, noin 80 neliötä, poika perheineen asuu siinä, joten kahteen taloon olisin joutunut uusimaan jätevesi järjestelmän, noin 35-40 tuhatta euroa siihen olisi uponnut yhteensä, ainakin, se oli minimi arvio. En kehuakseni tarkoita tätä, en mikään porho ole vaan säästäväisesti elänyt eikä perikunta kiskonut talon hinnasta vaan möivät kohtuu hinnalla.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ihmettelin samaa asiaa. Tietysti ne jotka tekivät sopimuksen liittymisestä jo aikaisemmin niin he eivät voi perua sopimusta. Uudet liittyjät jos niitä tulee niin heitä minä ihmettelen. 5000 euroa, sillä saa jo kohtalaisen ajopelin tai 5000 euroa kun laittaa vaihtorahaa autoon niin saa ehkä 2-3 vuotta nuoremman auton jos puhutaan tavallisen hintaisista käyttöautoista, ei mistään luksusmerkeistä.
Voi olla että ihmiset ei tiedä että asetus on muuttunut.
Odottakaahan vielä , jätevesi asia ei todellakaan ole loppuun käsitelty.
On se. Tietysti jos on rakennuslupaa vaativia uudistuksia niin tarkastellaan asiaa sitten. Tosiasiassa vuosikymmeniä on ollut käytäntö ettei mitään lupia ole koskaan haettu.
Kaupungissa eri juttu mutta siellä yleensä on viemäröinti hoidettu kaupungin puolesta.
Hallitus ohjelmaan kirjattiin ettei kuivan maan asunnoille tarvitse muuttaa mitään, sakokaivot riittävät-
Muutapa hyvää ei kymmeneen vuoteen tulekaan hallituksen taholta kun Suomi on velkaantunut niin pahasti.
Oli suuri helpotus mullekin kun ei tarvitse laittaa 10 000-20 000 euroa humpuukiin.
Mikä katsotaan kuivaksi maaksi? Paljonko matkaa esim.vesistöön? Onko näitä määritelty missään?
Joitain satoja metrejä luulisin. Vuonna 2009 jo tutkittiin ylivuotavaa sakokaivoa ja sitten tehtiin tutkimukset ja analysoinnit ja kas kummaa, muutaman metrin päästä ei löytynyt mitään ympäristölle haitallista.
Tutkimuksen teki ylen MOT-ohjelman toimittaja M.Backman, löytyy kait vieläkin ylen nettisivuilta.
Keskiviikko 10.6.2015 klo 05.00 (päivitetty klo 05.51)
Lahti on Suomen huumepääkaupunki, kun mittarina käytetään huumausaineiden pitoisuuksia jätevedessä, kertoo Savon Sanomat.
Tiedot käyvät ilmi Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) jätevesitutkimuksesta.
Lahden jätevedestä löytyi kaikkia tutkittuja huumeita enemmän kuin suomalaiskaupungeissa keskimäärin. Tutkimustulokset osoittavat, että huumeiden käytössä on ollut pientä kasvua viime vuosina.
Huumeiden käyttö näkyy ihmisen eritteissä, jotka kaupungeissa päätyvät puhdistamoille.
THL:n seurantatutkimus käsittää yli 40 prosenttia Suomen väestöstä. Huumeiden käyttöä mitataan suurimpien kaupunkien puhdistamattomasta jätevedestä.
Lähde: Savon Sanomat
STT
"Ja vielä olisi pitänyt jätevedet puhdistaa ihmisen luonnollisista jätöksistä."
"Onneksi järki voitti."
Rahan puhdistava vaikutus
Julkaistu 28.09.2009 - 15:46. Päivitetty 17.06.2014 - 07:13
Viime vuonna MOT:n jaksossa Hyttysenpäästö Itämereen kyseenalaistin haja-asutuksen jätevesiuudistuksen pohjana olleet laskelmat maaseudun ihmisten aiheuttamasta fosforikuormasta vesistöihin. Nyt MOT palaa rikospaikalle ja raportoi jätevesihankkeen uusista vaiheista.
Jätevesiuudistus etenee kovin verkkaisesti ja syykin siihen on ilmeinen: kiinteistöjen omistajat eivät tunne luottamusta sen enempää hanketta eteenpäin ajaviin viranomaisiin kuin kaupallisia ratkaisuja tarjoaviin yrityksiinkään. Kansan suussa valtioneuvoston antama jätevesiuudistus tunnetaan nimellä "paskalaki", vaikka asiasta ei olekaan säädetty lailla. Sinänsä on hankkeelle kuvaavaa, että eduskunnalle ei annettu sanansijaa, kun miljoonaiselle väestöryhmälle säädettiin miljardien eurojen velvoitteita. Ne määrättiin virkamiesvedolla.
Tälläinen juttu löytyi ylen arkistosta netti sivuilta.
Tuttavamme hankki silloin jo joitakin vuosia sitten uudet systeemit jotka eivät sitten toimineetkaan. Ei ne toimi vieläkään kalliista ylläpidosta huolimatta. Paska maatuu tehokkaasti muutenkin. Johan Suomalaiset ihmiset tuottaa 10 miljoonaa litraa metaania päivässä piereskelemällä, Kerro se 365.
Meillä ei korjata ennen kuin on pakko ja jos sittenkään. Paitsi jos sosku tai joku muu maksaa, ehkä. Ainoat kemikaalit jotka kaivoon menee on Fairy ja Mäntysuopa.
Paskasta ollaan jo vuosia kasvatettu ruokaa.
Ylen netti.
Ympäristöministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok.) kertoi torstaina, että ympäristöhallinto tulee pohtimaan uudelleen jätevesien käsittelypakon kuivan maan kiinteistöissä. Tällä tarkoitetaan kiinteistöjä, jotka eivät sijaitse vesistöjen äärellä tai pohjavesialueella.
Nykyisin kunnissa määritellään yleisesti kiinteistö vesistön äärellä olevaksi, jos rantaan on alle 200 metriä.
Maaseudun Tulevaisuus Joulukuu 2014.
Lisäys. Vanhan lain mukaan 200 metriä, tulevaisuudessa ehkä vähemmän.
Olkaa paskaamatta, ei tarvi edes vessaa! Siinäkin säästää!
Älä yllytä, alkavat panttamaan paskaa ja pian räjähtävät!
Kaupunkien paskojenkokoamislaitokset,isot tehtaat,maatalous ja esimerkiksi Höljäkän kyllästämö tyyppiset laitokset ovat niitä suursaastuttajia. Mummon nokareet on niinkuin itikan pissi itämeressä,eikä sitäkään.
No niinpähän ohjelman nimikin kertoi, se on todella "Hyttysenpäästö Itämeressä." Vieläkin on ohjelma nauhalla. Ylen toimittajalla on suuri ansio että asetus peruttiin. Ja todella: kevättulvien aikaan kaupungin vedenpuhdistamot laskevat jätevedet puhdistamatta vesistöön ja jos laki olisi toteutunut niin vielä enempi ihmisten jätöksiä olisi päästetty vesistöön. Höljäkän kyllästämöltähän voi löytyä vaikka kuin paljon myrkkyjä, vuosikymmeniä sitten kun ei älytty mitään ympäristön suojelusta.
Hankala tuosta rimpuilla irti jos olet erehtynyt nimesi paperiin laittamaan. Kyllä mahtaa ottaa pattiin ja rajusti.
No eihän siitä millään pääse irti jos nimi paperissa. Olisivat lukeneet näitä palstoja vuosi sitten niin olisivat kahdesti miettineet. Nythän se Valtimon projekti on lain mukaan tarpeeton kuten Ylikylän suuruuden hullu laitoskin.
Olin jo viime syksynä melko varma että asetus tullaan perumaan tai ainakin lieventämään, no liekkö moni sitten uskonut vaikka täälläkin monella palstalla kehoitin ihmisiä odottelemaan.
Just oikein kirjoitit, noin minäkin ajattelen. Ylikylän suuruudenhullut rakensivat oikein yhteispuhdistamon vaikka minäkin täällä viime vuonna monellakin palstalla varoittelin että oottakaa rauhassa, asetus muuttuu, sillä minulla oli tietoa että toden-näköisesti tulee lievennys ja ehkä jopa perutaan koko asetus.
No ehkä joku otti onkeensa neuvoni ja säästi rahaa hyvän auton verran mutta kieltämättä olen vähän vahingoniloinenkin niiden puolesta joiden äly ei riittänyt odottaa lain muutosta:D
Ja ne yhteiset hankkeet, ne on vähän sellaista kolhoosi meininkiä, niistä tulee yleensä vain riitaa.
Ja Valtimolle vielä tulee kolhoosi homma, ei voi kuin nauraa!
Samoin naurattaa nämä kuituhössöttäjät, kauhea hinta ja kk-maksuissa rajana vain taivas: VOI TAIVAHAN TALIKYNTTILÄT NÄITÄ PUUROPÄITÄ...
Kepulaiset Paula Lehtomäen johdolla tekivät tämän nykyisen paskalain.
Onneksi nuori Sanni Grahn-Laasonen uskalti ruveta vastarintaan tässä asiassa ja muut puolueet sitten peloissaan myötäili ja laki peruttiin kuivan maan asuntojen kohdalla.
Paula Lönttäp#rse ajoi lain maaliin ja Sanni G. onnistui perumaan.
Huussin käymäläjäte pitää jatkossa kompostoida. Sitä ei saa enää haudata sellaisenaan maahan.
Johtava asiantuntija Jyrki Laitinen Suomen ympäristökeskuksesta kertoo, että ulosteet on kompostoitava, jotta ravinteet ja mikrobit eivät valu pohjavesiin, kaivoihin ja vesistöihin. Pohjavettä voi olla missä vain, joten jätösten hautaaminen keskelle metsää ei ratkaise ongelmaa.
Asiasta määrää haja-asutusalueen jätevesiasetus, jonka siirtymäaika päättyy vuonna 2016. Siihen mennessä huussin tai kuivakäymälän omistajien on ratkaistava, kuinka jätteet käsitellään lain vaatimusten mukaisesti
Ympäristöministeriö pitäisi Suomelle tuhoisana lakkauttaa.
Tosin tämä juttu oli vuodelta 2012 jolloin jätevesikiima oli huipussaan.
Maaseudun Tulevaisuus 2012.