Taloomme tulee sähkölattialämmitys. Myös varaavan takan alle laitettiin lattialämmityskaapelit. Näin äkkiseltään tuntuu typerältä. Miksi näin tehdään?
Takan alle lämmityskaapelit?
14
5652
Vastaukset
- ihmettelijä vaan
Sinun kannattaa kysyä kaapelin asentajalta. Hullulta tuntuu, koska eihän takan kohdalla olla. Voisihan sen ajatella niin, että takka varaa lämpöä näistä kaapeleista, mutta kestävätkö ne, jos innostut polttamaan puut oikein kovin takassasi?
- murtuuko lattia
paljonko takalle tulee painoa ettei paino vaan murra takan perustusta
- Ylikuumeneeko?
murtuuko lattia kirjoitti:
paljonko takalle tulee painoa ettei paino vaan murra takan perustusta
Lattialämmityskaapelin valmistaja kyllä suosittaa ettei kaapelia asenneta tulisijan alle koska mahdollinen ylikuumeneminen ei tee hyvää kaapeleille. Itse jättäisin 1/2 metriä rakoa tulisijaan kaapelin ja takan välille.
- Ei roskaa
Kätevää, ei tartte polttaa roskaavia puita kun takka pysyy lämpimänä sähköllä.
- sähkömies
Lämmityskaapelia ei saa asentaa kiintokalusteiden ja esineiden alle juuri ylikuumenemisen takia. Siis kaapelit ylikuumenevat, koska niiden kehittämä lämpö ei pääse "haihtumaan" huoneilmaan vaan patoutuu esteen alle. Jos lattiaa ei ole vielä valettu niin äkkiä kaapelit pois takan ja piipun kohdalta.
- Toinen sähkäri
No ei ne kaapelit piipun ja uunin alla siksi kuumene, että lämpö ei pääsisi haihtumaan niiden kohdalla. Kyllä se lämpö kylmään uuniin ja piippuun johtuu paremmin kuin ilmaan. Mutta valitettavasti myös toisin päin silloin kun uuni on kuumana, silloin voi kaapelillla olla hikiset paikat.
Itse en uunia ja piippua laske kalusteiksi. Mutta enpä kyllä silti asenna kaapelia niiden alle.
- peukku2
kun tilaat kaapelit tai putket tehtaalta ja saat mukana piirrokset niin ne on tehnyt fiksu tietokoneohjelma jolla on asetettu seinät rajaksi ja sitten se väkästää sinne kaapelit tasaisen varmasti aukoista yms piittaamatta. asennuksen ammattitaitoa sitten vaaditaan kun hommaan ryhdytää eli otetaan järki mukaan ja todetaan että kuvan tarkoitus onkin kertoa vain kaapelin tai putken menekki kyseiseen tilaan ja etäisyydet.
eihän siinäkään ole mitään järkeä että saunan lauteiden alla on yhtä paljon kuin keskilattialla kaapelia ja keittiössä kylmälaitteiden alla on lämmitys... toisaalta ei me sitä onnistuttu laittamaan kura-altaankaan alle mitenkään järkevästi.. - 888
Lattia on valettu, sähköurakoitsijan mielestä asia on ok, samoin vastaavan mielestä. Talotehdas käskee kysymään sähköurakoitsijalta onko ok. No se vastaus jo kuultiin.
- sähkömies
Tee paperi vastaavan ja sähkömiehen kanssa, jossa todetaan kaapelien olevan takan alla. Sitten parinkymmenen vuoden takuu sille kaapelille, epäilen että riski on suuri kaaplein kärähtämiselle. Kysyppä vinkkiä kaapelivalmistajalta.
Nolo homma jos joudut toteamaan reilun vuoden päästä että lattia on kylmänä. - Vanhempi suunnittelija
sähkömies kirjoitti:
Tee paperi vastaavan ja sähkömiehen kanssa, jossa todetaan kaapelien olevan takan alla. Sitten parinkymmenen vuoden takuu sille kaapelille, epäilen että riski on suuri kaaplein kärähtämiselle. Kysyppä vinkkiä kaapelivalmistajalta.
Nolo homma jos joudut toteamaan reilun vuoden päästä että lattia on kylmänä.Nyt kyllä vetäisen mutu-generaattorin käyntiin ja kehoitan lopettamaan murehtimisen, koska mitään ei ole tehtävissä. Takka on kiveä ja vetää kyllä tehoja alaosiltaan niin paljon ettei kaapeli lämpene liikaa. Siinähän on myös alaspäin kiveä, jos antura on tehty. Onko tehty antura? Takkarakenne antaa huonosti lämpöä alaspäin eli itse takka ei paljoa lämmitä maan suuntaan. Takan alueella on normaalimitoituksella 60 vattia (noin yksi neliömetri). Kivikasan alaosa ei lämpene tuolla kuin muutaman asteen jos alaspäin on antura.
- raksaaja
Vanhempi suunnittelija kirjoitti:
Nyt kyllä vetäisen mutu-generaattorin käyntiin ja kehoitan lopettamaan murehtimisen, koska mitään ei ole tehtävissä. Takka on kiveä ja vetää kyllä tehoja alaosiltaan niin paljon ettei kaapeli lämpene liikaa. Siinähän on myös alaspäin kiveä, jos antura on tehty. Onko tehty antura? Takkarakenne antaa huonosti lämpöä alaspäin eli itse takka ei paljoa lämmitä maan suuntaan. Takan alueella on normaalimitoituksella 60 vattia (noin yksi neliömetri). Kivikasan alaosa ei lämpene tuolla kuin muutaman asteen jos alaspäin on antura.
Todellakin jäitä kannattaa laittaa hattuun.
Jos saa rikon varalta korjun sovittua niin se on "vain" plussaa,
Mutta mielestäni takan alla oleva antura ei edesauta lämmön johtumista pois takasta, sillä luultavimmin anturan ja laatan välissä on paineenkestävää lämmöneristettä. - Vanhempi suunnittelija
raksaaja kirjoitti:
Todellakin jäitä kannattaa laittaa hattuun.
Jos saa rikon varalta korjun sovittua niin se on "vain" plussaa,
Mutta mielestäni takan alla oleva antura ei edesauta lämmön johtumista pois takasta, sillä luultavimmin anturan ja laatan välissä on paineenkestävää lämmöneristettä.Minulla on leca-harkkoa takan anturan päällä 2 kerrosta ja lecan ja takan välissä 15 senttiä valua. Valun päältä on 40 senttiä tiilimuurauksia ennen tulipesää. Jos tuonne väliin tuupattaisiin 60 W tehoa, ei sillä ihmeitä lämmöt nousisi. Sivusuuntaan on jo niin paljon pinta-alaa lämmölle siirtyä. Ja kyllä leca-harkkokin laskee alaspäin jotain.
On mahdollista myös laskea mitä tapahtuu. Paljonko on tehoa takan alla ja mikä on lattiarakenne alaspäin?
- RANE
...ASENSIN VESIKIERTOISEN LÄMMITYKSEN TAKKAAN TIILIEN VÄLIIN. EIKS OLLUKKI OIVALLUS? EN TARVII PUITA. SANO MUN SANONEEN!
- Joshi
Elikäs minkäs merkkinen kaapeli on kyseessä??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004383
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422026- 631713
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331373Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581347Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93969SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26933Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186706