PELASTAAKO YHTEISKUNTASOPIMUSKAAN KONKURSSILTA

SUOMENVALTIOTA

Käytännössä Suomi on konkurssissa. Tää olisi kilahtanut aikoja sitten, jos korot eivät olisi olleet nollassa. Suomi voi kuvitella, että se ei ole konkurssissa niin kauan, kunnes joku tulee penäämään, että velka pitää maksaa, Uusipaavalniemi kommentoi lausuntojaan hs Kuukausiliitteelle.

17

60

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liiottelua

      Kyllä tämä on kohtuullisen isoa liioittelua. Suomi ei ole maksukyvyttömyyden tilassa eli konkurssissa. Ainoa maa, joka on lähellä tätä, on Kreikka.

      • Kreikantie

        Ei ollakkaan vielä, mutta jos velaksi eläminen jatkuu niin kohta ollaan ja silloin moni itkee yhteiskuntasopimuksen perään!


      • vai-kuinka

        -"Suomi ei ole maksukyvyttömyyden tilassa eli konkurssissa. Ainoa maa, joka on lähellä tätä, on Kreikka."
        Tiedätkös sitä, että Suomen valtiontalous on vuositasolla 5-6 miljardia alijäämäinen. Sama euromäärä joka menee työttömyyskorvauksiin.
        Vastaavasti Kreikan vuositalous osoittaa lähes prosentin plussaa.
        Vitsit on vähissä, kun ottaa huomioon kuinka SDP ja johtamansa AY-liike vähät piittaa taloudellisista realiteeteista. Tällä piittaamattomuudella Suomen tie kulkee kohti Kreikan kohtaloa. "TYÖN ORJA TÄSTÄ SORRONYÖSTÄ NOUSKAA", jos meinaatte työ paikkanne säilyttää.


    • Suomi ei ole konkurssissa. Nyt on hyvä aika laittaa rakenteita kuntoon. Se ei ole kohtuutonta kenellekään. Edellinen hallitus huolehti hyväosaisten osallistumisesta kiristämällä pääomaveroa ja ansiotuloverotusta. Solidaarisuuvero on tästä hyvä esimerkki.
      Pitää verrata Suomen tilannetta muihin pohjoismaihin ja voidaan todeta että verotus on äärirajoilla, jos nyt halutaan että tämä maa on markkinataloudessa. Sen takia ulkomainen velka on erittäin tärkeää saada hallintaan, koska verotusta kiristämällä ei tule pysyviä tuloksia.

      Esim USA on korviaan myöten veloissa, mutta siellä on erittäin kevyt verotus ja maa on omavarainen melkein kaikessa. USA käytää velkaansa ulkopolitiikan hoitoon ja Kiinan ohjaamiseen markkinatalouspolulla. Se on eri asia kuin Suomen velkamäärän kehittyminen.

    • malttiamalttia

      Ei pelasta, vaan yhteiskuntasopimus aiheuttaa konkurssin. ei se aiheuta kasvua, toiveajattelua, vaikutus vientiin on marginaalista,, koska kustannusvaikutukset ovat vientiteollisuudellemme alle prosentin.
      Sensijaan työttömiä tulee rutkasti lisää, siis valtion elätettäviä kun samalla verotulot alenee. Sipilän tie on kreikan tie ja se johtaa konkurssiin, siis jos pelkkää yhteiskuntasopimusta ajatellaan, toki hallituksella muissa asioissa on hyviäkin ideoita ja niihin pitäisi keskittyä ja jättää koko yhteiskuntasopimus pois ja tyytyä työ ja kasvusopimukseen mikä nyt on kaatumassa. Sipilän olisi nyt mitä pikemmin vedettävä jarrua jotta liitot tulevat neuvottelupöytiin työstä ja kasvusta, siis maltillisesta palkkaratkaisusta.

      • Tavoitteen

        on kyllä päinvastaisia..


    • Oikeaoivallus

      ”Useat poliitikot luulevat, että valtiolla on omaa rahaa. Ei ole. Se saa käyttöönsä rahaa vain verottamalla nykyisiä veronmaksajia tai ottamalla velkaa tulevien veronmaksajien piikkiin”.

      • Toisin oli markka-aikaan. Valtio sai omalla päätöksellään painaa lisää rahaa tai vaihtoehtoisesti leikkauttaa liikkeellä olevat setelit kahtia. Sen sijaan yksityinen kansalainen ei periaatteessa saanut tuhota omassa hallussaankaan olleita seteleitä tai kolikoita, koska ne olivat hänellä vain "lainassa".


      • Silloinhan

        oli kyse setelirahoituksesta poikkeusoloissa, normaali tilanne edellyttää että rahalle on aina katetta, pätkä rautatietä, rakennuksia jne setelirahoituksessa näin ei ole, raha on vain paperin arvoinen..


    • merkillistä_vejättämistä

      Ihme keinottelua tää kaikki onkin. Hehkutetaan koko Suomen kansaa talkoisiin vaikka hyvin vointi perustuu kestävään tai nousu johdanteiseen kaupankäyntiin ulkovaltioiden kanssa missä nyt vaan sattuu olemaan siivua leivästä vetämässä tuo eu.

    • mustaa-valoa

      Sitten menne hyvin kun nopeasti lisääntyvien julkisien kulujen ja palkkojen eteen ihmisten pitää myydä omaisuutta ja työttömien luopua päivärahasta sekä eläkeläisten totutella veronkorotuksiin.

    • Kauankohan

      Lylyn uho kestää !

    • Olloshuoleton

      IMF hoitaa sitten aikanaan asiat kuntoon..

    • Palstallaon

      uskomatonta trollaamista..

    • Yhteiskuntasopimus

      on vain alku pidemmälle kehitykselle joka Suomella on edessä..

    • kulmahammas

      Itse olisin valmis luopumaan pekkasista ,jos jostain pitää luopua. Myös sairaslomille yhdenpäivän karenssi olisi hyväksyttävissä.

    • ATKteilaa

      koko sopimuksen !

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1310
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      448
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    15. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      83
      434
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe