Hallitus on päättänyt pakkoliikuttaa Suomen koululaisia tunnin päivässä. Käytännön ongelmat eivät poliitikkojen päätä paina. Pakkotunti vaikuttaa koulukuljetuksiin, aikatauluja on muutetava. Miten onnistunee, jos ostettjen koulukuljetuksien sijaan käytetäänkin joukkoliikennettä? Kaupungissa ei ongelma, maalla iso probleema. Tässäki tunnissa tulee vastaan laki,laki joka säätää oppitunnin ja välitunnin pituudesta.
Miten lie pakkoliikunnan tulokset? Nykyisissä"liikkuvissa kouluissa" osa porukasta painelee tupakalle. Kannettu vesihän ei kaivossa pysy, omista pakkoliikunbtatunneista on kohta viisikymmentä vuotta, enkä vieläkään suostu liikkumaan. Siksi lienen terveenä säilynyt. Liikunnan lieveilmiöt, ks FIFA, doping, puhumattakaan ulkonäköpaineista tuovat enemmän vaurioita kuin terveyttä.
Miten lie pakkoliikunnan tulokset? Nykyisissä"liikkuvissa kouluissa" osa porukasta painelee tupakalle. Kannettu vesihän ei kaivossa pysy, omista pakkoliikunbtatunneista on kohta viisikymmentä vuotta, enkä vieläkään suostu liikkumaan. Siksi lienen terveenä säilynyt. Liikunnan lieveilmiöt, ks FIFA, doping, puhumattakaan ulkonäköpaineista tuovat enemmän vaurioita kuin terveyttä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pakkoliikunta mahdollistaa paremman terveyden jotta jaksaa aikanaan hakea sitä työtä ylisuurilta työnhakualueilta. (ja jaksaa sitten tehdä myös niitä pitempiä työpäiviä ja lyhennettyjä loma-aikoja).
Kyllä hallitus tietää mitä suuret massat tarvitsevat: parempaa työnhaku kuntoa ja työkykyä. Terve duunari jaksaa pitempään eikä odota heti eläkkeelle taikka sairauslomalle pääsyä.
Hyvässä tapauksessa sovelletaan "arbeit macht frei" kulttuuria jossa heikkokuntoiset marssitetaan suoraan kaasutettavaksi ja sitä kautta krematorioon. Tämä on heille armollinen eutanasia kun ei tarvi kärsiä heikosta työkyvystä (jaksamattomuudesta)
Uudessa uljaassa yhteiskunnassa työkyky on tärkein arvo vaikka sitä työtä ei olisikaan.
luonnostaan huonokuntoisille ja lihaville tulee kovat ajat. he joutuvat jatkuvaan ylirasitukseen, stressiin ja pelkoon. muu koulunkäynti kärsii. kiusaaminen lisääntyy.
itsemurhat lisääntyvät ja osa sairastuu vakavasti ja kuolee jatkuvaan ylirasitukseen.
koululiikunta kun ei koskaan huomioi yksilöä ja vaativuus määräytyy urheilijoiden mukaan.
miksi ei eduskunnalle aseteta samaa pakkoa? sinne ostetaan vain torkkusohvia ja torkkupeittoja.
Ei muuta kuin tupakille vaan pakkoliikunnan aikana.
Toivottavasti ajat on muuttuneet. Ikuiset traumat tälle blondille jäi koululiikunnasta..
Sehän on hieno asia, että koulussa edes liikutaan, kun kotona istutaan vain tietokoneella. Koululiikunta on nykyään kiintoisaa ja vaihtelevaa. On joogaa ja tanssia yms. Koulupäivä saisi olla pidempi, nykyään loppuu Suomessa usein klo 13.00. Alaluokilla joskus klo 12.00. Liian pitkä aika olla lapsen yksin tietokoneella kotisohvalla, jos äiti on töissä.