Omistamassani yrityksessä tehtiin sukupolven vaihdos viime vuonna. Olen ollut siitä lähtien palkkatyössä samassa yrityksessä. Onko entisellä yrittäjällä mitään mahdo!lisuuksia päästä lisäpäivien kautta eläkkeelle 62 vuotiaana jos palkkatyötä on alle 5 vuotta takana ennen työttömäksi tuloa? Entä jos yli 5 vuotta kertyy useammassa erässä?
Lasketaanko tuohon 5 vuoden aikaan ennen yrittäjänä oloa oleva palkkatyö jos se on ollut vaaditun 20 vuoden sisällä?
Olen syntynyt loppuvuonna 1955
Lasketaanko tuohon 5 vuoden aikaan ennen yrittäjänä oloa oleva palkkatyö jos se on ollut vaaditun 20 vuoden sisällä?
Olen syntynyt loppuvuonna 1955
Vastaukset 1
Vanhimmat
Yrittäjän työttömyysturvassa ei ole lisäpäiväoikeutta ja palkansaajien lisäpäiväoikeuden ratkaisee vakuutetun oma työttömyyskassa tai Kela, jos on kyse kassaan kuulumattomasta henkilöstä. Työeläketietäjä ei ole asiantuntija työttömyysturvaan liittyvissä asioissa.
Pitkäaikaistyöttömälle aikaisintaan 62 vuoden iässä myönnettävä vanhuuseläke edellyttää aina lisäpäivien saantia eläkettä edeltäneeltä kuukaudelta. Tämä vaatimus tarkoittaa käytännössä sitä, että yksistään yrittäjän työttömyysturvan perusteella vanhuuseläke ei ole mahdollinen 62-vuotiaana.