Sipilän teesit

metsamaapv1

Näin leikataan maa- ja metsätaloudesta

Maaseutuohjelman kansallisen rahoitus (-23 miljoonaa euroa): luonnonhoitopellot, luonnonhaittakorvaus, suojavyöhykkeet, kerääjäkasvit, hankerahat.

Rakenteelliset muutokset (-19): Luonnonvarakeskuksen ja Suomen ympäristökeskuksen yhdistäminen, maataloustukihallinnon siirtyminen kolmiportaiseksi, tukivalvonnan riskiperusteisuus, luopumistuen lopettaminen.

Metsätalous (-15): Metso-ohjelma (-3), pienpuun energiatuki (-12).

Hallinto (-13): ministeriö, ruokaketju, Evira, Metsäkeskus, kiinteistötoimitukset.

Maatalouden lomitusjärjestelmä uudistetaan (-20).

Lisäksi mikäli yhteiskuntasopimusta ei synny, maatalouden kansallisesta tuesta leikataan 30 miljoonaa euro


vain diploomi-Insinööri voi olla noin tietimätön, luuleeko Sipilä että em leikkaukset metsä-ja maatalouteen on aikoinaan annettu perusteettomasti joten ne nyt joutaa pois?

6

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mullinavetasta

      ei sipilä mitään luule, sipilä on sssuviseuroissa nähnyt miten maaseutu- lestat kokoontuu ssseurakentälle 10000 kpl neliveto-maastureilla ja asuntovaunuilla, se antaa hyvintoimeentulevan ja varakkaan kuvan maaseutu -maanviljeliäin elämästä, "siellä on mistä ottaa"

    • Metsäkeskuksessa vois olla varaa tarkistaa työj kuluja, taannoisena vuosina yks metsäinsinööri teki matkalaskuja ajamata kilomeeetriäkään

    • summiltaan

      lähinnä vitsi verrattuna muihin leikkauksiin. Nimellinen

    • todellakinn

      on niin mutta katkaisee aasinselän

    • niinköte maalla-asujat, muttei maasta eläjät ja siitä tulonsa-saajat, luulette, että esm maitotila on kultakaivos jatkuvasti alenevin tuottaja-hinnoin, paska-kaivos seon joka vaatii 7/24 työpanoksen vähintään 2delta, pitkät navetat ja konevajat on harhaa vrt tuotantoon, tukiaiset, kyllä, nekin alenee vuosi-vuodelta, mutta Sipilä on herrojen kanssa marjassa" ja seuraamukset on KARMEAT, vain talvisota-ja jatko sen, oli KARMEAMPAA!

    • metavatti

      Pitäähän nuo tuulivoiman syöttötariffit jostaki ottaa, ja kun tuo puhdas tuulivoima saa enemmän jalansiaa niin se vie myös jokamiesoikeudet. ja samalla tulee metsä ja maatalousmaalle kiinteistövero ja vihreä aate on päässyt tavoitteeseen ei hillu metsästäjät marjastajat eikä maanomistajat edes omilla maillaan. mutta mitäs siitä kunhan nyt muutamat saa maastaan vuokrarahaa.ja laskun maksaa ei tilaaja vaan esim juuri sinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      32
      3738
    2. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      49
      1648
    3. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1348
    4. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1191
    5. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      172
      1047
    6. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1031
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      84
      915
    8. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      39
      797
    9. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      48
      749
    10. Mikä tekee kuuman

      Kaivatustasi?
      Ikävä
      39
      740
    Aihe