Uusi kone vai vanhaan paremmat osat

Mulla on Acer Aspire TC-105. Kumpi olis järkevämpää ostaa uus kone vai vaihtaa osat?Ja onnistuuko kyseiseen koneeseen ylipäätään osien/komponenttien vaihto?

Kone ihan paska editoinnissa (Sony Vegas Pro 12). Esikatselu lagaa, kun videota on muokattu liikaa koneen tehoihin nähden. Varmaan näyttis olis hyvä vaihtaa?
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Melkein poikkeuksetta on järkevämpää myydä vanha merkkikone hyvään hintaan ja kasata tai kasauttaa kokonaan uusi kone erilliskomponenteista.

Sony Vegas Pro 12:ssa näyttää olevan tuki näytönohjainkiihdytykselle, joten näytönohjaimellakin on väliä, vaikka tuskin aivan viimeisintä pelihirviötä kannata hankkia. Toisaalta, jo viimeisimmät Intelin prosessoritkin tukevat mm OpenCL:ää integroiduissa näytönohjaimissaan.

Äänestä
  • Taitaa tossa käytössä olla hinta/teho- suhteessa FX-8xxx sarjalaiset aika kova sana, vaikka ovatkin vanhaa tekniikkaa. Katselisin tosin mikä on noiden uusien Inteleiden hinta ja suorituskyky.

    AMD:n näyttiksissä taitaa olla parempi OpenCL- tuki kuin Nvidian puolella, Intelin integroituja näyttiksiä ei laskentatehoiltaan voi verrata erillisnäyttiksiin.

    Äänestä

  • Mahdollisimman halpa vaihtoehto. Aika vaikeeta uskoa, että nettikäytön kone menee helposti myydyksi esim. Huuto.netissä.

    Ja aloittelijana en uskalla lähteä kasaamaan komponenteista konetta. Verkkokauppa.comissa on myynnissä noita ihme "Blackstorm"-koneita, jotka ymmärtääkseni on ketjun itse kokoamia.

    Äänestä

  • t1eToKone kirjoitti:

    Mahdollisimman halpa vaihtoehto. Aika vaikeeta uskoa, että nettikäytön kone menee helposti myydyksi esim. Huuto.netissä.

    Ja aloittelijana en uskalla lähteä kasaamaan komponenteista konetta. Verkkokauppa.comissa on myynnissä noita ihme "Blackstorm"-koneita, jotka ymmärtääkseni on ketjun itse kokoamia.

    Monet liikkeet tarjoavat kokoomis palvelua toimivuus takuulla. Kannattaa kysellä :)

    Äänestä

Tulipa vaan mieleen, että voiko Sony Vegasin crack-versio vaikuttaa ohjelman kaatumiseen? Olen kuullut, että jotkut Tubettajat väittäneet niin.

Äänestä
  • Voihan se sitä aiheuttaa, mutta jos ctack on luotettava ja oikein asennettu, ei mitään ongelmaa pitäisi olla. Itsellä Sony Vegasin crack-versio toimii mainiosti.

    Äänestä

  • Eli luultavasti on koneen tehoista kiinni...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


t1eToKone kirjoitti:

Mulla on Acer Aspire TC-105. Kumpi olis järkevämpää ostaa uus kone vai vaihtaa osat?Ja onnistuuko kyseiseen koneeseen ylipäätään osien/komponenttien vaihto?

Kone ihan paska editoinnissa (Sony Vegas Pro 12). Esikatselu lagaa, kun videota on muokattu liikaa koneen tehoihin nähden. Varmaan näyttis olis hyvä vaihtaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu