Tutkan paikka urku ja finnentielle kaahaavalle pysäköinninvalvojalle.Ajaa ainakin 80 km/h ja hiekka pöllyää urkutien ja finnentien parkkipaikoilla.Lisäksi herättää päiväuniaan nukkuvat lapset käyttämällä tarpeettomasti auton äänimerkkiä.Oisko kunnalla säästön paikka ja loparit.Tolla rahalla vois vaikka pitää yhden kyläkoulun.
Kangasalan pysäköinninvalvoja
18
3087
Vastaukset
- järkiä_vai_ei
Kangasalan kunnan pysäköinninvalvonta lienee kunnan huonoin päätös kautta aikojen. Valvonta on alusta alkaen ollut hyvin epäasiallista, kyttäävää. Se on aiheuttanut keskusta-alueen yrittäjille roiman liikevaihdon laskun, torielämän hiipumisen ja tehnyt pahan särön kunnan imagoon. Tämäkö on sitä keskustan elävöittämistä, jonka perään kuntapäättäjät ovat vuosikaudet haikailleet? Kunta voisi vielä perääntyä kasvojaan menettämättä tässä asiassa ja hoitaa asian kuntoon.
- Parkkipirkkohäätää
Parasta Kangasalla on ohitustie ja Pikkolan liittymä. Keskusta on ahdistava ja erittäin ruma.
- varokakyttää
Määkin sain sakot apteekin nurkalla.Olin apteekissa noin 3 minuuttia.Hyväksyn sakkoni ja maksoin tuplana.Ei oo tänä päivänä kunta palauttanu puolikasta.Mutta se kyrsii erittäin raskaasti,että PUNANEN FORD KA OLI PARKISSA KELAN EDESSÄ INVAPAIKALLA.PYSÄKÖINNINVALVOJALLA KUNNAN OSTAMAT MARKKINOITTEN PARHAAT JA KALLEIMMAT KIIKARIT SILMILLÄNSÄ.
- Valivali421
Mitä sitä täällä poraat jos maksoit tuplana,olisit maksanu ennen apteekkiin menoo olisit välttyny sakolta!!!Tyhmästä päästä kärsii koko kroppa!
- Ei-järkeä
Keskusta on todella ruma, tyhjyyttään koliseva kulttuuritalo pilaa kaiken ja typerä pysäköinninvalvonta loput.
Keskustassa on noin 130 pysäköintiä ohjaavaa liikennemerkkiä , siis maalaiskunnan keskustassa! - bgihubpi
Kangasalla asuvana ei ole mitään tarvetta mennä "keskustaan". Kaikki palvelut saa muualtakin.
- SakkoKangasala
Entisenä kangasalalaisena en jalallani sinne enää astu erään todella törkeän pysäköintimaksun vuoksi. Parkkipirkko pisti selän takana lapun autoon kun soitin puhelimella kaverille, että onko hän jo paikalla. Kaikki tavarani ja lapsi oli vielä autossa.
Itsepintaisen ja todella moukkamaisen oloinen naispirkko ei vastannut mitään, kun tivasin missä järki, ohoi. Maksettava oli.
Ennen vietimme kesäisin aikaa Kangasalla. Enää en tuo perhettäni Tampereen rajan yli. Sastamalassa jakavat sakkojen sijaan Herra Hakkarais-kiekkoja. Kiva, että Kangasala on profiloitunut pikkumaisena, kyttäävänä ja ahdistavana paikkana.- Torikan_veli
Minä en ole vielä lappua saanut, mutta tämän kyttäämisen vuoksi en käytä Kangasalan keskustan "palveluita". Vien ostoseuroni muualle ja jopa muihin kuntiin. Kangasalan päättäjät saavat mitä ovat tilanneet. Olen kuullut monen muunkin tehneen tällaisen periaatepäätöksen kauppareissujen suhteen. Tyhmistä päättäjistä ja epäasiallisista valvojista kärsii koko kunta.
- Kannattaa_kysyä
Onko kenelläkään tietoa tai kokemuksia, onko kaupungin uusi lakimies saanut valvojien osittain mielivaltaista toimintaa ojennukseen vai jatkaako uusikin lakimies työpaikkansa sössineen Vuojelan linjoilla?
- autoilija1960
Ostakaa kaikki sellanen laillinen parkkikiekko autoonne,joka automaattisesti asettaa pysähdysajan näytölle,kun auto pysähtyy. Loppu tasan varmasti valvojien pestit.Niitä myydään hyvin varustetuissa varaosaliikkeissä,jollainen löytyy Kangasaltakin.Vaivaton ja toimii!
- Autoilija1962
On jo käytössä, ja hyvin on toiminut. Suosittelen. Toinen hyvä keino on välttää niitä kiinteistöjä, missä on kunnan valvonta. Ottamalla kunnan rahastuksen käyttöön, moni yritys menettää paljon tuloja tulematta jääneiden asiakkaiden muodossa.
- Pirkkovaimatu
Onneksi ei oo matuja paljoa.
Toki ,moni lykkää tummaa kersaa lastenvaunussa,kiitoksena kaivannon vastaanotto keskuksen. - kunnonjohtaja
Hommatkaa ihmiset automaattisesti pysäköintiajan asettava kiekko autoihinne.Päästään Pirkoista eroon.
- Ne.pilaa.kaiken
Se mustatukkainen on kuin haukka kyttäämässä eikä se vaaleatukkainenkaan ole liialla harkinnalla pilattu. No nykyään teen ostokseni muualta kuin keskustasta kytätkööt siellä mitä lystäät.
- Anonyymi
On todella innokkaita molemmat! Olkaa hyvin tarkkoja kun parkkeeratte kangasalla! Koskee myös muita paikkoja kun keskusta. Sakottavat myös kaupungin autoja kun ovat katu ja puisto alueella töissä. Treella oon joskus selvinnyt puhumalla, täällä ei.
- Anonyymi
Pervo pekka taas kitisee.
- Anonyymi
Toi valvonta ei tuota mitään Kaupunkille .
Se 250000:- mitä tulee ,menee Pirkkojen palkoihin ja kuluihin.
Oksensin auton vieressä ,niin sain sakkon ,eikä mikään auttanut kun auto oli
pysähdyksissä , onneks pääsin autoon omin voimmin ja terkkarin kautta Taysiin.
Ei kysyny Pirkko ,tarttekko apua vaan lappu lasiin ja uutta asiakasta ettiin.
Toki jos se ei olis sakottanut,olisin siihen varmaan jääny makaan yrjöissä,
mutta v.....i ,niin keräsin itteni ja henki pelastu.
Eli kiitokset Pirkolle .
Tv. Pappa 67v- Anonyymi
Tv pekka ku siellä rähjää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741