Eli tuollaista olisin ostamassa, uudemmalla -94 korimallilla. ajettu 240 000. Huollot tehty ja kunnossa näyttäisi olevan. Huoltokirjat löytyy. Kytkin, laturi ja takaiskarit vaihtettu. Ollut kahdella omistajalla aikaisemmin, kolmas omistaja (joppari) myy. Onko 1950 euroa moisesta autosta liikaa? Mihin mahdollisiin vikoihin kannattaa varautua? Autolla kuitenkin ikää, joten ei tiedä mitä tulee eteen.
440 1.8 -93/94, 1950 euroa. Liikaa?
m2m
5685
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Halvemmallakaan tuskin mistään löytää. Kyllä sä itsekin tiedät sen olevan halpa, turhaa tuollaisia täällä kyselee.
Vertailun vuoksi: vuosi sitten myin omani pois hintaan 2300e. Se oli paljon vanhempi ja melkein 300tkm ajettu (1.6i -91). Eli osta pois, jos muuten tuntuisi olevan kunnossa.
Käytä auto auto tohtorilla.
Tarkistakaa korin kunto.Jos auton kori on "rikki sitä ei korjaa kuin isolla rahalla"
Milloin jakopään hihna on vaihdettu..onko seuraava vaihto jo tulossa.Ja kuinka kallis tai vaikea operaatio..
Yleinen koeajo kuorman kanssa ja ilman Eri ajajien tekemänä .Kunnollinenn lenkki.
ABS nesteiden vaihdot oikein..Muistathan että tinkiä saa.
Esiintykö myyjän puolelta outoa kiirettä..Parasta olis tehtä seuraava katsoja on jo tulossa..huomeenna.
Auto on luvatu ja varattu mutta varoilta otamme nimen tänne..Aamulla..Tota se kauppa edellisten kanssa ei hinnoista syntynyt..voitaiskos jutlla..
400-sarjan volvoista,ladakin parempi.Nimimerkillä se on tahvi.
Vesipumppu,ja ruostuminen,ja se ettei autoa ole kolarikorjattu.
Tosi edullinen on,ota vielä tiedot entisistä omistajista,ja kysy pitääkö huoltohistoria paikkansa,ja nokahihnan vaihtoaika(vertaa huoltokirjaan)
Jos kaikki täsmää ei ruostetta,ja muut ok,ei ku ostamaan,saat kelvollisen ajopelin.
Kyllähän tuossa mallissa kaikkea pientä esiintyy, ihan niinkuin kaikissa muissakin samanikäisissä. suht halvalta vaikuttaa, ettei siinä olis joku isompi juttu edessä? mutta jos työkalut pysyy kädessä edes jonkuverran niin osta pois vaan.