Tein juomista (onko sitten viiniä, vai miksi kutsutaan) sitruunasta. Eli laitoin seuraavasti aineksia:
8 litraa vettä
2 kg panimosokeria
0,8 kg "tavallista" sokeria
55 grammaa turbohiivaa (noin puolipussia)
800-900 grammaa sitruunaa (ei kuoria)
Eli paljonko tuossa määrässä sitruunaa on itsessään sokeria? Miten käy ph-arvojen kun sitruunaa on tuon verran? Onnistuukokaan, kun 3- 4 tuntia on mennyt, eikä vielä ole alkanut käymään...kun en tiedä miten pian pikahiiva alkaa käyttämään sokeria. Vesi ei hirmu lämmintä ollut, kädenlämpöä lähellä kuitenkin.
Sitruunaa sekaan
5
3220
Vastaukset 5
- KuinSeOnnistuukaan
Eli kysyn ph-arvosta, koska kuulin että ei käy jos ne on pielessä. Eli onko sitruunaa liikaa?
- KuinSeOnnistuukaan
Kysyn ph-arvosta koska sekin vaikuttaa käymiseen. Eli mietin onko sitruunaa liikaa...
- schnapsbrennen
Ei varmaankaan ole liikaa sitruunaa. Hiiva ei jostakin syystä herännyt. Ehkä se on vanhaa, mutta saattaa silti lähteä jonkin ajan kuluttua käymään.
- Gennadi
Ei noin päin. Laita mielellään ensin ns. perusomenaviini käymään (30 litraa), lisää pari sitruunaa kuorineen. Sitruuna potkii homman käymään reippaammin käyttää loppuun ärhäkkäästi, rusinapommi on turha. Maussa sopiva sitruunasärmä (koska ei liikaa), tuloksena raikkaan reipas humalatila sekä vaivaton aamu. Liika sitruuna ei pysy pullossa - liian villi yksin; ompun kanssa niukkana kiva. Noilla ohjeilla syntyy jopa patentiksi kelpaava juoma.
Jotenkin tuo sitruunaextra ohjaa alkoholin paremmin aivoihin - testaa vaikka itse!- onjaei
Etanoli osaa aivoihin ihan ilman sitruunaakin. Ph:lla on merkitystä, pitäisi olla 3,8-4,0, eli ei haittaa vaikka mittaisi. Paperiset pH-liuskat nesteen pH-arvon määrittämiseen eivät maksa montaa euroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761632
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.106842En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203618- 131594
- 48556
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50538Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo68536- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510