Jurassic world

Ekat arviot näyttää tulleen julki http://www.xtv.fi/ensi-illat/elokuva-arvostelu-jurassic-world-0

aika paljon hyviä tähtiä myös ulkomailta. Aijotteko käydä katsomassa ?
1162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Eli täyttä 3D-roskaa joka ei tuo muuta kuin päivitetyn version Jurassic Parkista. Tarina täysi kopio, 3D-animaatiot kyllä ihan näyttävät mutta tämän takia koko elokuvan voikin katsoa. Muutoin täysin turhake elokuva ja hukkuu tuohon 3D-suohon niin kuin monet muutkin kaltaiset leffat. Mitähän seuraavaksi: päivitetty versio Titanicista?

Äänestä

Päivän trendi on tehdä uusintaversioita vanhoista (s)hiteistä ja miksei sitten Jurassic Parkista. Ihan sama, katson tämänkin joskus sitten BD:nä alelaarista kuten valtaosan nykyisistä leffoista. Ihan sama vaikka oliskin melkein sama tarinaltaan, sillä tarina on viihdyttävä vaikka muutamaan kertaan katsottuna. Ja kun alkuperäisen tarinan Laura Dern vaihtuu niin leffahan ei voi kuin parantua.

Äänestä

Mitään BD:tä tusinaleffoista ei enää oteta hyllyyn pölyttymään/eteenpäin myytäviksi vaikka saataisiin ilmaiseksi. Nykyään tuollaiset katsotaan kerran suoratoistopalvelusta. Selataan samalla toisella ruudulla nettiä, jos on tylsä leffa.

Äänestä
  • Joo iha sama mitä sä teet...luhuuuuseeeerrr

    Äänestä

Jurassic Park oli melkoinen elokuvatapaus aikoinaan vuonna 1993.

Äänestä

Ennen katsomista kiinnitin huomiota, että kliseisyys mainittiin monessa arvostelussa eikä elokuva juuri kehuja saanut.

Todellakin. Ei äkkiä tule mieleen toista tämän luokan tuotantoa, jossa tapahtumat olisivat niin ennalta-arvattavia. Monessa kohtaa tulee vahva vaikutelma, että kyseessä on hirviöelokuvien parodia. Vaikka visuaaliset tehosteet ovat hienot, niin toistuva dinojen ärjyminen ja leukojen venyttely alkaa pian ärsyttää ja haukotuttaa. Tuntuu että elokuva on lähes perhe-elokuvaksi suunnattu. Siis enemmän lapsien pelottelua kuin edes yritystä johonkin älykkäämpään. Muistui mieleen Monsterit Oy -animaatio, joka sopii mielestäni jopa paremmin aikuiseen makuun.

"Huumori" oli myös säälittävää. Ei naurattanut yhtään, vaikka ilmeisesti ihan tosissaan yritettiin saada katsojissa jotain nauruakin muistuttavaa aikaan. Yhdessä kohtaa salissa kuului naurua, mutta musta sekin oli vanha vitsi. Ei mitään omaperäisyyttä.

3D-efekti on enimmäkseen aika lattea. Monta kertaa epäilin, oliko laseissani jotain vikaa. Mielestäni uudessa Mad Maxissa näytti paremmalta. Siinä eri etäisyyksillä kohteet näkyivät terävinä, tässä räpellyksessä ei.

Arvosanaksi ei oikein kutosta enempää pysty antamaan. En tosin odottanutkaan enempää, joten tämä ei ollut erityinen pettymys. Menin oikeastaan katsomaan nykyaikaisen CGI:n takia. Ei siitä oikein TV-ruudulta saa mitään irti, joten parempi katsoa elokuvateatterissa, jos ollekaan. Paljon suurempia pettymyksiä on mulle ollut esim. uusi Mad Max ja Interstellar.

Äänestä
  • En ole vielä katsonut itse, mutta jo trailereissa näkyy joitain kummallisuuksia:

    - Raptorikesyttäjähäiskän mennessä pelastamaan poikaa häntä vastassa on kolme raptoria. Missä neljäs?
    - Aitaukseen putoava poika ei näytä saaneen paljoa iskua pudotuksessa.
    - Miksi tuolla pojalla ei ole suojahihnaa estämässä putoamista? Kun kerran on tuolla yläpuolisella sillalla ja sen tietää miten nopeasti hän on raptorien lounaana jos putoaa alas.
    - Vesisaurus ponnistaa vedestä napatakseen hain joka roikkuu yläpuolella. Alas mennessä se roiskii vettä ja kastelee yleisön. Miksi sen ja yleisön väliin ei ole tehty suojalasia? Paitsi että roiskeet ovat kiusallisia, vesisaurus ehkä ylettyisi nappaamaan yleisöstä makupaloja.
    - Elääkö tuon kokoínen vesisaurus muka jossain pikkulammessa? Jos se elää meressä niin pystyykö se muka sopeutumaan makeaan veteen.
    - Juoni älykkäästä dinosta on kuin kopio Harlinin Deep Blue Seasta

    Äänestä

  • No mitäs voi odottaa teini-ikäisille suunnatusta leffasta, lol, yrittäkää edes arvostella oikein perustein. "tuntuu että elokuva on lähes perhe-elokuvaksi suunnattu..." NO SHIT SHERLOCK!! ROFLMAO!! PG-13!!!!!

    Ja jos Interstellar ei auennut niin ei voi paljoa vaatia sitten kauhalla kun on lusikalla annettu. Paras Sci-fi leffa vuosiin. Vai arvostelitko sitäkin jollain perusteella jota se ei ole?

    Äänestä

  • kumipääkottarainen kirjoitti:

    No mitäs voi odottaa teini-ikäisille suunnatusta leffasta, lol, yrittäkää edes arvostella oikein perustein. "tuntuu että elokuva on lähes perhe-elokuvaksi suunnattu..." NO SHIT SHERLOCK!! ROFLMAO!! PG-13!!!!!

    Ja jos Interstellar ei auennut niin ei voi paljoa vaatia sitten kauhalla kun on lusikalla annettu. Paras Sci-fi leffa vuosiin. Vai arvostelitko sitäkin jollain perusteella jota se ei ole?

    Oletko edes nähnyt elokuvaa ennen kuin tulet tänne viisastelemaan? Oletko huomannut, että aika monikin elokuva on K-12, vaikka kohderyhmänä on aikuiset? Teini-ikäisille suunnattu elokuva ei ole todellakaan sama kuin perhe-elokuva. Malliesimerkki teini-ikäisille suunnatusta elokuvasta on Nälkäpeli, mutta se on äärimmäisen kaukana perhe-elokuvasta. Jurassic Worldin ikäraja voisi hyvin olla vaikka 4v vanhempien seurassa siihen nähden, että Nälkäpeli sopii tarkastajien mielestä 9 vuotta täyttäneelle, kunhan 18v isoveli on selittämässä, että sehän on vaan hauskaa viihdettä... Lapselle PITÄÄ selittää iästä välittämättä heti kun jotain ymmärtää, että petoeläin on vaarallinen, koska se voi syödä sinut. Ja silloin veri roiskuuu.

    Sä oot näköjään taas näitä Interstellarin kärkkäitä puolustajia. Se elokuva on 7/10 pisteen arvoinen, ei taatusti yhtään enempää eikä toisaalta vähempääkään. Get used to it!!

    Äänestä

Umpisurkea tekele joka sopii lähinnä pikkulapsille. Pakollinen romanssi, huonot näyttelijät ja naurettava juoni, siis ihan hirveetä kuraa.

Äänestä

"Paljon suurempia pettymyksiä on mulle ollut esim. uusi Mad Max ja Interstellar"

No suurin osa katsojista on toista mieltä, kuten minäkin. Molemmat ylittivät odotukset, varsinkin Mad Max.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Dinomursu kirjoitti:

Ekat arviot näyttää tulleen julki http://www.xtv.fi/ensi-illat/elokuva-arvostelu-jurassic-world-0

aika paljon hyviä tähtiä myös ulkomailta. Aijotteko käydä katsomassa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu