Aloitetaanpa välillä keskustelu, jossa kukaan ei v*ttuile kenellekään. Ehkä.
Eli ikää olisi jo melkein neljäkymmentä, painoa reipas 90kg.
Räjähtävyyttä tarvittaisiin lisää veteraaniuraa varten. Lihaskunto on hyvä, kestävyysvoima hyvä. Venyvyys hyvä. Kunto muutenkin ok.
Räjähtävyys on vain kadonnut jonnekin leppoisan treenitavan takia.
Voisiko joku heittää tänne vaikka hyvän punttisarjan, jolla räjähtävyyttä saisi muutamassa kuukaudessa kohtuullisesti lisää?
Myös vartalonpainotreenit kelpaavat.
Räjähtävyyttä
3
331
Vastaukset
- 40voimaa
Räjähtävä voima
Räjähtävä- ja pikavoimaharjoittelusta käytetään yhteistä nimitystä nopeusvoima. Nopeusvoimaharjoittelussa, jos missään, vaaditaan hermo-lihasjärjestelmältä kykyä tuottaa mahdollisimman suuri voima lyhyessä ajassa. Räjähtävässä voimaharjoittelussa käytetään submaksimaalisia vastuksia (50-90%); tosin äärirajoilla ollaan tekemisissä keskiraskaiden ja toisaalta taas lähes maksimaalisten vastusten kanssa. Tuottaakseen räjähtävää voimaa lihaksen on supistuttava maksimaalisesti erittäin lyhyessä ajassa (0.01-1.00 sekuntia). Koska voiman tuottamiseen on räjähtävää voimaa vaativissa lajeissa erittäin vähän aikaa, ei suorituksen aikana ehditä saavuttaa maksimaalisia voimatasoja. Näin ollen on tärkeätä yltää lyhyessä ajassa mahdollisimman suureen submaksimaaliseen voimantuottoon.
Tutkimukset ovat osoittaneet, että voimantuottonopeuden tehokas harjoittaminen edellyttää hyvää perusvoimatasoa, joka jalostetaan räjähtävää voimaa harjoiteltaessa tarvittavaksi erikoisvoimaksi. Räjähtävän voiman harjoittelussa käytetään tarvittavia nivelkulmia ja voimantuottonopeuksia, joiden omaksuminen ja kehittäminen pelkällä lajiharjoittelulla on lähes mahdotonta. Väheksymättä muita voimaominaisuuksia voidaan todeta, että tekniikan, lajinopeuden, maksimi- ja lajivoiman ollessa vakio erottelee räjähtävä voima kansainvälisen tason urheilijat kansallisen tason urheilijoista.
Jotta nopeusvoimaharjoittelusta olisi hyötyä, on se tehtävä maksimaalisella teholla, mikä edellyttää täydellistä keskittymistä harjoitukseen ja 110%:sta psyykettä mukana. Voidaankin todeta, että oikein suoritettuna räjähtävä- ja pikavoimaharjoittelu ovat psyykisesti erittäin raskaita harjoituksia, joissa on koko ajan ponnisteltava niin lähellä suorituskyvyn äärirajoja kuin mahdollista. Sen vuoksi on nopeusvoimaharjoitukset tehtävä riittävän palautuneina edellisestä harjoituksesta. Myös harjoituksen aikana on huolehdittava siitä, että palautukset sarjojen välissä ovat hyvät.
Palautumisen ollessa liian lyhyt on seurauksena lihaksen ja veren maitohappopitoisuuden kohoaminen ja lihaksen happamoituminen harjoituksen aikana. Se johtaa nopeiden motoristen yksiköiden toimintakyvyn laskuun, mikä laskee huomattavasti harjoituksen tehoa ja suuntaa harjoitusvaikutusta hitaisiin lihassoluihin, mikä ei vastaa harjoituksen tarkoitusta. Tällöin harjoitusvaikutus on enemmän kesto- kuin nopeusvoiman puolella.
Lähes kaikki pika- ja räjähtävä voima tuotetaan lihassupistuksessa, jossa konsentrista vaihetta edeltää eksentrinen venyttävä työvaihe. Nopeusvoimaharjoittelussa onkin oleellisinta hyödyntää eksentrinen esivenytys suorituksessa eikä yksinomaan keskittyä siihen että painot saadaan nopeasti ylös välittämättä alasmenosta ja eksentrisestä vaiheesta. Harjoiteltaessa räjähtävää voimaa on tärkeä pyrkiä lajinomaisiin suoritusnopeuksiin, nivelkulmiin ja liikkeiden kestoaikoihin. Tällöin harjoittelu palvelee parhaiten lajissa tarvittavaa räjähtävää voimaa.
Räjähtävä voimaharjoittelu edellyttää lihasten ja lihasryhmien kykyä toimia koordinoidusti yhteen oikeassa järjestyksessä ja millintarkoilla ajoituksilla. Erityisesti räjähtävä voimaharjoittelu kuormittaa lihasten elastisia osia, jotka joutuvat maksimaalisesti rasitetuiksi liikkeiden eksentrisessä vaiheessa. Tällöin voidaan käyttää räjähtävän voimaharjoittelun ohella nimitystä elastinen eksentrinen voimaharjoittelu. Räjähtävän voiman harjoittaminen edellyttää monipuolisen perusvoiman ja lihaskunnon lisäksi nopeatempoisista tekniikkaharjoituksista saatuja valmiuksia, jotka ovat edesauttaneet hermo-lihasyhteistyötä ja lihasten elastisia osia toimimaan räjähtävästi ja kestämään maksimaalisella teholla ja suoritusnopeudella tehtäviä likkeitä ilman suurta lisäkuormitusta.
Esimerkki räjähtävästä voimaharjoittelusta:
> Liikeiden määrä/harjoitus: 3-6
Esimerkkiliikkeet: rinnalleveto, leuanveto, penkki, puolikyykky
Sarjojen määrä: 4-10/liike
Toistojen määrä: 1-5 toistoa/sarja
Kuormituksen määrä: 50-90% maksimista
Toteutus: omana harjoituskokonaisuutena tai yhdistettynä maksimivoima-, pikavoima- tai lajivoimaharjoitukseen.
Palautukset: hyvät(2-4 minuuttia)
Suoritusnopeus: erittäin nopea, maksimaalisen räjähtävä
Tavoitteet: räjähtävän voiman lisääminen, hermo-lihasyhteistyön kehittäminen, jalostaa perus- ja maksimivoimaa tarvittavaksi räjähtäväksi voimaksi, luoda edellytykset lajivoimaharjoittelulle
Krt/viikko: räjähtävään voimaan painottuneella kaudella 3 kertaa/viikko, muulloin 0-2 kertaa/viikko.
(Misikangas, J., 1997)- tuhtis
Ansiokas kirjoitus, paljon hyvää tietoa.
Ainoastaan nuo esimerkkiliikkeet pani miettimään. rinnalleveto ja puolikyykky kyllä, mutta nuo muut eikö niissä ole jo aikamoinen loukkaantumisriski. Miksi ne puntit pitää olla aina mukana!
Aloittajahan on 90 kg ja sillä painolla voi tehdä kaikenlaista, siis sillä omalla painolla.
Etunojapunnerrus nopeasti, esim. läpsäyttämällä kädet yhteen ilmassa, sitten kun ensin sujuu vaivattomasti tavallisena versiona, ns linkkari -liike, askelkyykky, ja sitten askelkyykky hyppynä. Penkillenousu ja sitten sama hyppynä niin että vartalo ojentuu, borzovin loikat.
Netistä voi hakea muista lajeista vaikutteita esim. plyometrics tai dryland training for skating/ for skiing/ for hockey player - alkup
Erinomaisia kirjoituksia. Lisää infoa ja ehdotuksia vaan kehiin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1265626
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai964853Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404804Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3912359- 1302266
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv11996- 1091876
- 2561607
- 3821363
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.601203