Valikoivat pirkot

SamaLakiKaikille

5

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moraalinääni

      Hävytöntä tällainen pilkkaaminen. Minusta pysäköinninvalvojat ovat hyviä ja esimerkillisiä ihmisiä. Tekevät tärkeätä ja raskasta työtä. Annetaan heidän rauhassa tehdä työnsä ja arvostetaan heitä oikein.

      • olesuuriystävä

        kutsu hätääkärsivä parkkipirkko kotiisi syömään


    • turhanpirkotPois

      Parkkivalvonta voitaisiin korvata jollakin nykyaikaisemmalla tavalla. Nyt parkkivalvonta on ikään kuin kasvain terveen yhteiskunnan kyljessä. Eli parkkimaksuhan ei ole mitään yhteiskunnan tuottoa. Ei siinä mitään uutta synny. Rahaa vaan siirretään kansantaloudessa taskusta toiseen. Ja sellaista vielä budjetoidaan. Surkeinta on, että työvoimaa sitoutuu mokomaankin tyhjänvispaamiseen.

      Budjetoiminen johtaa siihen, että välillä pitää löytää "luovempia" tapoja laputella. Että budjetit saavutetaan. Hyvin vastenmielinen suuntaus yhteiskuntamoraalin kannalta.

      • Kehnosuuntaus

        Nytpä linja on se, että päinvastoin lisätään kyyläämistä. Julkisen parkkivalvonnan lisäksi lisääntyy ja paisuu yksityinen parkkivalvonta. Keskustassa on jo liki viimeinenkin reunama lyöty mittareille. Ja jos koetat johonkin kauppakeskukseen, niin niihin alkaa tulla yhä lyhykäisempiä parkkiaikoja. Osa ansaintalogiikasta on jatkossa sitä, että päästään keräämään edes parkkisakkoja. Jos ei kauppa niin kävisikään. Oleminen ja toimiminen alkaa olla piinallista vähän joka paikassa.


      • Raharatkaisee

        "Budjetoiminen johtaa siihen, että välillä pitää löytää "luovempia" tapoja laputella. Että budjetit saavutetaan. Hyvin vastenmielinen suuntaus yhteiskuntamoraalin kannalta."

        Nyt on ollut uutisia, että ylinopeuksien sakotusrajaa kiristettäisiin, koska valtion talous kaipaa kipeästi rahaa. Eli laki ja sen tulkinta eivät lähtisikään normaaleista oikeudellisista lähtökohdista. Vaan voi käydä niin, että ihminen todetaan rikolliseksi, koska jossakin on rahantarvetta. SAIRASTA!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      126
      6673
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      57
      5763
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      85
      4467
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      94
      4376
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      150
      4193
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      84
      1486
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      384
      1400
    8. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      29
      1308
    9. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      81
      1297
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1084
    Aihe