Valikoivat pirkot

SamaLakiKaikille

5

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moraalinääni

      Hävytöntä tällainen pilkkaaminen. Minusta pysäköinninvalvojat ovat hyviä ja esimerkillisiä ihmisiä. Tekevät tärkeätä ja raskasta työtä. Annetaan heidän rauhassa tehdä työnsä ja arvostetaan heitä oikein.

      • olesuuriystävä

        kutsu hätääkärsivä parkkipirkko kotiisi syömään


    • turhanpirkotPois

      Parkkivalvonta voitaisiin korvata jollakin nykyaikaisemmalla tavalla. Nyt parkkivalvonta on ikään kuin kasvain terveen yhteiskunnan kyljessä. Eli parkkimaksuhan ei ole mitään yhteiskunnan tuottoa. Ei siinä mitään uutta synny. Rahaa vaan siirretään kansantaloudessa taskusta toiseen. Ja sellaista vielä budjetoidaan. Surkeinta on, että työvoimaa sitoutuu mokomaankin tyhjänvispaamiseen.

      Budjetoiminen johtaa siihen, että välillä pitää löytää "luovempia" tapoja laputella. Että budjetit saavutetaan. Hyvin vastenmielinen suuntaus yhteiskuntamoraalin kannalta.

      • Kehnosuuntaus

        Nytpä linja on se, että päinvastoin lisätään kyyläämistä. Julkisen parkkivalvonnan lisäksi lisääntyy ja paisuu yksityinen parkkivalvonta. Keskustassa on jo liki viimeinenkin reunama lyöty mittareille. Ja jos koetat johonkin kauppakeskukseen, niin niihin alkaa tulla yhä lyhykäisempiä parkkiaikoja. Osa ansaintalogiikasta on jatkossa sitä, että päästään keräämään edes parkkisakkoja. Jos ei kauppa niin kävisikään. Oleminen ja toimiminen alkaa olla piinallista vähän joka paikassa.


      • Raharatkaisee

        "Budjetoiminen johtaa siihen, että välillä pitää löytää "luovempia" tapoja laputella. Että budjetit saavutetaan. Hyvin vastenmielinen suuntaus yhteiskuntamoraalin kannalta."

        Nyt on ollut uutisia, että ylinopeuksien sakotusrajaa kiristettäisiin, koska valtion talous kaipaa kipeästi rahaa. Eli laki ja sen tulkinta eivät lähtisikään normaaleista oikeudellisista lähtökohdista. Vaan voi käydä niin, että ihminen todetaan rikolliseksi, koska jossakin on rahantarvetta. SAIRASTA!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      132
      6263
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      65
      5182
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      74
      4315
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3874
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3665
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3240
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2566
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2539
    9. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      100
      2326
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      69
      2266
    Aihe