Nauratti katsella kun Venäjän rekkareissa oleva iso musta citymaasturi oli ottanut skeidataavian Tsi joku, en tiedä mikä, hampaisiinsa! Se ohitteli skeidataaviaa ihan sikamaisen törkeällä tavalla, taavia koitti päästä ohi mutta ei tehot riittänyt. Ry*sien citymaasturi oli joku mitsubishin todella iso malli, kaiketikin isolla turbodiesel myllyllä varustettuna, valtavat tehot ja väännöt.
Siinä oli inhottava itäkippo hätää kärsimässä!
Näköjään itäisen naapurimmekin kansalaiset osaavat Skeidojen kyykytyksen! Pitäisikö tästä päätellä, että kyseessä on oikein kansainvälinen laji?
Siinä oli inhottava itäkippo hätää kärsimässä!
Näköjään itäisen naapurimmekin kansalaiset osaavat Skeidojen kyykytyksen! Pitäisikö tästä päätellä, että kyseessä on oikein kansainvälinen laji?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Tämä traumakasa vaan aina vaan jaksaa sepittää näitä juttujaan.
Menisit käymään siellä lempimaassasi, niin huomaisit, että ei siellä niitä citymaastureita ole kiusaksi saakka. Japanista tuoduilla vanhoilla romuilla ne ajelee. Vain harvalla on varaa ostaa uusi Octavia.
Kyllä siellä on citymaastureita... ja paljon! Samoin mm.öky bmw:itä, mersuja. Tässä alla kuvaa Pietarin Nevski Prospektilta. Skeida on sielläKIN ö-mapin auto, joille nauretaan, ja jotka joutuvat liikenteessä nöyrtymään (premiumautot ajavat ensin ja viimeisenä vasta skeidat. Jopa volgat ajavat ennen skeidoja). Venäjällä se jolla on kallein arvostetuin premiumauto, omaa automaattisesti etuajo-oikeuden.
http://i57.tinypic.com/29z4cxt.jpg
Pari hiukan parempaakin autoa on päässyt kuvaan (Skoda Octavia)
http://2.bp.blogspot.com/-E2diVIhPVGk/UpHZSXytlvI/AAAAAAAADrM/DUGkEEAJCPQ/s640/Pietarissa kevätkesällä 2013 101.JPG
Mitenkä ne nyt aateveljiä sillä tavalla?
Kukaan ryssä aja vanhalla Skodalla.
Harmi ettei aloittajaomista luuria jolla vois taltioida näitä tapauksia videolle.
Kyöhä kun on niin ymmärtäähä sen.
Itäblokin aikaan ei itäautoja mm. Skodaa myyty paljon länteen. Suomi oli poikkeus. Joillakin suomalaisilla, kuten aloittajalla, on vieläkin itäautot kovasti mielessä. Olihan ne kieltämättä huvittavia, mutta halpoja. Niillä oli suuri merkitys köyhän Suomen autoistumisessa. Länsi-Euroopassa ei koskaan tarvittu itäautoja, joten Skodaan suhtaudutaan nykyään Länsi-Euroopassa ilman mitään menneisyyden traumoja.
Eihän natisevaan kitisevään ja meluavaan itäkippoon skeidaseen voi muuten suhtautua kuin itäautoon, mikä se onkin! Ei seepra raidoistaan pääse.
Toi on vaan sun oma mielipide. Monet ovat kuitenkin eri mieltä.
No skottaraisihmiset ovat erimieltä. Onhan se selvä.
Skodaskeidaa en minäkään ikinä osta. Jälleenmyyntikin näyttää takkuilevan, mutta se selviää skeidalaisille kovalla kädellä.
Skottaraisen nostaminen suosta oli virhe markkinointi mielessäkin.
Eivät vaan ole tajunneet tehdessään päätöstä, että siitä tulee kärsimään koko ketju.
Ja aloittajalle totean, että hyvä kirjoitus !
Kyllä Venäjälläkin on fiksuja ihmisiä näköjään. Ei ne kaikki ole ladakansaa.
No ei todellakaan siellä ole enää ladoja. Kävin muutama kuukausi sitten Moskovassa työasioissa ja täytyy sanoa, että upeita autoja siellä nykyään. Tuntu vähän siltä, että kaikilla pitää olla isompi ja järeämpi auto kuin naapurilla. Meillä täällä harvoin edes näkee sellaisia ökyautoja mitä siellä on.
Mukavaa, että trolli kerrankin tunnustaa mieltymyksensä ja kunnioituksensa venäläiseen öykkärikulttuuriin.
Pietarin trollitehdas ei varmasti kilpaile palkoilla, mutta näille "hyödyllisille idiooteille" riittää käyttöä.
Länsimaisen elämän ja Skodan arvostajia vielä onneksi riittää
No ei oikeastaan riitä. Kyllä se on leimaantunut kottero. Yrittäähän ne tehdä siitä autoa, mutta ei onnistu. Lisäksi yrittävät kopioida muiden autojen linjoja. Ei mitään haaveiltavaa sköntsässä.
Alusta asti tuhoon tuomittu laitos. Joidenkin pää on kuitenkin höttösempi ja astuvat sisälle lootikkaan. Se ei tarkoita, että joku jotenkin arvostaisi skottaraista.
Skoda ei todellakaan kuulu länsimaiseen autokulttuuriin. Kyseessä on aito itäblokin auto, VW ryhmän halppis, ja vieläpä kallis, vikaantuva halppis. Ikävä tekele kaikin puolin. Mutta varsinainen lypsylehmä VW:lle, skodan kate on valtava.
Auto kasataan halpa-osista Intiassa ja Venäjällä pääosin, ja jälleenmyyjille esim. octaviat maksavat keskimäärin 12 000 euroa. Kuitenkin skodauunoilta myyjät saavat näistä peltipurkeista lähes 30 000 euroa.
Toi on vaan sun oma mielipide, jolla ei ole mitään vaikutusta maailmanmenoon.
Johan sua halvat huvit naurattavatkin.
Älä kerro satuja, en mä jaksa kuunnella , se on rölli-olli rock, rölli-olli rock, uubi uubi duubi duubi tsa-tsa-tsa.
uppp
kyykyssä oleva skeida on paras skeida