SADISMIA ALANGON JOUTSENLAMMELLA

outituomi

HML:n Aulalangon joutsenlammella on kesäisin vuodesta 2008 alkaen ollut kyhmyjoutsen pari.Viime kesänä oli reviiritaistelu, jossa Janne-joutsen loukkaantui.Kesti kuukausia toipua. Oli vajaakuntoinen vielä palatessaan kesällä.Nyt taas on ollut tappelu ja Janne loukkaantunut. Ei kuulemma kestä enää uutta hyökkäystä. Kenttäpäällikkö on päättänyt antaa luonnon hoitaa asian. Laulujoutsenet vat isompia, vahvempia ja terveempiä. Niiden annetaan tappaa Janne ja ajaa Aino pois.Kyhmyjoutsenten paikka on meressä.Ainon siivet on käsitelty.Pystyy vain pyrähtämään, ei lentämään. Pakoon ajettuna ei mahdollisuuksia selviytyä hengissä.Jos poikaset ehtivät kuoriutua, nekin kuolevat. - Mitä tehdä. Jos osaatte, niin pistäkää tämä juttu levitykseen nettiin.

2

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sydänjajärki

      Tälläiset linnut kuuluisivat suojaan johonkin lintutaloon, sielläkin on kesäisin lammikko, ja olisivat turvassa ja hoidossa. Ei ole luonnollinen asetelma jossa lintujen siivet käsitelty ja leikelty ja raajarikkoisetkin.
      Jos ajatellaan että luonnonlakien mukaan vahvimmat lammelle, miksi laulujoutsenia ei ole siellä kun jo voittaneet, ja niitäkö todella haluttaisiin sinne?
      Aino ja Janne ovat yksilöitä, tuntevia olentoja, haluavat elää kuten jokainen elävä olento. Jos ihminen on ottanut ne lemmikeikseen, lemmikeistä on vastuu kokonaan erilailla kuin luonnonvaraisista linnuista!!!!!! Jos ovat koko ajan hengenvaarassa, ne tulisi sijoittaa jonnekin suojaisaan eläintarhaan - niitä on! Antaa rauhallinen tulevaisuus jonka ansaitsevat! Koettavat elää kuten normaalit linnut, tehdä poikasiakin..Ja sitten odottaa että laulujoutsenet valtaavat vapaan lammen - jos kerran niitä sinne vain luonnonlakien mukaan toivotaan!

    • Kyhmyjoutsen on isompi muttei lähellekkään niin agressiivinen ku naapurilajinsa. Joutas turhanlaulajan ampua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      227
      1628
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      186
      1581
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      44
      1174
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      46
      871
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      740
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      731
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      720
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      701
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      666
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      627
    Aihe