pieni kysely! mikä seuraavista viinamerkeistä on parasta mielestäsi.
Voi valita vaikka kaks parhainta mielellään paremmuusjärjestyksessä.
elikkäs tässä
Leijona viina 32%
Tapio viina 39%
Suomi viina 32%
Koskenkorva viina 38%
saunalahti viina 38%
parhain viinamerkki
12
796
Vastaukset
- gfgftffffds
- Ykkösmaitoa
Paskat sä edes mitään makuja haluu maistella, sä haluut kännin päähän. Ja siis millä perusteella parhain? Hinnan vai prosenttien perusteella?
- Hyi_faan
Turkasen pahoja alkkareiden juomia kaikki - kelpaavat vain ja ainostaan drinksujen tekemiseen jos siihenkään. Olen ostanut viimeksi kirkasta joskus markka-aikaan. Eikä ole tarvetta ostaa jatkossakaan.
- Tiskin_Tällä_Puolen
Kun puhutaan votkasta, kyllä nuo kaikki ovat sitä, niin eroja ei juurikaan ole. Tietenkin noita miedompia pitää laittaa drinkkiin enemmän kun vahvempia, muuten ei eroa juurikaan ole. Ulkomaalaisiin ei yleensä lisätä sokeria, esimerkkinä vaikka Smirnoff (brittiläinen) jossa ei ole lisättyä sokeria, kotimaisiin kyllä melkein järjestään.
- Votkavotjakki
Votkaa tai maustamatonta mutta sokerilla pehmennettyä jatketaan havaintojeni mukaan useimmiten jollakin virvoitusjomalla (Sprite, cola, tonic, lime/lemon, Russchian tms.) Melkein kaikissa tämänkaltaisissa on sokeria hyvinkin tukevasti, jolloin valmiissa pitkässä drinkissä ei viinan sisältämä vähäinen sokerimäärä (tyypillisesti 3 grammaa litrassa) tunnu enää ollenkaan. Tällä tavalla käytettynä en ainakaan minä ole sellainen kultasuu, että kykenisin erottamaan, onko juoman pohjana käytetty votkaa vai ”sokeroitua” viinaa, merkistä nyt puhumattakaan.
Votkaa/viinaa voidaan tietenkin juoda myös viilennettyinä ruokaryyppyinä sellaisenaan, jolloin sokerilisäyksen aistii ehkä helpommin. Olen myös ollut havaitsevinani eroja eri votkamerkeissä – en kuitenkaan niin suuria, että ns. premium-votkien hintaero perusvotkaan verrattuna olisi jotenkin oikeutettu.
Minulle ei ole eroa, onko viljaväkiviinan ja veden lievästi sokeroidulle seokselle annettu nimeksi Koskenkorva, Leijona, Saunalahti, Sisu, Suomi, Tapio tai jokin muu.
Yleensä suosin tässä juomakategoriassa ihan vain hintasyistä Saaremaa-nimistä sokeroimatonta votkaa, jota valmistaa suomalaisen valtionyhtiö Altian tytäryhtiö Virossa. En osta tätä votkaani juuri koskaan Alkosta, arvannette miksi. Ensi viikolle on taas bookattu matka Suomenlahden tuolle puolen.
- Koskelo
Koskis is best
- Mustangp51
Kovin niistä 39%:n Tapio Viina teitenkin. Tarpeeksi vahvaa ilman lantraamista.
- janotta-juova
Kaikista viinoista Cutty Sark, vodkista Stolichnaya.
- TohtoriSuosittelee
Gambina - siinä on hinta-tehosuhde kohdillaan!!!
- WhiskeyJoe
Ilma Kossua pännii - ainot jota noista edes harkitsisin ostavani alkosta jos kirkkaita tekisi mieleni ja kaikki vodkat olisi myyty loppuun...
- 3-4pll-viikko
Itse pidän kovasti koskenkorvasta kokiksen kanssa. Aiemmin join jallua kolalla, ja sitä ennen rommia kolalla. Nyt en juo muuta kuin koskenkorvaa kolalla, se on maultaan paras ja ei tule minkäänlaista krapulaa.
- viinatJÄRJESTYKSESSÄ
Jos vaihtoehdot on vain nuo niin minä laittaisin ne parhausjärjestykseen näin
1. Leijona
2. Tapio viina
3. Suomi viina
4. Koskenkorva viina
5. Saunalahden viina
eli lista olisi samanlainen kuin aloittajalla mutta jos kirkkaista viinoista puhutaan yleisesti niin minun parhaat olisi ehkä nämä---
1.Lithuanian vodka
2. Saaremaa vodka
3. Tasavalta viina
4. Leijona viina
5. Tapio viina
Lisätään vielä lopuksi huonot viinat mitä oon juonu ja niitä ei kyllä ole kuin 3 ja ne on
1. Viljasen luomuviina
2. Pohjanpoika viina
3. Saunalahden viina
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.888077Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906084Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875567Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot685511Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134740Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232508Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys362218Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71354Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51349Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa441190