Etupään kolinat 9000:ssa

Oliskohan jollakin kokemusta/tietoa 9000 etupään
kolinoista ? Käytin autoni Saabin merkkihuollossa
nelipyöräsuuntauksessa ja siellä eivät ainakaa
raidetangoissa tai alapalloissa havainneet välyksiä,
mutta auto kolisee etupäästä pikkukuopista ajettaessa.
Onko jollakin tietoa mistä moinen voisi johtua. Etupään puslatkin ja
helat ovat ainakin silmämääräisesti kunnossa.
Tietysti iskarit voi olla syynä, mutta en kyllä itse
pidä tätä iskareista johtuvana, koska se tuntuisi
jotenkin pienemmältä kolinalta....kuinkahan yleistä
lienee välykset kallistuksen vakaajissa tai niiden kumeissa ??
6699
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Moro!

Kylla ne on alapallonivelet mitka kolisee. Ei maksa motonetissa paljon, joten uudet vaan tilalle niin loppuu kolinat. Tai jos ei lopu niin ei 200mk enempaa koyhtynyt jos itse vaihtaa.

Mutta oman kokemuksen mukaan ne on juuri alapallonivelet mitka kolisevat pienissa kuopissa tai nimismiehen kiharoissa.

Äänestä
  • Justiinsa näin. Ei kovin helpolla löydy huollossa eikä katsastuksessakaan, mutta kun tosissaan etsii syytä niin pieni välys alapallonivelessähän se syy on. Itselläni oli just tällainen "vika" ja kun vaihdoin alapallonivelen niin siihen loppui.

    Äänestä

Kannattaa vilkaista myös personien yläpään tukilaakerit.

Äänestä

Omasta kokemuksesta: Yleensä kolina tulee alapallonivelestä. Toisena oireena voit etsiä pientä levottomuutta ja lisääntynyttä uraherkkyyttä ohjauksessa. Raidetangonpäät (sisä tai ulko) taas eivät kuopissa juuri kolise, mutta tuntuvat ohjauksessa ja renkaiden kulumisessa sitäkin enemmän.

Kallistuksenvakaajan kumitkin tietysti ovat eräs vaihtoehto... ovat halvat (muutaman kympin) ja helpot vaihtaa... eli jos mielenkiintoa on niin ne vaihtamalla saa helposti sielulleen rauhan. Itse en ole Saabeissa koskaan (kokemusta kyllä on)törmännyt niiden aiheuttamaan kolinaan, mutta ainakin Talbotissa ja Renussa ne olivat arka paikka kolisemaan... tosin näihin Eurooppalaisen autonrakennustaidon helmiinhän vaihdetaan kaikki palloniveletkin suunnilleen joka määräaikaishuollossa ja vetonivelet joka toisessa.

Nykyautoista on vaikea löytää pallonivelten välyksiä pyöriä ravistamalla niin kuin ennen vanhaan... vanhemmista autoista joissa oli kapeat pyörät välykset löytyi potkimalla ja ravistelemalla pyöriä jopa nostamatta autoa tunkille. Nykyauto täytyy vähintään nostaa tunkille ja yleensä jopa ottaa pyörä irti ja ryömiä alle rekkarin ja ison ruuvimeisselin kanssa vääntetemään... kyllä ne välykset sillä löytyvät.

Palloniveliin suhtaudutaan kumman välinpitämättömästi vaikka väljä pallonivel on pirun iso riski. Itse en aja pätkääkään turhaa ajoa jos jossain on väljää... eikä aja kukaan muukaan jolla joskus on alapallonivel tai raidetangonpää pettänyt kesken matkan.

Äänestä
  • itellä oli 900:n -89.kolisi eikä katsastuskaan asiaan valoa tuonu saatika pyörät sunnannut huoltamo joka vaihtoi alapallonivelen.NO onneksi vielä kysyin muualta ja tuttu korjaaja sano oitis että raidetangon ulompi nivel sekä raidetangon pää.Nämä motonetista ja samalla toisen puolen osat kanssa ja johan loppu kolinat.Ohjaukset vetely ja tunnottomuus parani erittäin paljon. Osat on kulutusta varten eivätkä muuten maksa edes paljoa.

    Äänestä

Kiitokset neuvoistanne, luulenpa, että käyn läpi kaikki
noi, alapallot ja raidetangot samalla kun laitan
uudet H&R:n jouset paikoillee....siinähän noi samalla
työllä menee ja kun on jokatapauksessa kulmat suunnattava
uusiksi jousien vaihdon jälkeen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TT kirjoitti:

Oliskohan jollakin kokemusta/tietoa 9000 etupään
kolinoista ? Käytin autoni Saabin merkkihuollossa
nelipyöräsuuntauksessa ja siellä eivät ainakaa
raidetangoissa tai alapalloissa havainneet välyksiä,
mutta auto kolisee etupäästä pikkukuopista ajettaessa.
Onko jollakin tietoa mistä moinen voisi johtua. Etupään puslatkin ja
helat ovat ainakin silmämääräisesti kunnossa.
Tietysti iskarit voi olla syynä, mutta en kyllä itse
pidä tätä iskareista johtuvana, koska se tuntuisi
jotenkin pienemmältä kolinalta....kuinkahan yleistä
lienee välykset kallistuksen vakaajissa tai niiden kumeissa ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu