Harvoin on mikään valtion sekaantuminen yritystoimintaan onnistunut yhtä hyvin kuin Jan Vapaavuoren junailema Turun telakan kauppa.
Turun telakka pyöri pitkään tappiollisena ja oli jopa konkurssiuhan alla, kunnes Vapaavuori sai yhdessä saksalaisen varustamon kanssa neuvoteltua Suomelle hyödyllisen kaupan. Omistajan vaihduttua telakka sai jo viime vuonna kahden uuden laivan tilauksen TUI:lle ja yhden Tallinkille. Nyt tuli kaksi suurta risteilijää lisää ja töitä riittää jo varmistuneiden laivojen tekemisessä viideksi vuodeksi.
Niin Turun seudun asukkaat kuin kaikki muutkin veronmaksajat saavat olla kiitollisia, että Vapaavuori kieltäytyi kaatamasta vastikkeetonta tukiaisrahaa korealaisten pohjattomiin taskuihin, kuten sosialistit, persut ja keput vaativat.
Turussa nautitaan nyt Vapaavuoren perinnöstä
12
135
Vastaukset 12
- ÄlähänPuhuPaskaa
Ai, oliko se onnistunutta sekaantumista Turun telakan toimintaan kun ei antanut telakalle 50 miljoonan euron VALTION LAINAA ja sen takia meni iso risteilyalustilaus ohi suun Ranskaan....? 1000 telakkaduunaria ja lisäksi alihankkijat rukoilivat polvillaan Vapaavuorta antamaan sen lainan, mutta Vapaavuori oli sitä mieltä että se ei haittaa jos duunarit ja pienyrittäjät pysyvät työttömänä....
Myöhemmin tapahtunut telakkakauppa oli hyvä, mutta Vapaavuorella ei ollut siihen osaa eikä arpaa.Se laina olisi ollut vain alkupala korealaisille, joiden koko konserni keikkui konkurssin partaalla. Jos telakka olisi pysynyt STX:n omistuksessa, korealaiset olisivat lypsäneet jatkuvasti lisää valtion avustuksia, vaikka eivät olisi saaneet yhtään uutta tilausta.
Jan Vapaavuori onnistui järjestelmään kaupan valtion väliaikaisine omistuksineen, vaikka varsinkin persut ja sosialistit yrittivät panna kapuloita rattaisiin yhdessä telakan epäonnistuneen varatoimitusjohtajan kanssa.
Lue tuosta Hesarin jutusta, millaista vääntöä telakan pelastaminen oli:
http://www.hs.fi/sunnuntai/a1421471226076- ÄläJauhaSkeidaa
Liike kirjoitti:
Se laina olisi ollut vain alkupala korealaisille, joiden koko konserni keikkui konkurssin partaalla. Jos telakka olisi pysynyt STX:n omistuksessa, korealaiset olisivat lypsäneet jatkuvasti lisää valtion avustuksia, vaikka eivät olisi saaneet yhtään uutta tilausta.
Jan Vapaavuori onnistui järjestelmään kaupan valtion väliaikaisine omistuksineen, vaikka varsinkin persut ja sosialistit yrittivät panna kapuloita rattaisiin yhdessä telakan epäonnistuneen varatoimitusjohtajan kanssa.
Lue tuosta Hesarin jutusta, millaista vääntöä telakan pelastaminen oli:
http://www.hs.fi/sunnuntai/a1421471226076Haha, siihen alkupalaan olisi sisältynyt pääruuaksi ison risteilyakuksen tekeminen.
Ja sen jälkeen jälkiruuaksi laina olisi maksettu takaisin. Aivan riskitön tapaus Suomen valtiolle.
Nyt laiva valmistuu Ranskassa..... ÄläJauhaSkeidaa kirjoitti:
Haha, siihen alkupalaan olisi sisältynyt pääruuaksi ison risteilyakuksen tekeminen.
Ja sen jälkeen jälkiruuaksi laina olisi maksettu takaisin. Aivan riskitön tapaus Suomen valtiolle.
Nyt laiva valmistuu Ranskassa.....Kuka lainan olisi maksanut takaisin? Korealainen emoyhtiökö?
Sillä oli vähän suuremmat velat kuin 50 miljoonaa euroa ...- Uuuuuuno
Liike kirjoitti:
Kuka lainan olisi maksanut takaisin? Korealainen emoyhtiökö?
Sillä oli vähän suuremmat velat kuin 50 miljoonaa euroa ...Sun väitteiden pohjana on vain kokoomusmedian valheet, joita meille syötettiin Vapaavuoren tueksi. Oletko seurannut mitä Ranskassa on tapahtunut...? Et varmaankaan.
Uuuuuuno kirjoitti:
Sun väitteiden pohjana on vain kokoomusmedian valheet, joita meille syötettiin Vapaavuoren tueksi. Oletko seurannut mitä Ranskassa on tapahtunut...? Et varmaankaan.
Ovatko sinun arvatenkin mainiot tietolähteesi sitten Suomen ulkopuolella?
Kuulitko ”varman tiedon” sosialistien hallitsemasta Ranskasta vai Venäjältä? :D- IvaajaUuuuuuno
Liike kirjoitti:
Ovatko sinun arvatenkin mainiot tietolähteesi sitten Suomen ulkopuolella?
Kuulitko ”varman tiedon” sosialistien hallitsemasta Ranskasta vai Venäjältä? :Dniin joo, sä oletkin tuon tason kaveri. tyypillinen kokoomuslainen.
IvaajaUuuuuuno kirjoitti:
niin joo, sä oletkin tuon tason kaveri. tyypillinen kokoomuslainen.
Taisi kalikka kalahtaa. :D
- ei-uutta-auringon-alla
Liian aikaista riemuita? SAK:ssa hiotaan jo lakkokirveitä. Syksyllä kuuluu lisää. Vetävät laivatilaukset tappiolle tasavarmasti. Niin on tehty ennenkin.
Pernon telakka meni lakkoviiveiden takia ensimmäisen kerran konkurssiin 1989.Valitettavasti voit olla oikeassa. AKT uhosi jo tänään, että se ei osallistu muiden SAK:n liittojen kanssa kasvu- ja työllisyyssopimukseen, vaan aikoo neuvotella suuremmat palkankorotukset jäsenilleen.
Ahneus voi aivan hyvin yllättää myös Turun telakan väen, kun tulevaisuus näyttää liiankin hyvältä.
- NBVGHYTr
Vappaavuori on huippu tuossa ulkomaan kaupassa. Yksikään ministeri ei ole myynyt yhtä monta yritystä ulkomaille kuin Vapaavuori.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.137823Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48642- 70629
- 81571
- 39529
- 46510
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64489Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä36485- 94472
- 21468
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja265462Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko37411- 21402
Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.25397Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.86396Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80395Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U33391- 13385
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka24376- 29374