Sopivatko 99:iin vinokeulaisen 900:sen pyörännavat?
99:iin 900:sen pyörännavat
jarski
3385
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sopii, mutta samalla menee vaihtoon jarrusatulat ja vetonivelet. Käsijarrukahvan mekanismi pitää muuttaa takapyöriä varten (hitsaushommaa) ja vetää vaijerit taakse mikä teettää "vähän" töitä. Ja tietenkin se pulttijako samalla vaihtuu 4x114,3 -> 4x108.
Saab 900 viistokeulaa on valmistettu myöskin eteen vaikuttavalla käsijarrulla. -87 vuonna ainakin. Kaverillani on -87 900i ja minulla -88 vastaava. Kaverin autossa käsäri eteen, minulla taakse.
Tässä linkki sivustoon, jossa on tehty ainakin eturipustusten vaihto 99:iin. Etuna mainittu muunmuassa pienempi jousittamaton massa. Eturipustuksen on oltava 900:n M81-M87 vuosimalleista.
Tämä siis pääsivu
http://uk.geocities.com/saab99tips/FrmSet/FrmSet.htm
Valitse Suspension osastolta My Tweaks.
Lisäksi tuo Saabisti on laittanu 99:iin 900:n taka kallistuksen vakaajan ja tilannut jostakin eteen vakaajan. Elikkäs varmasti jämäkkä peli ajella. Sivustolla muitakin vinkkejä ja hyvää tietoa muutenkin Saabin alustaratkaisuista.
Suosittelen. :)
(Sivu toimii Explorerilla parhaiten)
onkos kukaan laittanut taakse käkkäriä näihin vanhempiin napoihin? Siis onnistuuko se yleensä?