Sellasia ois ny tullu kateltua kuin bella 800/8000/8001/8002, albatross 26/29 ja ms900 jne. ja hintaluokassa ~ 20k€. Ensi alkuun rullaavuudesta, ei kiinnosta vesillä pitääki keinuu yms. lähinnä haluisin tietoa käytettävyydestä/kulutukset eri moteilla/monta makuupaikka(voiko muunnella tarve 4-6[ajoittain]).
Ja jos joku jolla ollu noista useampiki malli ni mikä oli paras ja miksi. (jos rullaus ni löytyykö jotain muuta syytä, se on otettu huomioon venemallia mietittäessä.
Paatti tulis merelle saaristo käyttöön ja satunnaisia tallinna reissuja. jos löytyy muitakin malleja samast hintaluokasta ni tänne vaa
Ja jos joku jolla ollu noista useampiki malli ni mikä oli paras ja miksi. (jos rullaus ni löytyykö jotain muuta syytä, se on otettu huomioon venemallia mietittäessä.
Paatti tulis merelle saaristo käyttöön ja satunnaisia tallinna reissuja. jos löytyy muitakin malleja samast hintaluokasta ni tänne vaa
Vastaukset 11
Vanhimmat
Keinuminen ja rullaaminen ovat kaksi eri asiaa. Uppoumarunkoisen kuuluukin keinua, ja hyvä niin. Rullaaminen on taas ikävä juttu. Myötäiseen ajettaessa aallot tahtoo kääntää venettä jolloin ajamisesta tulee kurjaa. Kokemukseni bella 8001 mallista on inhottava juuri rullauksen takia, itselleni en sallaista hankkisi. Albatross 29 taas rullaa huomattavasti vähemmän. Muista malleista ei ole kokemusta. Polttoaineen kulutuksesta sen verran, että kaikki menee mitä tankkiin laittaa.
Kyllä noi amme malliston bellat on syytä unohtaa alkuunsa. Miten ois vanhan mallin marino 9000? suht kelivene. Uudempi hyvä mutta sulla ei taida rahat riittää siihen
9000 on perävetolaitteella varustettu hyvän kokoinen kiulu, mutta käyttökustannukset ovat aivan toista luokkaa kuin noissa edellä mainituissa. Vetolaitetta en missään nimessä laittaisi.
Marino 9000 on tasan sisämoottorilla varustettu puoliliukuva vene. Käyttökustännukset tosiaan aiven eriluokassa, kuten muutkin kulut, sillä on "iso vene" noihin muihin verrattuna.
Unohda bellat, v..mäistä veivaamista
Ongelma kaikissa puoliplaanareissa ajettaessa sivumyötäiseen aallokkoon, jossa kantava perä nostaa huippunopeutta. On siis enemmänkin ominaisuus kuin vika, ja antaa vastaavasti nopeutta.
MS 900 roiskii pirusti ja tarkoitan myös pirusti! Bella ko. mallit. Unohda! Albatross 26 kiikkerä. Albatross 29 kallis ominaisuuksiin / koneisiin nähden ja rullaa eikä tahdo kulkea suoraan.
Itsellä on Caretta 730. Olen ollut tyytyväinen. Kulutus n. 2l/h. Varsin hidashan se on, matkavauhtina olen käyttänyt 5,5-6 solmua. Vakaa satamassa. Sivuaallossa kallistelee veden mukana. Perä pyöreä ja kantavahko, silti ei juuri rullaa. Isommassa sivumyötäsessä tai myötäsessä nopeuden tiputus tuntuu toimivan paremmin kuin sen lisäys.
bella ei ole vene
Bellaa ei ole tehty tallinna reissuille vaan suojaisille vesille (sisävedet ja sisä saaristo) olet vasuuton kippari jos rulla lillukalla lähdet isommille vesille!
MS900 ei ole minulle tuttu mutta muut mainitsemasi veneet eivät ole uppoamarunkoisia vaan puoliplaanavvia. Aidon uppoamarunkoisen ominaisuudet ovat erilaisia, ja nuo Bellat ovat taas hyviä esimerkkejä huonoista puoliplaanareista. Jos noista joku niin ehkä sitten Albatross tai sitten se MS900.
Menee sitten vähän isompaan kokoluokkaan mutta Family Criser on hyvä esimerkki uppoamarunkoisesta matkaveneestä ja sen ominaisuuksiin olen ollut hyvin tyytyväinen. Edullisimmat joita voi harkita on hinnaltaan parin kymppitonnin luokkaa mutta helposti menee vähän kalliimmaksi.