Itänaapurin uusiotsaari on maailmalle suurempi uhka kuin terroristit.
Varsinkin Euroopalle Putin on veren makuun päästyään paljon vakavammin otettava uhka kuin yksittäiset terroristijärjestöt − olkoot ne minkä tahansa aatteen kannattajia. Ne pystyvät vain tappamaan enimmilläänkin kymmeniä viattomia pommi-iskussaan, mutta Putin uhkaa kokonaisten valtioiden väestöä.
Viimeksi tänään tuo umpihullu diktaattori uhkaili tasavallan presidentin kanssa pitämässään lehdistötilaisuudessa suomalaisia sanoen varsin suorin sanakääntein, että Venäjä hyökkää Suomeen heti, jos kuvittelee Suomen uhkaavan Venäjän etua jotenkin. Putin ei selventänyt, mitä kaikkia uhkia hän pelkää Suomen taholta. Ehkä Suomessa asuvien venäläislasten huostaanottoja, venäläisten strategisesti tärkeiltä alueilta hankkimien tonttien pakkolunastusta tai Pyhäjoen voimalan rakennusluvan eväämistä?
USA on luvannut tapporahan monista kansainvälisistä tai pelkästään sitä itseään uhkaavista terroristeista. Eikö Suomen kannattaisi parantaa turvallisuuttaan tarjoamalla julkisesti Putinista edes 100 miljoonaa euroa? Sehän olisi vain 1 % Hornetien seuraajien arvioidusta hankintahinnasta, mutta parantaisi meidän turvallisuuttamme ennaltaehkäisevästi paremmin kuin suurimmatkaan ilmavoimat.
Olisiko väärin tarjota Putinista tapporaha?
6
50
Vastaukset
- lapinmuori
Suomen sotahulluista herroista ensin tapporaha ennenkuin Suomi on täydessä sodassa.
- Pahsdsh
Enemmän tuhoa se Putler saa aikaan. Sillä on isommat tappovehkeetkin.
Keitä kaikkia pidät herroina?
Entisiä opettajiasi, pappeja, kunnan ja valtion virkamiehiä sekä poliitikkojako? :D
- Vedäraukka
Se johtaisi siihen, että hetken kuluttua ei saataisi ketään valtioiden johtomiehiksi, koska sotaa kävisivät vain maiden johtajat ja kansat katsoisivat vierestä ja löisivät vetoa kuka on hitain vetäjä.
- ähvätti
Taitaa Venäjällä olla nämä silovikit vallassa ja herra Putin keulakuvana vähän isommassa pelissä. Itseäni jännittää eniten kysymys: kukas Putinin jälkeen pamahtaa valtaan? Eihän kommunistitkaan välittäneet, jos joku Andropov kupsahti, kunhan aate menestyi. Mitäpä, jos seuraajansa tuumailee, että yksi atomisota on aina oikeutettu, koska USA ja NATO ja natsit ym.? Ei tuo Neuvosto-aikana tainnut kaukana olla tuokaan vaihtoehto (ohjuksia muka tuli kohti mutta vahdissa ollut upseeri totesi, ettei ne Amerikkalaiset niin hulluja ole ja jätti nappia painamatta). Telkkarissa taannoin oli aiheesta ohjelmaa. Mun mielestä jätetään salamurhat ym. toiseen kertaan, kun ei sieltä ole edes ultimaattumia tullut, eikä siltojen painorajoituksiakaan ole ylitetty Armata-tankin muodossa.
- Politzei
Pääsihän Putin jo Suomessa poliisin tarkkailulistoille rikolliskontaktiensa takia. Naurettavaa, että joitain poliiseja syytetään siitä! Nythän on ilmennyt, että kyseessä on massamurhaaja! Rötöksinä on murhia Itä-Ukrainassa, Krimillä, malesialaiskoneen alasampuminen jne.
En kannata tapporahaa, mutta kyllä kiinniottopalkkiota saattamisesta kansainväliseen tuomioistuimeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek205916Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.223149Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1612720- 282586
- 821694
- 1461575
- 1391456
- 91153
- 921060
- 1351048