Miten kovan riistaviestin omaavalle koiralle voi opettaa sen että oli mikä tahansa aarre, se tuodaan omistajalle ja annetaan pois? Jos se siis ei käykään ihan noin vaan.
Koira on jo nyt 14-viikkoisena tappanut kaksi räkättiä ja no, ne sai vielä vaihdettua nameihin ja nyt se vielä tulee viimeistään kun itse lähtee riittävän kauas: vaikka juosten. Pentuhan tulee kyllä perässä. Tänään sitten oravan raato suussa. Mutta enää ei oravaa antanut, vaihtoon ei kelvannut edes possun sydän. Kyseessä on isoksi ja todella vahvaksi kasvava koira ja nyt se puree jo leuat todella tiukkaan yhteen. Se ei siis ole sinänsä pelko, että se "rääkkää" sääliitaan edes nyt, ne on olleet naskaleillakin kyllä henki pois kerrasta. Ei se riistavietti ole myöskään yllätys, näillä ihan kuuluu se olla, mutta edelliselläkin oli, ihan vaihto onnistui - eikä lähelläkään näin nuorena näin kovaa. En halua että se syö mitään ylimääräistä mutta tämän kohdalla ei riitäkään enää pelkkä vaihto.
Luoksetulon pitää olla varmaa, mutta se ei riitä: kehun kyllä luoksetulosta, mutta tänäänkin sain sitten lopulta sen raadon vain väkisin pois. Harjoiteltiin luopumista sillä kyllä ja se onnistui todella monta kertaa, mutta sitten aina päätös oli lopulta ottaa se. Onnistuneeseen suoritukseen saatiin lopetettua, mutta, mutta... Pentuhan on pieni, ei se vielä osaa, mutta siitä kasvaa iso. Kotona se luopuu hyvin, mutta irti-käsky tuntuu olevan haasteellinen tässä kohtaa. Jätä käskyä se tottelee jonkun "vähemmän merkittävän" kanssa. Onko kyse vaan ajasta? Miten voi treenata paremmin? Miten metsästyskoirat saa tuomaan sen saaliin ja antamaan sen pois, jos se luopuminen ei olekaan ihan helppoa. Luulisi että niillekin se saalis on todella kova juttu. Omistajalla pitäisi siis olla tarjota jotain vielä kannattavampaa. Mutta pitääkö tässä nyt joulukinkkia alkaa raahaamaan mukana, vai oisko muita vinkkejä?
Raadoista tulee matoja ja ties minkä jänisruton se hankkii, samoin kun pelkään että se syö jonkun kyykäärmeen isona. Tai nyt pienenä. Me liikutaan kuitenkin metsässä todella paljon ja kiinnikään en viitsisi aina pitää. Ihan jo turvallisuussyistä olisi syytä saada tämä ahnaskin kaveri uskomaan.
(Ja siis en voi ottaa aina kaikkea väkisin enkä tehdä luoksetulosta epämiellyttävää missään tapauksessa, jep)
Miten opettaa koira tuomaan saalis ja luopumaan
3
534
Vastaukset
- Mehtäläeset
Pelkkä palkka ei mielestäni koskaan riitä koiran koulutuksessa. Sinun pitää olla koirallesi johtaja, auktoriteetti. Silloin se tekee mitä pyydät. Tokihan nuori koira vielä hakee paikkaansa, mutta aikuistuessaan se haluaa totella laumanjohtajaa jota se kunnioittaa. Keskity siis olemaan hyvä laumanjohtaja koirallesi! Meillä ainakin hyvin tullaan juttuun kovaviettisten koirien kanssa, ne noudattavat käskyjä iloisesti ilman palkkaa.
- 5y4
Niin se tottelee, jos se tietää mitä siltä odotetaan. Mutta kun koira ei puhu suomea, niin jollainlaillahan sen pitää tietää koska sen odotetaan se saalis tuovan. Ei voi ulkomaalaisellekaan huutaa suomeksi että tuo nyt se tänne, ja päästä irti, kun ei se yksin mitään auta vaikka miten todistelisi johtajuuttaan. Jos se ei suomea puhu, se ei ymmärrä ja lähtökohtaisesti koira ei puhu: eri käskyt on vain opetettuja koodeja joita koira kyllä noudattaa jos tietää mitä ne tarkoittaa. Juttuun tuleminen, johtajuus ja käskyn ymmärtäminen on eri asioita.
Eli se tuosta ei kyllä selvinnyt yhtään, miten se käsky opetetaan. Riitti nyt palkka tai ei.
Miten se siis opetetaan?
- asijantuntija
Koira on saatava luopumaan lelusta tms niin että se on mielekästä.
Muista ettei saa liikaa opettaa kerralla.
Muutama toisto riittää. Lopeta onnistumiseen ja kehu koiraa maan ääriin kun se onnistuu.
Kokeile opettaa lelulla: nakkaat sen johonkin ja koira hakee sen ja tuo luoksesi. Pyydät sen vaikka istumaan tai makaamaan ja luovuttamaan saaliin (lelun) sinulle. (Se ei siis ole jalkeilla niin sen on vaikeampi hangoitella vastaan.)
Otat lelusta kiinni, kiskot sitä kevyesti pois suusta ja pyydät sen jollakin käskyllä itsellesi.
Voit palkita antamalla jonkin toisen lelun koiralle raadeltavaksi. Nimenomaan niin, eikä sitä samaa lelua. Tai joku makupala.
Näin minä tekisin teoriassa. Käytännössä voi olla hankalampaa, mutta täytyy opettaa koiralle kuka on johtaja. Kyllä se siitä oppii! (:
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san271652Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621147- 501130
Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661097Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731029Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?182960Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58955Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153942- 89887
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu114878