Olen ajatellut nelivarvaskilpikonnan hankintaa ja kaipaisin nyt apua tietyissä asioissa! :)
Minkä kokoinen terraario olisi sopiva?
Millainen pohjamateriaali olisi konnalle hyvä?
Millaisia valaistuksia ja lämpölamppuja sun muuta täytyisi hommata?
Miten kilpikonnan talvehtiminen tulisi hoitaa?
Täytyykö nelivarvaskilpikonnalla olla jonkinlainen vesipaikka (uimiseen)?
Mitä kaikkea olisi hyvä hommata ylipäätänsä terraarioon jotta kilpikonnalla olisi mahdollisimman mukaavat oltavat?
Tietoa olen yrittänyt ettiä ja sitä olen myös jonkin verran löytänyt, mutta ajattelin täältä tulla kysymään jos joku kilpikonnan omistaja sattuisi lukemaan ja tarjoamaan apua :) Olisi kiva myös saada jonkinlaisia hintoja hankittaville tuotteille jos joku sattuisi tietämään. Kiitos jo etukäteen :)
AMATÖÖRI TARVITSEE APUA
2
209
Vastaukset
- kilpparifani_04
minulla on nelivarvaskilpikonna. no omani on noin 1,5.v ja terraarion koko on 90cm pituudelta ja 45 leveä se on siksi niin iso ettei tarvi heti ostaa uutta. no itselläni on turvetta (meillä on hevonenkin niin tallilta saa). no meillä on terraarion päällä uv lamppu ja sisällä lämpölamppu (en nyt muista montako wattia siinä on). talvehtimisesta en tiedä paljoa koska se tuli meille oman talvehtimis ajan jälkeen mutta sen ei ole pakko talvehtia mutta se on vaan sen kuukauden "rauhallismpi. täytyy pienillä sen syvyys on sellainen että se yltää pohjaan eikä huku. no meillä on lämpö lampun alle iso kivi ettei turve ala palamaan, 2 "kiipeily puuta joiden alla voi olla, ruokakuppi, "uima allas ja heinää piiloutumiseen. ja oli mukava autaa:) (olen itse 11.v)
- kilpikonnafani_04
ja kilpikonnani maksoi 250e, muttä kaikki tarvikeet terraario kilpikonna maksoivat noin 700e.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322259Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749466Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297460Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806305SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825930Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344946HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084600Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1004359Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo852026Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k771320