Mene Maskuun pane p.ska taskuun

Takapaltan_asukas

Otsikon mukaista pilkkalaulua sain kuulla viisikymmentä vuotta sitten koska asuin Maskussa.

Nyt asun jälleen Maskussa ja vanha pilkkalaulu on käynyt toteen omituisella tavalla.
Päivästä toiseen ulkona haisee sianpaskan haju. Välillä se äityy niin pahaksi, ettei ulkona yksinkertaisesti voi olla. Ei ole merkitystä tuuleeko tai mistä suunnasta tuulee, hajun tuntee aina.

Ymmärrän toki että Nousiaisissa olevan yrittäjän toimeentulo on riippuvainen sikalan pidosta, mutta onko oikein että kaikki joutuvat kärsimään yhden yrityksen päästöistä?

Ympäristösuojelulaki sanoo seuraavaa:
"1 §
Lain tarkoitus

Tämän lain tarkoituksena on:

1) ehkäistä ympäristön pilaantumista ja sen vaaraa, ehkäistä ja vähentää päästöjä sekä poistaa pilaantumisesta aiheutuvia haittoja ja torjua ympäristövahinkoja;

2) turvata terveellinen ja viihtyisä sekä luonnontaloudellisesti kestävä ja monimuotoinen ympäristö, tukea kestävää kehitystä sekä torjua ilmastonmuutosta;

3) edistää luonnonvarojen kestävää käyttöä sekä vähentää jätteiden määrää ja haitallisuutta ja ehkäistä jätteistä aiheutuvia haitallisia vaikutuksia;

4) tehostaa ympäristöä pilaavan toiminnan vaikutusten arviointia ja huomioon ottamista kokonaisuutena; sekä

5) parantaa kansalaisten mahdollisuuksia vaikuttaa ympäristöä koskevaan päätöksentekoon."

Samaan aikaan kun yksi sikala voi pilata tuhansien ihmisten elämän, säädellään lakipykäliä pienkiinteistöjen jätehuollosta: tiskivedetkin pitäisi johtaa pienpuhdistamoon. Suhteellisuudentaju on pahasti kateissa!

Onko siis todellakin niin ettei ympäristönsuojelulaki koske maaseudun yrittäjiä?
Saako Suomalainen maatalous tuhota ympäristöä välittämättä säädetyistä laeista?

4

258

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Positiivisesti

      Sikalan naapurissa voi olla pian lottovoitto asua. Ei ole vaaraa muslimeista lähiympäristössä.

    • Uushumikkalalainen

      Nykyään kuulee laulua "Kun asut Maskussa, saat alennusta ravintola-laskussa".

    • ImeKyrpåås

      Grillaus kevyesti suomenruotsalaisittain: Pårkkanat-resept. Mine kåitta ajatelle påsitiivinens puåli teste laihduntakuuri ja käytte luåvuus. Tesse teille kesen kuuma grill vinkki! Laita grill tulessa. Åta 16kg neme satans pårkkana. Åta ryypy kåskenkårva åta tåinenki. Jås granne on näkösel huuta: TEELE SITE VAIN GRILLATA! Åta ryypy. Heite ne pårkkana grillens ritile, kaata vehen marinad peelle. Kåssu tai ålut såpi mainiåsti. Avaa tåinen kåssu. Keennä niite helvetens pårkkanåit ettei ne pala. Heite såålaa ja peppar och mite kaapiste löyty peelle. Drik lite ålut velille vaihtelun ja kåssu ryypy pereen kyytipåikana. Åta sgmtelefon ja såitå sukulainen, jås ne grilla makkara lehtipihvi, låhkåpeero ni hauku ne pysty. Åta ryypy åta tåine juå låput pullåst, påtkase ne satans pårkkana upp och ner hit och dit. Åta ja heite grill grannens tåntti. Tilaa pizza. Åta ålut.

    • Raha_haisee

      Nousiainen, Lemu, Askainen...
      Nousiaisista nousi lemu paskainen!
      Nyt on sitten ilmeisesti paskanhajuinen kunta vaihtunut!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1399
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      821
    3. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      780
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      66
      755
    5. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      92
      755
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      157
      693
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      679
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      612
    10. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      611
    Aihe