Varakkaat eivät jätä Perussuomalaisia

Moni vähemmän varakas sitävastoin harkitsee kahdesti.En ole kuullut vielä yhdenkään varakkaan moittivan Perussuomalaisten nykyistä linjaa, useampi köyhempi on kyllä sanonut että nyt piisasi.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Selvitys:

Taloustutkimus selvitti Suomen Kuvalehden toimeksiannosta 18 384 äänestysikäisen suomalaisen vastausten perusteella vuoden 2010 lopussa kaikkien eduskuntapuolueiden kannattajaprofiilit.

(Lue juttu pdf-tiedostona.)

Tutkimustulosten mukaan perussuomalaiset ei missään tapauksessa ole syrjäytyneiden reppanoiden tai pienituloisten puolue. Perussuomalaisten ääniosuus on korkeimmillaan 50 000 – 70 000 euroa vuodessa tienaavien joukossa. Puolueen kannattajien suosikkiauto on Mercedes Benz.

Valtaosa perussuomalaisten kannattajista ei ole korkeasti koulutettuja: useimmiten he ovat perus- tai ammattikoulun käyneitä. Joukossa on silti perusduunareiden lisäksi paljon pienyrittäjiä, taksikuskeja ja kuntosalin pitäjiä.

Vastaavaan alueelliseen tulokseen päätyi myös Jyväskylässä ilmestyvä sanomalehti Keskisuomalainen, joka teetätti vuodenvaihteessa tutkimuksen neljän suurimman puolueen kannattajakunnasta omalla levikkialueellaan. Tutkimuksen mukaan perussuomalaisten kannattajat ovat työssäkäyviä 35-65 -vuotiaita miehiä, jotka ansaitsevat keskimäärin enemmän kuin keskustan ja sosiaalidemokraattien kannattajat.

Äänestä

Siis ihan turhaan on hölisty, että PS olisi joku vähävaraisten puolue. Kun tutkimuksetkin osoittaa, että on varakkaiden puolue ja muutenkin lähentelee arvomaailmaltaan veljespuolue Kokoomusta. Eli turha PS-puolueen on olla huolissaan kannatuksen vähentymisestä kipeiden päätösten jälkeen, koska nyt PS on tehnyt nimenomaan oman kannattajakuntansa, eli varakkaiden, etujen mukaisia päätöksiä. Jos siitä joku köyhä suivaantuu niin vaihtakoon vasureihin, tervemenoa!

Äänestä

Soini piti sitten äänestäjiensä puolta.

Äänestä

Kun hallitus rakentaa persujen avustuksella uutta hyvinvointivaltiota miljonääreille, niin saattaa köyhillekin pudota jotain murusia ja ropoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tosielämästä kirjoitti:

Moni vähemmän varakas sitävastoin harkitsee kahdesti.En ole kuullut vielä yhdenkään varakkaan moittivan Perussuomalaisten nykyistä linjaa, useampi köyhempi on kyllä sanonut että nyt piisasi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu