VIIKOLEHDET ?

Miksi ei mene kuvlehdet ja viikolehdet kaupaksi KIRPPIKSELLÄ .olen 20cntinhintaan kaupannut avotakkaa, jade , seura ,me naiset hymy. ymm, lehtiä . itse ostaisin kaikki lehdet kirppikseltä mutta esim. lappeenrannassa hinta on 2-3 e kpl siks. en niin kalliita osta 50c. enintään.
7161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Itse en esim. Me naiset -lehtiä tms. "akkojen lehtiä" ottaisi ilmaiseksikaan. Joskus olen saattanut ostaa Tiede-lehden, Hymyn tai Alibin juuri parillakymmenellä centillä. Noissa akkojen lehdissä vain ei ole mitään luettavaa, pelkkää roskaa kertyy nurkkiin. Monilla kirppareilla olen huomannut, että ilmaiskorista saa milloin mitäkin lehtiä ja niistä olen itse valkannut parhaimmat. Lisäksi tuttavilta saa lehtiä. Monet hakevat myös lehtiroskiksista lehtiä "lainaksi" ja kaipa joku omaksikin.

Äänestä

Ostan kyllä jos nään mielenkiintoisen lehden,sama onko 20senttiä vai euro,talous ei siihen kaadu.Ostanhan kioskilta 10 e lehtiäkin.
Minä en ajattele "mitä tuo myyjä tuo tänne vanhoja lehtiä" asenteella ,vaan ostan lehden minkä haluan lukea.

Äänestä

Minulla lehdet ovat menneet hyvin kaupaksi 20 sentin hintaan. On ollut etupäässä Mondoa, Matkaopasta, Matkalehteä ja Imagea. Ja luonnollisesti myyn 50 sentillä ostamani Omat ja ET:t ja Kodin Kuvalehdet ja Kotiliedet siihen samaan 20 sentin hintaan eteenpäin. Enempää en viitsi lehdistä kirppiksellä maksaa, täytyy olla todella jotain ainutlaatuista, että maksaisin euron vanhasta lehdestä.

Lehtiä on nykyisin niin paljon ihan ilmaiseksikin saatavissa kirjastojen kierrätyspisteissä, että kauppa ei välttämättä käy.

Äänestä

Meillä päin lehdet menee hyvin kaupaksi,viikkomyynnissä yleensä niistä kertyy n.13e,ja myyn yleensä 1e kpl hintaan!Joulunaikana pidän joululehdille ihan omaa pöytää,kerään niitä pitkin vuotta kun eteen sattuu edullisesti.

Äänestä

Juorulehet ei liiku mutta esim.puutarhalehtiä ostan ite ku niissä ei jutut vanhene.

Äänestä
  • Jaa minulla on puutarhalehtiä osan jo vein roskiin . sisustuslehtiä ,tm.ja vene lehtiä vanhoja . kotiliesiä lähes kaikenlaisia. ei mene kouvola-lpr. alueella kaupan .

    Äänestä

  • lehtiä kirjoitti:

    Jaa minulla on puutarhalehtiä osan jo vein roskiin . sisustuslehtiä ,tm.ja vene lehtiä vanhoja . kotiliesiä lähes kaikenlaisia. ei mene kouvola-lpr. alueella kaupan .

    Jos ne on vaikka viime vuodelta tai edelliseltä, niin ihmiset on jo ehtineet ostaa ne kirppikseltä. Kannataa myydä lehdet suhteellisen tuoreina.

    Harrastuslehdissä jutut eivät samalla tavalla vanhene, mutta lukijapiiri on pienempi. Itse esimerkiksi en koske pitkällä tikullakaan mitään, mikä liittyy sisustukseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lehtiä kirjoitti:

Miksi ei mene kuvlehdet ja viikolehdet kaupaksi KIRPPIKSELLÄ .olen 20cntinhintaan kaupannut avotakkaa, jade , seura ,me naiset hymy. ymm, lehtiä . itse ostaisin kaikki lehdet kirppikseltä mutta esim. lappeenrannassa hinta on 2-3 e kpl siks. en niin kalliita osta 50c. enintään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu