Rahasto piensäästäjälle

Urhokalevakakkonen

Hei!

Aattelin alkaa säästämään vanhuuden varalla pikkuhiljaa, mutta en todellakaan jaksa seurata osakemarkkinoita kovinkaan tarkasti. Haluaisin laittaa rahat yhteen vähäkuluiseen rahastoon, 50 euroa kuussa. Ei mitään riskejä haeta vaan ihan pienta tuottoa.

Mulla on Nordnetilla tili, koska sijoittelin siellä joskus osakkeisiin, mutta kyllästyin sitten. Mulla on siellä vielä pieni salkku, mutta haluisin nyt vaan laittaa rahastoihin. Onko Nordnet ok tuossa mielessä ja onko ne rahastot siellä kuluttomia niinkuin ne lupaavat?

5

211

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikäpä_ettei

      Näistä ilmaisista superrahastoista vain Suomi-rahasto on tosiaan kuluton. Muissa on kertaluontoinen valuutanvaihtopalkkio mennen tullen.

      Pitkällä aikavälillä kuitenkin epäilen tuota kuluttomuutta. Nordnetin muut asiakkaathan sen kustantavat ja he lienevät suomalaisista sijoittajista hintatietoisimpia. Sieltä on siis luvassa mussutusta. Ja kunhan rahastoon on kertynyt runsaasti pääomaa ja indeksikin on noussut, saattaa tulla mieleen alkaa periä ihan pientä palkkiotakin. Siinä vaiheessa säästäjän on kallista lähteä muualle, kun verot tulisivat maksuun.

      Toistaiseksi tarjous on kuitenkin erinomainen verrattuna muihin, jotka ottavat prosenttinsa jo nyt.

    • gerdfs

      Yksi suomirahasto on aika suppea maantieteellinen hajautus, mutta toki sekin hajauttaa jo 25 firmaan. Vaihtoehtona voisit harkita maailmanlaajuista etf-rahastoa (ostetaan pörssistä, mutta Nordnetin kuukausisäästösopimuksella ostopalkkio 0e).

      Huomaa kuitenkin, että jos ehtona on tosiaan "ei mitään riskejä", niin se sulkee osakerahastot pois. Oletan nyt kuitenkin, että et sitä sentään tarkoittanut. Ja toinen huomio, kuluttomia on tosiaan vain ne 4 superrahastoa, ja niistäkin kolmesta menee valuutanvaihtopalkkio.

      - pitkällä aikavälillä kaikki on epävarmaa, eikä mikään ole ikuista. On äärimmäisen epätodennäköistä, että Nordnetin Superrahasto olisi edes olemassa, saati sitten ilmainen, siinä vaiheessa kun meikäläinen voi jäädä eläkkeelle. Mutta sama koskee suunnilleen mitä tahansa muutakin rahastoa ja yksittäisiä yrityksiäkin. Niitä muutetaan, sulautetaan toisiin ja joskus jopa lakkautetaan. Sijoittajan pitää olla sen verran hereillä, että edes lukee rahastoyhtiöltä tulleet postit, ja tarvittaessa reagoi niihin.

    • Volanen

      Varoisin näitä "kuluttomia" rahastoja ja laittaisin rahani rahastoon joka rehellisesti ilmoittaa kulunsa.

    • Ukkinstitut

      Valitsisin Seligsonin Pharoksen tuohon. Melkein riskitön, jos sijoitusaika on paria vuotta laajempi ja jos sijoitukset menee kuukausittain pikkuhiljaa suuremman kertasumman sijasta. Laskuputki voi tulla kuukausiksi, mutta pari vuotta laskua, siihen en usko kuin sodan tai isompien katastrofien aikana. Silloin ei toki muutkaan rahastot tuota, jos niin huonoksi menee.

    • Gnagare

      Valitsisin suuremman riskin, jos sijoitusaikaa on vaikka yli 5 vuotta. Tuottoa saisi sitten paljon reilummin. Riski tappiosta on silloin kuitenkin pieni noin laajasti hajauttavissa rahastoissa, vaikka vuodessa tai kahdessa suuri. Esim. Seligsonin Global Brands tai Pharma, jopa Phoenix, jos korkeammat tuotot kiinnostavat ja hetken heilunta tai keskivertoa suurempi yhden vuoden lasku ei pelota. Kannattaa muistaa - Pharoksenkin riski on suuri, jos sijoitusaikaa on vain vuosi tai kaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      379
      889
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      875
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      80
      670
    4. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      180
      660
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      635
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      625
    7. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      35
      604
    9. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      59
      590
    10. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      557
    Aihe