Rattijuoppoudestakin tunnetuksi tulleen alusvaatemalliministeri Amma-ämmän on erottava hallituksesta!
Amma-ämmä pois hallituksesta
Oiva Kerimäki
2237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kansa saa sellaiset edustajat kuin valitsee. Jostain syystä Keskustan kannattajat aina palkitsevat äänillään ne, jotka toimivat Suomen lakien vastaisesti tai muutoin vastoin Suomen etua.
Paavo Väyrynen sai laajaa tukea omiltaan, vaikka hän juonitteli vieraan vallan edustajien kanssa Suomen presidenttivalinnan osalta 1980-luvun alussa. Kauko Juhantalo palkittiin suurella äänisaaliilla, vaikka hänet oli vasta tuomittu ministerin toimessa tehdystä rikoksesta vankeuteen. Anneli Jäätteenmäki sai myös paljon ääniä heti kohta sen jälkeen, kun hän eduskunnassa oli valehdellut koko kansalle ja joutunut sen vuoksi jättämään pääministerin postin ja puolueen puheenjohtajan tehtävät.
Kun puolueessa on sisäänrakennettuna tällainen poliittinen kulttuuri, joka hakee vertaistaan lähinnä rikollisesti toimivista tunnetuista ulkomaisista järjestöistä, tuloksena voi olla ihan mitä vain suomalaisen päätöksenteon huipulla asti. Keskustan politiikka lähtee siitä, että kaikki keinot ovat sallittuja omien etujen ajamiseksi. Perhe menee kaiken edelle kuten Michael Corleone asian ilmaisi.
"Kohua eduskunnassakin
Kolmessa piirijärjestössä kulttuuriministerin Amma-aktiivisuuden katsotaan menneen liian pitkälle.
- Minä en hyväksy, että meidän mandaatilla oleva ministeri toimii sellaisessa lahkossa, jossa ihmistä palvotaan jumalana, äkäisin ärähtää.
Toista puheenjohtajaa huolestuttaa erityisesti ministerin ratkaisujen ja niistä aiheutuneiden kohujen vaikutus puolueen kannatukseen.
- Ei tämä ainakaan positiivinen signaali voi äänestäjille olla, hän sanoo.
Kolmas hyväksyy uskonnollisen loman oppimismielessä, mutta ei katsoisi hyvällä, jos ministeri päättäisi kääntyä ammalaiseksi.
Eräs kansanedustajana toimiva puheenjohtaja paljastaa, että Amma-kohu on puhuttanut paljon eduskunnassa. Karpelan matka on koettu poliittiseksi ongelmaksi siitä syystä, että kulttuuriministerinä hän vastaa myös kirkollisista asioista.
Karpela itse korosti viikonlopun Iltalehdessä, että matkassa ei ole kyse uskonasioista. Hän kertoi lähtevänsä vain lomalle ja auttamaan ihmisiä.
- Se on rauhan ja rakkauden edistämistyötä, hän kuvaili Amman sanoin.
Kenttä toivoo selkeää selitystä
Karpela on ilmoittanut olevansa jatkossakin evankelisluterilaisen kirkon jäsen. Sitä toivovat piirijärjestötkin. Seitsemän puheenjohtajaa pitäisi ongelmallisena sitä, jos ministeri päättäisi vaihtaa uskontoa.
- Jokaisella on lomallaan oikeus tehdä mitä haluaa. Tilanne olisi Karpelan kohdalla kuitenkin toinen, jos hän eroaisi valtakirkosta. Pidän hyvin tärkeänä, että kirkkoasioista vastaava ministeri kuuluu valtionkirkkoon, eräs piirin puheenjohtaja pohtii.
Kritisoijat kaipaavat ministeriltä selkeää selvitystä siitä, mikä on ministerin suhde uskonlahkoon ja sen tunnustuksiin. Myös muun muassa Keskustan puoluesihteeri Eero Lankia on toivonut Karpelan selvittävän sitoutumisensa asteen.
Kaikkein suvaitsevaisin suhtautuminen Karpelan matkaan tuli eteläisestä Suomesta. Moni oli toisteli sitä, että ministerin lomailu ei kuulu kenellekään muulle kuin hänelle itselleen.
- Matka osoittaa laupeutta, ei syntiä. Pahempi asia olisi, jos hän juopottelisi koko lomansa, eräs puheenjohtaja pohdiskeli.
- Paljon melua tyhjästä, sanoisin. Uskonasiat ovat henkilökohtaisen elämän ratkaisuja. Toivotetaan ministerille mieluummin hyvää matkaa, kulttuuriministerin työpanokseen tyytyväinen kenttäjohtaja toivoi.
SANNI GRAHN
[email protected]
"