Kun vilkaisemme USA:n historiaa toisesta maailmansodasta lähtien, huomaamme, että USA on lähes joka vuosi ollut sodassa tai taisteluissa. Kyse ei ole ollut sodista ja taisteluista, joissa USA olisi ollut puolustamassa omaa maataan, vaan niitä on käyty toisen valtakunnan alueella ja usein hyvin kaukanakin Amerikan mantereesta.
Tuntuu kuin USA:n johtajat eivät voisi elää ilman, että koko ajan pitää olla pommittamassa jotain maata tai kansaa. He ovat aivan kuin tulleet riippuvaisiksi sotimisesta. Se on heille oopiumia.
He kuvittelevat, että heillä on oikeus hallita koko maapalloa ja ojentaa maita ja kansoja, jotka eivät suostu kulkemaan sen talutusnuorassa. Heitä ärsyttää suunnattomasti se, että Venäjä ei ole alistunut kumartelemaan heidän edessään. Venäjä on pahin este sille, että USA voisi hallita koko maailmaa. Se on saatava .joko nöyrtymään tai sitten se tulee raivata kokonaan pois hinnalla, millä hyvänsä. Siksi USA yrittää saada kaikki länsimaat yhteiseen rintamaan Venäjää vastaan. Samaan aikaan vyörytetään asearsenaalia Venäjän vastaiselle rajalle ja esitetään Venäjälle uhkailuja ja lietsotaan vihaa. Propagandan avulla yritetään saada ihmiset vihaamaan Venäjää ja venäläisiä ja uskotellaan, että Venäjä on "paha maa", jolla on kavalat aikeet länsimaita kohtaan.
Sotariippuvainen USA
2
68
Vastaukset
- uudezzm
Ei hätää, Venäjä voi koska tahansa linnottautua Siperiaan ja sitä tietä Kiinaan asti. Aasiassa on paljon kansoja, jotka vihaavat amerikkalaisia Vietnamin ja Korean sotien jälkeen. Ja Siperiassa on paljon luonnonvaroja, joilla Venäjä pysyy tolpillaan huolimatta EU:sta.
Niin,
Ilkeät Jenkit on estänyt niin monen pikkudiktaattorin kansanmurhtat, että pikku-pioneeriä hirvittää.
Venäjän kohdalla Jenkit teki pahimman virheensä: avusti aseistamalla, ruoka ja materiaaliavulla Satalinia ja surauksena oli 50 vuoden miehitys, joukomurhien sarja, sekä väestön hyvinvoinnin jarruttaminen.
Nyt pikku-pioneeriä harmittaa, kun Nato estää Veäjää aloittamasta uutta miehitys ja terrori aikakautta itä-euroopassa.
Iljettävintä pikku-pioneerille on, että USA ei ole pyrkinyt ryöstämään muiden luonnovaroja. Venäjä on aina ryöstäny mukaansa kaiken irtoavan ja yrittänyt hävittää mahdollisimman paljon siitä lousta.
Eip ole ryöstö saaliitaUSAn suuntan juuri mennyt, mutta pikku-pioneeri toki satuilee itselleen ja muille ihan muuta.
Joten ei ukaan ole Venäjälle hyökäämäsä. Jokainen täysjärkinen ymmärtää että venäjän federaatio kaatuu sisaltäpäin. Putin saa arvailla saako saddamin, gaddafin tai tsauseskun kaltaisen lopun. ja montako kuukautta siihen on aikaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663342Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433147Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1182546- 432528
- 311943
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271840- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851455- 391320
- 821179