Voiko käärmeen viedä ulos ja miten? Hihnassako?

Käärmeenrakastaja

Eli nyt mie halluisin tietää että pystyykö se käärmeen viiä ulos ihan niiku jonnekki kadulle koska oisin hankkimassa käärmettä nii halluisin tietää tästä. Ja pitääkö käärmeen terraariota kostuttaa? Ite kyl sumuttaisin pullolla joka päivä kerran päivässä sinne terraarioon. Että haluisin tietää pitääkö sitä kostuttaa. Ja mie haluisin nopeita vastauksia koska on kiire jos se käärme ostetaan. Mutta kiitos jos kerrot noita tietoja

7

604

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 173

      Siskoni on saamassa käärmeen. En itse ainakaan lähtisi käärmettä ulkoiluttamaan. Jos päästät käärmeesi menemään pihallasi vapaasti, voi se päästä livahtamaan jonnekkin, mis se on vaikea saada pois, tai se voi teloa itsensä. Itse suihkuttaisin suihkepullolla sinne terraarioon, sinne kasvien päälle. Tietysti päästäisin sen huoneessani vapaaksi, mutta valvoisin sitä koko ajan. Tietysti, voi sen isolla nurmikollakin vapaaksi päästää, jos lähettyvillä ei ole mitään mihin se voisi mennä. Mutta nämä on minun mielipiteitäni, enkä tiedä käärmeistä lähes mitään. Mutta toivottavasti auttoi. Onnea uusien käärmeiden kanssa:)))

    • Tässävähänapua

      riippuu paljon lajista jotkut trooppiset jajit voivat tarvita jopa 40% kosteus prosentiksi. Taas jotkut aavikkokyyt voivat vaatia hyvinkin kuivat olosuhteet.
      Ja ulkoilutuskysymykseen vähänkään isompia lajeja ei voi ulkoiluttaa.

    • Tässävähänapua

      Ajattelin muuten hankkia itse juuri verkkopytonin, mutta en todellakaan suosittele sinulle.

    • Käärme-asiantuntija

      Minulla on 4m pitkä tiikeripyton. Ulkoilutan sitä kesäisin valjaissa. Matonen viihtyy vallan mainiosti myös verkotetulla parvekkeellamme lämpimillä ilmoilla.

    • pohjois-pohjanmaa

      Minä ulkoilutan omaa 20 senttistä käärmettä useamman kerran päivässä.
      Välillä se haluaa piiloon lämpimään koloon - ja hyvällä tuurilla se sinne pääseekin.

      • pohjois-pohjanmaa

        Lämmin kolo = naapurin Reiskan suklaareikä.

        Ps. Mittausvirheestä johtuen edelliseen viestiin ilmoitettiin käärmeen pituudeksi virheellisesti 20 cm. Käärmeen oikea mitta on 7,5cm.


    • Anonyymi

      Kyllä sitä vähän voi ulkona käydä auringossa tai pikku sateessa. Ei vaan päästä mihinkään vaan pitää siinä käsillä ja olalla kiipeilemässä. Varoa kannattaa lintuja toki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      68
      17533
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      43
      5341
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      303
      2916
    4. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      40
      2431
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      169
      2358
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      24
      1864
    7. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      6
      1752
    8. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      140
      1708
    9. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      12
      1692
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      411
      1628
    Aihe