Hei,
Minulla on mielessäni sarjassamme tyhmä kysymys.
Minulla on hiukan rahahuolia tällä hetkellä ja tili noin parikymmentä euroa valmiiksi miinuksella...
Kysymykseni kuuluu, voinko kuitenkin yhä tehdä ostoksia tällaisella kortilla jonka tili on jo valmiiksi pakkasen puolella?
Jostain kuitenkin lukenut, että joillakin tili miinuksella jopa useita satoja euroja?
Miten on?
Minulla on mielessäni sarjassamme tyhmä kysymys.
Minulla on hiukan rahahuolia tällä hetkellä ja tili noin parikymmentä euroa valmiiksi miinuksella...
Kysymykseni kuuluu, voinko kuitenkin yhä tehdä ostoksia tällaisella kortilla jonka tili on jo valmiiksi pakkasen puolella?
Jostain kuitenkin lukenut, että joillakin tili miinuksella jopa useita satoja euroja?
Miten on?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tilistä riippuen niissä on pieni ylitysvara mahdollinen. Minulla on 200 euroa.
Luultavasti kuitenkin tuosta ylityksestä joutuu maksamaan jotain korkoa. En ole koskaan kokeillut.
Jos tilille on sovittu luottovara, asia on OK. Muuten kyseessä on tilinylitys, josta menee vähintäänkin hinnaston mukainen maksu. Pankiltahan nämä eivät unohdu ja useampi tällainen tapaus haittaa varmasti esim. luotonsaantia. Tahallinen miinuksella olevan tilin käyttö voidaan pahimmillaan tulkita maksuvälinepetokseksi.
Myy omaisuuttasi, talleta tili plussalle, säästä ja osta vasta sitten. Tilin ylityksestä saatat saada pankilta ylimääräisen laskun.
Pitkällä tähtäimellä: opettele budjetin teko. Tee budjetti vaikkapa 70 prosentille kuukausituloistasi ja laita 30 prosenttia säästöön. Kun säästöjä alkaa olla tuhansissa euroissa, ala sijoittaa niitä pienikuluisiin osakerahastoihin.
Lopulta huomaat olevasi varsin varakas ja huoleton henkilö.
taloustonttu.wordpress.com
Suomessa alkaa olla köyhyys jo niin suuri ongelma että pistää miettimään onkohan esim. kaupoilla sellaista mahdollisuutta että köyhä voisi saada peruselintarvikkeita jotain työsuoritusta vastaan, jostain kai on ruokaa saatava vaikka tili olisi nollilla.
On kansallinen häpeä että tässä ns. pohjoismaisessa hyvinvointivaltiossa on yhä enemmän ihmisiä jotka joutuvat näkemään nälkää! Suomessa kai joskus 1900-luvun alkuaikoina oli pula-aika, sellaista ei olisi uskonut enää sen jälkeen tässä maassa näkevänsä, varsinkin 2000-luvulla joka pitäisi olla edistyksen vuosituhat niin ollaankin vajottu sata vuotta taaksepäin ainakin eräissä asioissa, HÄPEÄLLISTÄ !!!
Jostain näin tämmäsen textin. 1990- luvulla sanottiin huonoimman talousasiantuntemuksen olevan pankeissa.
Tänään tv1:n Päivän kasvo- ohjelmassa Suomen Pankin edustaja kertoi talouden piristyneen velanmaksujen lykkäysmahdollisuuden vuoksi.
Matti Meikäläisen pitäessä rahat itsellään (velanmaksun sijaan) talous piristyy. Jos maksaa velkaansa ja rahat ovat sitten pankin ohjauksessa, ei talous piristy. Pankeista paljonkin haittaa?
Menemällä työhön saa rahaa.
Mutta pitää ymmärtää ettei kukaan anna rahaa ilman vastiketta, joten pitää mennä työhön!
Kyllä yhteiskunta antaa rahaa ilman vastiketta.