Laskelma Suomen hinnoista

Pakettiautomaatti

Alkossa maksaa 24 pakkaus Harvallin 5,5% lonkeroa pannteineen 60€

Lasketaan paljonko se todellisuudessa maksaisi jos kauppa ei vetäisi välistä niin paljoa

Lonkerokopan tukkuhinta kuljetuksineen on 11€

Tähän päälle alkoholivero, hinta on 22,38€ sitten päälle vielä ALV, niin hinta on 27,75€

Sitten päälle vielä pantit, niin hinta on 31,35€

Eli mikä miksi alkoholi on kallista? koska kaupat ottaa niin paljon välistä...

Mitä tapahtuisi jos alkoholivero poistettaisi? hinta laskisi ehkä noin vitosella-kympillä ja kauppiaan taskuun jäisi entistä enemmän rahaa

12

530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Se on muuten harhakuva että superalko olisi tallinann halvin...

        Tallinnan halvimmassa paikassa maksaa saku olutkoppa pantteineen 13€ ja alen lonkerokoppa 16€

        Tallinnan ulkopuolella on kalliimmat hinnat kalja/olutlaatikoissa... Tosin 1,5 litran pulloina hinta on toki halvimpi kuin Tallinan halvimmassa paikassa, mutta käytettävyys noiden kanssa onkin toinen asia


      • tlavia13
        Pakettiautomaatti kirjoitti:

        Se on muuten harhakuva että superalko olisi tallinann halvin...

        Tallinnan halvimmassa paikassa maksaa saku olutkoppa pantteineen 13€ ja alen lonkerokoppa 16€

        Tallinnan ulkopuolella on kalliimmat hinnat kalja/olutlaatikoissa... Tosin 1,5 litran pulloina hinta on toki halvimpi kuin Tallinan halvimmassa paikassa, mutta käytettävyys noiden kanssa onkin toinen asia

        Tallinkin laivalta taitaa saada ainkin olut,siideri lonkku laatikot kaikista halvimmalla. Jos laksee sen, että niistä ei veloiteta erikseen pantteja. Väkevempiä juomia löytyy toki virosta maista halvemmalla. Tallinkin pre order on myös kätevä.


      • tlavia13 kirjoitti:

        Tallinkin laivalta taitaa saada ainkin olut,siideri lonkku laatikot kaikista halvimmalla. Jos laksee sen, että niistä ei veloiteta erikseen pantteja. Väkevempiä juomia löytyy toki virosta maista halvemmalla. Tallinkin pre order on myös kätevä.

        Totta, esim. Viking XPRS:llä mainostetaan "maksa sisällöstä, älä pantista" mutta sisällön hinta onkin sitten isompi kuin hinta pantti maissa

        Aikoinaan Eckerön laivoilla oli halvimmat hinnat, mutta nekin korotti yli maahintojen

        Äkkiä katottua näyttäisi Tallinkilla saku maksaman 10,90€ ja lonkero 13,00€

        eli tosiaan, Tallinkin hinnat on halvimmat


      • fgfffdv
        Pakettiautomaatti kirjoitti:

        Se on muuten harhakuva että superalko olisi tallinann halvin...

        Tallinnan halvimmassa paikassa maksaa saku olutkoppa pantteineen 13€ ja alen lonkerokoppa 16€

        Tallinnan ulkopuolella on kalliimmat hinnat kalja/olutlaatikoissa... Tosin 1,5 litran pulloina hinta on toki halvimpi kuin Tallinan halvimmassa paikassa, mutta käytettävyys noiden kanssa onkin toinen asia

        Viron maaseudul oli ainakin viime kesänä reippaasti halvemmat hinnat kuin Tallinnassa, varsinkin 2 litran putelit ei maksa juuri mitään....


      • fgfffdv kirjoitti:

        Viron maaseudul oli ainakin viime kesänä reippaasti halvemmat hinnat kuin Tallinnassa, varsinkin 2 litran putelit ei maksa juuri mitään....

        Kun puhutaan perustuotteista, eli kaljalaatikko tai lonkerolaatikko, niin tallinna on halvin....


    • muutostapitäätehdä

      Korkeaa hinta nelosoluessa ja 5,5% lonkeroissa johtuu alkon monopolista,. Eli sitä saa myydä vain alko. Kyllä mun mielestäni alkoholia yli 4,7% tulisi saada myydä myös suomessa kuka vaan. Näinhän on monessa muussakin maassa. Vapaan kilpailun ja yrittämisen rajoittamista. Superalkot viinakauppa.eu.t ja väkevät prismassa pitäisi sallia myös tänne.

      Kaikkien huippuna pääsee jopa netin kautta ulkomaalaisille alkoholia myyville sivustoille. Josta voi tilata suomeen. Mitä tekee suomi? Yrittää kaikin keinoin estää tätä kilpailua. Niin joo eihän monopoliyhtiö kykene kilpailemaan suomen veroilla. Joten kilpailejien toiminta pitää yrittää estää. Vaikka ollaan EU:ssa joissa on tavaroiden vapaa liikkuvuus ja nimenomaan kilpailu tulisi olla sallittua.

      Mitä pitäisi tehdä jos ei veroja lasketa on ainakin se, että alkoholia tulisi saada myydä kuka vaan. Tällä on jo eduskunnassa kannattajia ainakin viinien osalta. Joten voi olla, että alkoholin monopolia aletaan purkaa. Suuri ikäluokka potkii varmasti tätä vastaan, mutta kyllä se muutos sieltä vielä joskus tulee. Jopa veron pienineen veron alennuksineen. Muutakeinoa ei ole jos meinataan nettikauppa ja viinan haku virosta saada vähenemään.

    • enimmäkseenTilaava

      Hyvä aloitus analyyseineen ja samaa mieltä edellisen kommentoijan kanssa.
      Alkoholin kulutus on jopa laskenut, joten sekin seikka puoltaisi monopolin purkua.

      • muutoksiapitäistehdä

        Niinhän se on. Kulutus on laskenut, mutta silti verotukset vaan suomessa nousee ja lisää alkoholin rajoituksia ja kieltoja keksitään jatkuvasti. Vaikka EU:ssa kannnattaisi mennä eurooppalaiseen suuntaan laskea veroa ja tehdä liberaalisempia lakeja kuten muissa EU maissa joissa ei ole mitään paikallisia alkoja. Kuten ulkolaisesta nettikaupoista jo huomataan. Muutakeinoa rallin ja nettitilausten lopettamiseksi ei ole kuin se, että puretaan alko ja lasketaan veroa. Antaa niitten viinakauppa.eu:t yms. perustaa ne alkoholiliikkeet ja nettikaupat tänne. Näin ne verotkin jää suomeen. Mailma muuttuu ja lakienkin pitää muuttua jos muissa eu maissa on erillaiset alkoholilait ja verotukset. Saa nähdä muuttuko nämä. Eduskunnassa on kyllä liberaalisempia alkoholilain kannattajia. Viinit ruokakauppaan yms, mutta riittääkö se. Aika 50-50 muuttuukko laki tällä vaalikaudella.


      • alkoalkoalko

        Alkon purkaminenkaan ei ole välttämätöntä. Määrätään alkoholille hintakatto ja pienennetään veroja niin ei monopolikaan pääse liian kalliilla myymään. :)
        Parempihan se olisi purkaa ja viinat vaan kauppojen hyllyille.


    • rosentteja

      Lähtisin säätämään alkoholipolitiikkaa vähän kerrallaan vapaampaan suuntaan, koska iso kertarytinä saattaa sekoitaa suomalaisten päät.

      Ensi vaiheessa verosta voisi ottaa vaikka 5% pois ja sallia vahvojen oluiden myynti maitokaupoissa. Jonkun ajan jälkeen katsottaisiin vaikutusta viinaralliin. Toisessa vaiheessa voitaisiin veroa edelleen pudottaa ja päästää viinitkin elintarvikepuotien hyllyihin.

      Virossahan alkoholiveroa nostetaan jatkuvasti, joten em. menettelyllä Suomen ja Viron hintatasot lähenisivät toisiaan ja viinanhakureissujen kannattavuus huononee. Virolaisetkaan eivät tosin voi nostaa veroja liikaa, koska se lisäisi virolaisten omaa viinarallia matalamman verotuksen Latviaan.

      Rahalla saa ja laivalla pääsee, joten mikäli veroerot kasvavat tarpeeksi, niin joku varustamo saattaa keksiä liikeidean ja aloittaa reittiliikenteen Helsingin ja Riikan välille.

      Yleisellä tasolla Suomen nykyisistä haitta- ja energiaveroista on tässä taloustilanteessa enemmän haittaa kuin hyötyä, koska heikentyneen ostovoiman vuoksi sisämarkkinat kuihtuvat. Jos esimerkiksi alkoholiveroa ei olisi, niin ravintoloilla menisi huomattavasti paremmin, jolloin ne työllistäisivät enemmän. Parantunut työllisyys lisäisi valtion verotuloja ja vähentäisi veromenoja.

    • 456544565

      Ei mikään ihan mahdoton hinta tuo 31,35€

      "Ruotsinlaivalla" koppa maksaa ilman pantteja 30€

      Suomalaisessa "autotallikaupassa" koppa maksaa 25€ (sisältäen viron pantit)

      Joten tuo hinta olisi erittäin kohtuullinen, ja itsekin valmis sen maksamaan, kuten moni muukin... Eli valtio/verotus ei ole syynä ryöstöhintoihin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      271
      2804
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      20
      2225
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      340
      1963
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      105
      1659
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      103
      1632
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      209
      1337
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1287
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1233
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      55
      1149
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      75
      1093
    Aihe