Raamatussa kerrotaan kahdesta "äitiseurakunnasta " ja Katolinen kirkko nimittää itseään Äitikirkoksi, joten kumpikohan näistä kahdesta on se, joka kuvaa Äitikirkkoa?
Gal.4:26
Mutta se Jerusalem, joka ylhäällä on, on vapaa, ja se on meidän äitimme.
Ilm. 17:5
Ja hänen otsaansa oli kirjoitettu nimi, salaisuus: "Suuri Babylon, maan porttojen ja kauhistuksien äiti".
Raamatun kaksi "äitiseurakuntaa"
5
<50
Vastaukset
- kirkkojariittää
Meidän paikkakunnan entinen, jo edesmennyt luterilainen kirkkoherra/rovasti paheksui kaikkia, jotka eivät kuuluneet "luterilaiseen äitikirkkoon".
Vastaus kysymykseen:
Gal.4:26
Mutta se Jerusalem, joka ylhäällä on, on vapaa, ja se on meidän äitimme.Aiti kirkko HAH HAH HAAA!!!
Kyllä meillä on Isä Jumalan ja Ainutsyntyisen Pojan Jeesuksen Kristuksen ja Pyhän Hengen seurakunta ei ole kirkkoa.- kerettiläinen--
Ai katolinen Äitikirkko on "se Jerusalem, joka on YLHÄÄLLÄ ja on VAPAA"...ymmärsinkö oikein?
Hieman perusteluja odottaisin... kerettiläinen-- kirjoitti:
Ai katolinen Äitikirkko on "se Jerusalem, joka on YLHÄÄLLÄ ja on VAPAA"...ymmärsinkö oikein?
Hieman perusteluja odottaisin...uusi Jerusalem ei ole mikään äitikirkko.
GAL.4:26. Mutta se Jerusalem, joka ylhäällä on, on vapaa, ja se on meidän äitimme.
ILM.21;1 Ja minä näin uuden taivaan ja uuden maan; sillä ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa ovat kadonneet, eikä merta enää ole.
2. Ja pyhän kaupungin, uuden Jerusalemin, minä näin laskeutuvan alas taivaasta Jumalan tyköä, valmistettuna niinkuin morsian, miehellensä kaunistettu.
Jeesuksen seurakuntaa on kutsuttu Jeesuksen morsiammeksi ja se on tässä se eikä mitään Mariaa ole kun uusi Jerusalem laskeutuu- kerettiläinen--
totuusonvoittaja kirjoitti:
uusi Jerusalem ei ole mikään äitikirkko.
GAL.4:26. Mutta se Jerusalem, joka ylhäällä on, on vapaa, ja se on meidän äitimme.
ILM.21;1 Ja minä näin uuden taivaan ja uuden maan; sillä ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa ovat kadonneet, eikä merta enää ole.
2. Ja pyhän kaupungin, uuden Jerusalemin, minä näin laskeutuvan alas taivaasta Jumalan tyköä, valmistettuna niinkuin morsian, miehellensä kaunistettu.
Jeesuksen seurakuntaa on kutsuttu Jeesuksen morsiammeksi ja se on tässä se eikä mitään Mariaa ole kun uusi Jerusalem laskeutuuNo sitten sen täytyy olla tämä "äiti"....
Ilm.17
1 Ja tuli yksi niistä seitsemästä enkelistä, joilla oli ne seitsemän maljaa, ja puhui minulle sanoen: "Tule, minä näytän sinulle sen suuren porton tuomion, joka istuu paljojen vetten päällä,
2 hänen, jonka kanssa maan kuninkaat ovat haureutta harjoittaneet ja jonka haureuden viinistä maan asukkaat ovat juopuneet".
3 Ja hän vei minut hengessä erämaahan. Siellä minä näin naisen istuvan helakanpunaisen pedon selässä; peto oli täynnä pilkkaavia nimiä, ja sillä oli seitsemän päätä ja kymmenen sarvea.
4 Ja nainen oli puettu purppuraan ja helakanpunaan ja koristettu kullalla ja jalokivillä ja helmillä ja piti kädessään kultaista maljaa, joka oli täynnä kauhistuksia ja hänen haureutensa riettauksia.
5 Ja hänen otsaansa oli kirjoitettu nimi, salaisuus: "Suuri Babylon, maan porttojen ja kauhistuksien ÄITI".
6 Ja minä näin sen naisen olevan juovuksissa pyhien verestä ja Jeesuksen todistajain verestä; ja nähdessäni hänet minä suuresti ihmettelin.
15 Ja hän sanoi minulle: "Vedet, jotka sinä näit, tuolla, missä portto istuu, ovat kansoja ja väkijoukkoja ja kansanheimoja ja kieliä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282741- 1402597
- 1342164
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1162133Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.131850Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161591384Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu311216Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo951204Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891162Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381118