Joka aamu on armo uus...

Makriina.ek

Kun ajoissa simahtaa uneen, alkaa aamu ajoissa. Minulla tänään jo neljältä. Turhaan unta lypsettyäni lähdin viiden maissa kamera kädessä ulos hienoon säähän. Moneen kertaan kuvatut maisemat olivat taas uuden näköiset pilvettömän taivaan alla ja aamuauringossa.
Kyllä aikainen aamu on paras hetki päivästä, vaikka yleensä yritänkin kaikin voimin nukkua se ajan yli.
Juhannus meni hiukka huonon ilman vallitessa, mutta toivotaan, että kesä nyt vihdoin alkaisi.
Huomenta kaikille!
- Ohjelma on unessa. ei hyväksy minua taaskaan!

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No huomenta! Minäkin synnynnäinen aamuvirkku, mihinkäs siitä enää muuttuisi. Sopii totisesti minulle. Jo ompelin tässä aamusella leveän kesämekon helman 15 senttiä lyhemmäksi, ehkäpä tänään alkaa kesämekkokausi.

      Mekin paljon kuvia olemme tänä kesänä ottaneet....noo, siis Matti. Vielä kerkiän mieki. Loppukesästähän oikeestaan herrään vasta henkiin, ja syksystä.

    • Amalla luonto lähellä!
      Ketunpoikanen oli aaamutuimaan tulossa koirien ruokakupille verannalle.
      Vanha kansa sanoisi,etteivät hautajaiset ole kaukana,kun metsäneläimet pirttiin pakkaavat,minä sanoisin ettei köyhyys ole kaukana,se on jo läsnä.
      Kuoleminen on kallista,ei kannata alkaa kuolemaan,perilliset jäävät näppejään nuolemaan....
      Sipilä vie tuhkatkin pesästä,kyllä nyt eläkeläisiä jyrätään,jollette ole sattuneet huomaamaan,ja sitten vielä morsmaikutkin heille pitää oikein mediarummutuksella hommata,kun itse ovat niin kiireellisiä,etteivä ehdi..Tämä oli aman poliittinen katsaus tälle aamulle Hyvää alkavaa viikkoa! ama

      • Mitä sinä niistä kuolemista! Meidän kesämökissä juoksee päästäinen, ja lujaa! Ei millään havaitse, minne se katoaa syöksynsä päätteeksi. Muita villieläimiä ei ole nyt havaittu, paitsi sokerimuurahaisia, jotka ovat pesiytyneet jonnekin rakenteisiin.
        Pupu tuossa pihassa loikki ja mustarastas pesii villiviinissä. Pikkumökkiin yritti orava pesimään, sen karkottaminen olikin aika operaatio, mutta lopulta uskoi.

        Politiikasta sen verran, että aamuteeveessä oli tulevaisuudentutkija, joka sanoi, että nyt on viimeiset hetket oppia uudet asenteet, vanhoilla ei enää pärjätä. Tämän hallituksen on onnistuttava uudistamaan Suomen talous, ja siihen tarvitaan kaikkien panostus.
        Siihen kurimukseen me eläkeläisetkin joudumme, ei auta mikään.
        Auringonpaiste on sentään ilmainen.


    • Sanni-sateesta

      En tupakoi en kapakoi enkä politikoi, huomenet silti tasapuolisesti kaikille.
      Heräsin muutama tunti sitten, kahvittelin sateenropinassa en ulkona mutta avoimen ikkunan vieressä.
      Harakan poikaset ilkamoi pihapiirissä vähäisistä ruoka löydöksistään.
      Iltamyöhällä vein siileille kissan muonaa oli se hävinnyt kupista niin on taas hyvä mieli ja pienet ystävät kylläiset, enää en kauan syötä luonto ruokkii ja ravitsee jo eteenpäin.

      Yhdyn aloittajan mietteeseen, hiljainen aamu ja sateen puhdistama luonto on sitä parasta nautintoa, siihen jatkeeksi kukkivat perennapenkit lisäämässä kauneus nautintoa aamuihin.

      Istutin muutaman 'jalon' päivänkakkara töppyrän rinteeseen ja nyt olen tuijottanut joka päivä ja varmasti vielä monta päivää lisää koska ne nuput avautuu?
      Näin se eläkeläisen kiire jatkuu ja kiirettä pitää!

    • Ramoona_

      Aamuhetki kullan kallis, koko päivä edessäpäin, ja eläkeläinen jos kuka aamujen arvon tuntee. Ruuhkavuosina arkiaamut olivat kiireiset ja ahdistavatkin, vapaita aamuja oppi arvostamaan. Heräily oman rytmin mukaan...koirakin on vanhemmiten siihen sopeutunut, postilaatikolla kipaisu, puutarhakierros usein kameran kanssa minullakin. Helteellä ja auringossa värit ja tuoksut samassa pihassa ovat ihan erilaiset.

      Nyt tätä viileää ja kosteaa alkukesää on ihan siunannut, kun kaikki kasvustot ja kukinnat ovat reheviä, kukinnat kestävät pitempään ja viivästyneinä antavat iloa pitempään. Juhannusruusukin on vasta aloittelemassa , pionit ja unikot hehkuvat uhkeina kuin oopperadiivat . Juhannuksen aikaan opetin taas tytöillekin kukkaseppeleiden ja kimppujen tekoa, itse olen floristin töitä opiskeluaikana tehnyt ja tiedän esimerkiksi , miten viistosti varret sitomalla saa muhkeita näyttäviä kimppuja. Kuvaan tietysti niitäkin, nuorten blogostien tapaan kuvaan kauniita kattamuksiakin, ihan pakkomielteeltä se joskus tuntuu. On suuri tarve vangita ja säilyttää kaikkea kaunista ja hyvää, luontoa ja ihmiskäsin tehtyä.

      Rituliinilla on oma kettukin, ei sellaisia elämyksiä voi edes hallitus laittaa verolle tai leikata. Vesi on minullekin se rakkain elementti, ja juhannuksen aikaan sai kokea meren kimalluksen, sateen ropinan veneen hytin kattoon , sumun nousemisen, auringon kuultamisen sen harmaan paksun seinämän läpi ja vihdoin hälvenemisen ja maiseman muuttumisen hukaisevan kirkkaaksi. Koko tapahtumasarjan kuvasin, ja jääväthän luontoelämykset muutenkin sielua ja mieltä hoitamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      158
      4866
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      19
      2129
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      35
      2016
    4. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      116
      1913
    5. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      16
      1889
    6. Nyt kerrot mies mitä ajattelet minusta

      Ihan suoraan ja suodattamatta.
      Ikävä
      93
      1688
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      46
      1337
    8. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      67
      1232
    9. Odotatko vielä vastausta...

      Siihen viestiin? 🤔
      Ikävä
      120
      1176
    10. Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6

      Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka
      Seinäjoki
      30
      1124
    Aihe