vanhukset ja lapsen lapset pitää yhdistää

timurimaikka

miksi jättää lapsi lasten tarhaan, jos samassa maksetaan isovanhemman hoidot?
kun kerran molempia voisi yhdistää.

vai ovatko nykyvanhukset oikein laiskoja hoitamaan jälkikasvuaan?

6

63

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sairaitaovat

      Ei ole isovanhemmasta lapsen hoitajaksi kum muisti on mennyt ettei muista edes huolehtia omasta syömisestään. Kuinkahan sellaisella onnistuisi lapsenlapsen hoitaminen?

    • voisollaniin

      Mustasukkaisuus iso ongelma tuossa, kun pienet lapset kiintyvät mummaan tai paappaan.

      Vanhemmat panevat lapselle määräyksiä ja rangaistuksia mummu ja paappa ei yhdy monesti noihin ja lapsi ilmoittaa haluavansa muuttaa kotia.

      Olen kokenut tuon omien lastenlasten kanssa, kun paapalla aikaa pitää sylissä ja lapsi tuntee turvallista oloa ja nukahtaa päiväunille siihen. Lasten päivähoito ryhmässä tressaavaa siihen verrattaessa.

      Tietysti useamman lapsenlapsen ollessa kyseessä samaan aikaan tuo hoito tressaa mummaa tai paappaa sitten vastaavasti liikaa.

      Vanhana voi antaa rakkautta lapselle, kun ei tarvitse olla yötä sairaan ja kiukuttelevan lapsen kanssa, eikä ole rasittunut raskaan työpäivän jälkeen. Lapsi saa vääristyneen käsityksen aikuisesta, kun vanha tuntuu niin rauhalliselta ja vakaalta.

      Monesti se kiukuttelukin johtuu lapsen vaistosta, isän tai äidin hermostuneisuuteen.

    • Kaikkea kanssa. Jos vanhus on siinä kunnossa että tarvitsee hoitajan, ei varmasti pärjää lapsen hoitajana. Ellei lapsi ole jo niin iso, että pärjäisi omillaankin, niin voisi vähän aikaa vahtia vanhusta.

    • hhhggggkkk

      Höpö höpö, olen 76 v ja tule kokeilemaan kanssani kuntosi. Ei meistä vanhuksista ole kuin pieni osa huonokuntoisia.

      Osa vanhuksista hoitaa kuntonsa todella huonosti ja jäätyään eläkkeelle ovat lääkkeillä eläviä haamuja .

      • hoitokodit

        Lienet osittain oikeassa, mutta vain osittain. Tunnen aika paljon vanhuksia, yli 70-vuotiaita. Sanoisin, että suuri osa on huonokuntoisia, ainakin puolet, jos ei enemmän. Kun katsoo vaikka sitä kuin moni kykenee kävelemään asioille isompaan kauppakeskukseen parin kilometrin päähän, niin sadasta vain 10, korkeintaan 15 kykenee ts jaksaa. Ja syitä on tietysti monia jaksamiseen.
        Nyt on nostettu pinnalle vanhusten teemakodit. Hyvä niin. Miksi ei myös vanhuksille, kun on lapsille ja nuorille kaikenlaista. Sopii toivoa, että erilaiset hoitokodit yleistyvät eri puolilla maata.

        http://yle.fi/uutiset/seniorikotien_kilpailu_kiristyy__vanhuksia_houkutellaan_pupuilla_tomaatinviljelylla_ja_viinilla/8083431


    • vihainenpaappa

      Eiköhän meidän pidä luoda kulttuuri, jossa vanhuksen toiminta korostetaan.

      Ei vanhuksen kuulu istua keinutuolis päivät pitkät ja hänelle tuodaan siihen kaikki tarpeellinen. Näivettyy ja surkastuu lihaksisto, kun sitä ei käytä.

      Suurin syy rappeutumiseen on toimettomuus. Keski-ikäinen alkaa jo odottaa kaljavauvaa sohvalla ja vauhti vain kiihtyy vanhuuden edetessä.

      Mommien liikkumista oikein vaikea katsoa, kun sellainen ihratynnöri töpöttää paksuilla tömpillä eteenpäin ja 10 m jälkeen puhalletaan hengästyneenä.

      Mitä saatanaa sellainen ihminen ajattelee, joka päästää itsensä siihen kuntoon?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2671
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      105
      2394
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2209
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1814
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      31
      1396
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1323
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1115
    8. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1013
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      85
      1005
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      79
      883
    Aihe