vanhukset ja lapsen lapset pitää yhdistää

timurimaikka

miksi jättää lapsi lasten tarhaan, jos samassa maksetaan isovanhemman hoidot?
kun kerran molempia voisi yhdistää.

vai ovatko nykyvanhukset oikein laiskoja hoitamaan jälkikasvuaan?

6

60

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sairaitaovat

      Ei ole isovanhemmasta lapsen hoitajaksi kum muisti on mennyt ettei muista edes huolehtia omasta syömisestään. Kuinkahan sellaisella onnistuisi lapsenlapsen hoitaminen?

    • voisollaniin

      Mustasukkaisuus iso ongelma tuossa, kun pienet lapset kiintyvät mummaan tai paappaan.

      Vanhemmat panevat lapselle määräyksiä ja rangaistuksia mummu ja paappa ei yhdy monesti noihin ja lapsi ilmoittaa haluavansa muuttaa kotia.

      Olen kokenut tuon omien lastenlasten kanssa, kun paapalla aikaa pitää sylissä ja lapsi tuntee turvallista oloa ja nukahtaa päiväunille siihen. Lasten päivähoito ryhmässä tressaavaa siihen verrattaessa.

      Tietysti useamman lapsenlapsen ollessa kyseessä samaan aikaan tuo hoito tressaa mummaa tai paappaa sitten vastaavasti liikaa.

      Vanhana voi antaa rakkautta lapselle, kun ei tarvitse olla yötä sairaan ja kiukuttelevan lapsen kanssa, eikä ole rasittunut raskaan työpäivän jälkeen. Lapsi saa vääristyneen käsityksen aikuisesta, kun vanha tuntuu niin rauhalliselta ja vakaalta.

      Monesti se kiukuttelukin johtuu lapsen vaistosta, isän tai äidin hermostuneisuuteen.

    • Kaikkea kanssa. Jos vanhus on siinä kunnossa että tarvitsee hoitajan, ei varmasti pärjää lapsen hoitajana. Ellei lapsi ole jo niin iso, että pärjäisi omillaankin, niin voisi vähän aikaa vahtia vanhusta.

    • hhhggggkkk

      Höpö höpö, olen 76 v ja tule kokeilemaan kanssani kuntosi. Ei meistä vanhuksista ole kuin pieni osa huonokuntoisia.

      Osa vanhuksista hoitaa kuntonsa todella huonosti ja jäätyään eläkkeelle ovat lääkkeillä eläviä haamuja .

      • hoitokodit

        Lienet osittain oikeassa, mutta vain osittain. Tunnen aika paljon vanhuksia, yli 70-vuotiaita. Sanoisin, että suuri osa on huonokuntoisia, ainakin puolet, jos ei enemmän. Kun katsoo vaikka sitä kuin moni kykenee kävelemään asioille isompaan kauppakeskukseen parin kilometrin päähän, niin sadasta vain 10, korkeintaan 15 kykenee ts jaksaa. Ja syitä on tietysti monia jaksamiseen.
        Nyt on nostettu pinnalle vanhusten teemakodit. Hyvä niin. Miksi ei myös vanhuksille, kun on lapsille ja nuorille kaikenlaista. Sopii toivoa, että erilaiset hoitokodit yleistyvät eri puolilla maata.

        http://yle.fi/uutiset/seniorikotien_kilpailu_kiristyy__vanhuksia_houkutellaan_pupuilla_tomaatinviljelylla_ja_viinilla/8083431


    • vihainenpaappa

      Eiköhän meidän pidä luoda kulttuuri, jossa vanhuksen toiminta korostetaan.

      Ei vanhuksen kuulu istua keinutuolis päivät pitkät ja hänelle tuodaan siihen kaikki tarpeellinen. Näivettyy ja surkastuu lihaksisto, kun sitä ei käytä.

      Suurin syy rappeutumiseen on toimettomuus. Keski-ikäinen alkaa jo odottaa kaljavauvaa sohvalla ja vauhti vain kiihtyy vanhuuden edetessä.

      Mommien liikkumista oikein vaikea katsoa, kun sellainen ihratynnöri töpöttää paksuilla tömpillä eteenpäin ja 10 m jälkeen puhalletaan hengästyneenä.

      Mitä saatanaa sellainen ihminen ajattelee, joka päästää itsensä siihen kuntoon?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      275
      4699
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2877
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      30
      2855
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1811
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1664
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1190
    Aihe