Kaljakellunta kielto Suolijärvelle?

No nyt sitten vastustetaan ensimmäisen kerran Tampereella järjestettävää kaljakelluntaa. PK seudulla suuren suosion saavuttanutta tapahtumaa ei haluta Tampereelle.
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194986859403/artikkeli/suolijarven kaljakellunta sai apulaispormestarit pillastumaan aiheuttaa hygieniaongelman .html
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei sitä valitettavasti voi kieltää jos sitä ei varsinaisesti järjestetä vaan se tapahtuu ilman varsinaista järjestämistä. Kun ei ole järjestäjää niin ei ole vastuuhenkilöitäkään siisteydestä ja järjestysestä huolehtimassa.

Vaikea ymmärtää tuollaista vastuuttomien halpaa alkoholia ylen käyttävien idioottien kelluvaa tapahtumaa.

Toivottavasti siellä "järjestetään" myös tikanheittokilpailu samana päivänä. Pormestarit olisivat hyvin tervetulleita osallistumaan.

Äänestä
  • Esim. poliisi voi tulla paikalla ja johdattaa joukon pois.

    Äänestä

  • Kessä kirjoitti:

    Esim. poliisi voi tulla paikalla ja johdattaa joukon pois.

    Poliisi voi hajottaa kokoontumisen, mutta siihen vaaditaan todella painavat perusteet. Kokoontumisvapaus on todella vahva kansalaisten perusoikeus.

    Ennakkoon poliisi, kunta tai muu viranomainen ei voi tällaista tapahtumaa kieltää. Ainioa mistä voidaan kiistellä on se onko tapahtumalla varsinaisia järjestäjiä joille kuuluu vastuu siitä että ympäristöön ei jää jätettä ja että tapahtuma on turvalline jne.

    Ei muuta kuin mato-ongelle vaan kaikki tapahtuman vastustajat. Se on harmillista jos koukku upottaa jonkun ääliökellujan ilmalla täytetyn kelluntavälineen, mutta muuten kalastaminen on hienoa ajanvietettä

    Äänestä

Kyllä se nyt jotenkin pitää saada kiellettyä, kun tuossahan on se vaara, että joillain saattaa olla hauskaa. Ei se nyt vaan käy!

Äänestä
  • Hauskaa tulee etenkin niille, jotka joutuvat siivoamaan sen murheellisensuuren paskavuoren jota nämä elämänkoululaiset jättävät.

    Äänestä

Jos on ilmalla täytettyjä "patjoja" reikä keventää kummasti.

Äänestä

Tompereella pitää järjestää mustakakkarakellunta. Siinä on perinteikkäät ainekset, kun joukko tomperelaisia kelluu tommerkoskessa mustakakkarat kourissaan kuin kakkakikkareet ja saavat sen rannat kukoistukseen ripuloinnillaan.

Äänestä

vihdoinkin jotain tapahtuisi tässä tuppukylässä, niin heti ollaan kieltämässä,
ettei vaan kellään olisi yhtään hauskaa

Äänestä

Kun joku haluaa pitää hauskaa yleisellä vesialueella ollaan se heti kieltämässä. Mutta kun itseään "kadunvaltaajiksi" kutsuva huligaanijoukko sulkee jonkun keskustan pääkadun, poliisi ei tee mitään hulinoitsijoiden poistamiseksi!

Äänestä

Jos 2400 henkeä osallistuu tapahtumaan ja jokainen juo yhden patterin bisseä, sidukkaa tai lonkkua, niin se tekee 14400 tölkkiä. Palautuksina se on n. 2160€. Joten kyllä joku ainakin niistä tölkeistä huolehtii. Samoin menee tietenkin pitsaa ja kepappia, mustaa makkaraa ja hampurilaisia. Ja lähiseudun ravintolat saa siitä lisätienestiä. Myös juomisista osa hankitaan paikallisista kaupoista. Osa, varsinkin muualta tulleesta porukasta voi jäädä vielä pämppäilemään Tampereelle joksikin aikaa, joten rahaa siitäkin jää hotelleille ja majoitukseen sekä muulle elinkeinoelämälle.
Ainoa asia, mikä kaupungin tulisi huolehtia olisi joko vapaaehtoistyöntekijät, tai jopa palkatut kesätyöntekijät hoitamaan roskat jo tapahtuman aikana roskalaatikoihin tai lavalle, joka oltaisiin sijoitettu alueelle.
Mutta yhteistyö vapaaehtoisen vapaa-ajan toiminnan kanssa ei kuitenkaan ehkä onnistu?

Äänestä
  • Ja, jos oikein radikaaleja tahdottaisiin olla, niin alueelle voisi tuoda bajamajojakin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mengelos kirjoitti:

No nyt sitten vastustetaan ensimmäisen kerran Tampereella järjestettävää kaljakelluntaa. PK seudulla suuren suosion saavuttanutta tapahtumaa ei haluta Tampereelle.
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194986859403/artikkeli/suolijarven kaljakellunta sai apulaispormestarit pillastumaan aiheuttaa hygieniaongelman .html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu