Alexis Tsiprasin haastatteludokumentti. Englanninkieliset tekstit. Al Jazeeran laatutuotantoa. Kreikka on alistettu Troikan siirtomaaksi, niin kuin Tsipras sen sanoo.
https://www.youtube.com/watch?v=PelAe0xrIL4
https://www.youtube.com/watch?v=PelAe0xrIL4
Vastaukset 24
Vanhimmat
Tsipras: "Kreikka on maailmanlaajuinen taistelukenttä sille, pitääkö kansalaisten taata riskisijoittajien menetykset ja sille, voidaanko leikkausretoriikalla ajaa alas ihmisten perusoikeudet. Velvollisuutemme on olla ylpeinä eturintamassa ja puolustaa 2010-luvun taloussodassa kaikkia Euroopan maiden kansalaisia."
Alexis Tsiprasin kyselytunti (oikeastaan kolme tuntia). Selkeä englanninkielinen selostus. Kannattaa huomata kysymysten laaja-alaisuus ja moniäänisyys.
Klikkaa tästä: https://www.youtube.com/watch?v=RbK3tdevzpM
Ja sillähän ei ole mitään merkitystä, että kreikka on kaikille velkaa eikä noudata takaisnmaksu ehtojaan, vaan nää Tsiparaattoorit yrittää kääntää huomion muualle alkuperäisestä ongelmasta? Tyypillistä vasemmistolaista politiikkaa.
Kaikki länsimainen raha on joka tapauksessa velkaa. Kun Venäjä ja Kiina perustavat vaihtoehtoisen ei-dollaripohjaisen maailmankaupan järjestelmän, lännen kupla puhkeaa lopullisesti.
Ajankohtainen aihe. Tsipras on Kreikassa jo kansallissankari.
Voisi vaikka P.A. Arhinmäki mennä taas Kreikkaan auttamaan Tsiprasia!
Heilutella sateenkaarilippua ja kaikki olisi hyvin!
Arhinmäki suurena politiikkona jo esitti toimivan ja pysyvän ratkaisun ongelmaan. Annetaan osa lainoista anteeksi ja Kreikka voi sen jälkeen hakea omat rahansa maailman markkinoilta, markkina hintaan.
Tsiprasin kova linja tuntuu purevan ihmisiin:
http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/mtv-uutiset-kreikassa-tsiprasin-kova-linja-tuntuu-purevan-ihmisiin/5203934
Ajankohtainen aihe. Kreikan parlamentin istunto menossa. Aiheena velkojen uudelleenjärjestely ja EU-komission leikkauspolitiikasta luopuminen.
Justhan Grekut suostu siihen listaan leikkauksista mitä niille annettiin. Ihmeellistä asioiden vääristelyä.
Kansanäänestyksessä viikko sitten kreikkalaiset ylivoimaisella äänten enemmistöllä hylkäsivät EU-komission SYRIZAlle tarjoamat lainaehdot. Eilen Kreikan parlamentti, mukaan lukien oppositiopuolueidenkin enemmistö tuki SYRIZAn esitystä velkojen uudelleenjärjestelyksi.
Kansainvälisen valuuttarahaston johto (Lagarde) on ilmoittanut kantanaan, että Kreikan velkojen uudelleenjärjestely on tulevaisuuden välttämättömyys. Euroopan keskuspankin johto (Draghi) on ilmoittanut kantanaan, että Merkelin leikkauslinja ei toimi ja velat on uudelleenjärjesteltävä.
EU-maista Ranska ja Italia, jotka ovat suursijoittajille myönnettyjen ja Kreikan maksettaviksi aiottujen velkojen toiseksi ja kolmanneksi suurimmat velalliset, ovat ilmoittaneet kantanaan, että velkojen uudelleenjärjestely on edessä. Ranskassa kansan enemmistö kannattaa jo täyttä velka-armahdusta.
Angela Merkelin ja Juha Sipilän aika ajoi ohi.
Mitä hyödyttää nyt lainojen anteeksiantaminen kun ne lankeaa maksettavaksi 30–50 vuoden kuluttua. Kreikan pankkeja pitää rahoittaa kunnes oligarkit saavat siirrettyä omansa turvaan. Tilanne on sama kuin taannoin Kyproksella. Englannin uhittelu ja Kreikan kansanäänestys on oleellinen osa tätä teatteria. Väistämättä herää kysymys kuka ja miksi rahoittaa Arhinmäen ja Andersonin lausunnot asiassa?
Miksi muut kriisimaat ovat nousemassa pois kriisistä, esim Irlanti on maksanut lainoja IMF:lle etukäteen, mutta Kreikka vajoaa entistä syvemmälle?
Syy on vasemmistopopulismi. Meissä ei ole mitää vikaa, me emme lainoja takaisin maksa, sen saavat muitten maitten veronmaksajat tehdä ja sen jälkeen saavat haistaa v'tun.
Ennennäkemättömät leikkaukset ja veronkorotukset johtivat Kreikan, Espanjan, Portugalin ja Irlannin sosiaaliseen katastrofiin. Kiristys ei saanut aikaan edes väitettyä taloudellista tavoitettaan. Kaikkien em. kriisimaiden velan suhde bruttokansantuotteeseen on 30-40 prosenttiyksikköä heikompi 2014 kuin 2010.
”Kriisinhoidon” vuosina Eurooppaan on tehty 10 miljoonaa uutta työtöntä ja 120 miljoonaa – joka neljäs EU:n kansalainen – on köyhyyden ja syrjäytymisen vaarassa.
Demokraattisessa maassa kansa päättää eikä pieni piiri. Tsiprasin hallitus ilmoitti tänään, että Kreikassa järjestetään velkaehdoista kansanäänestys viikon päästä 5.7.
Ajankohtainen aihe. Demokratia ei ole kuollut, vaikka EU-komissio parhaansa tekeekin lahjoittaakseen kansanvallan meiltä bankkiireille ja junckereille.
Ainakin Soini on nyt oikealla asialla, ei euroakaan Kreikkaan. Juuri näin!!!
Ai että äänestetään ollaanko me velkaa vai ei??????
.
Suomi on Kreikan siirtomaa...
Rahavirrat on tarkoitus saada pysyvästi Suomesta Kreikkaan... ettei siellä tarvitse makssa veroja ainakaan kovin paljon, myös armeijan hankinnat ja Ateenan oopperatolo ovat etusijalla, ei kansalaiset...
EU-komission oikeistopoliitikot haluavat Euroopan eri maiden kansalaisten asettuvan toisiaan vastaan, jotta voivat rauhassa jatkaa leikkauspolitiikallaan perusoikeuksien alasajoa ja taata suursijoittajien taloudelliset tappiot. Kaikkien Euroopan maide kansalaisten etu on tukea kreikkalaisia, jotka ensimmäisinä nousivat tätä leikkauspolitiikkaa vastaan.
Kreikan velka yksityisille rahoittajille on 54 mrd. Kreikka sattuu juuri nyt tarvitsemaan apua juuri saman summan. Sitten kun nämä oligarkit ovat saanet tukirahoista omansa Tsirpas on rikastunut riittävästi ja eroaa kuten rahaministeri joka sai jo riittävästi ”tukea”. Kypros-temppu toistuu taas.
Noin kuten kuvasit toimivat lainasopimusten molemmat aiemmat osapuolet. EU-komissio ja liikepankit. Se aika on nyt ohi.
https://www.youtube.com/watch?v=qLO08QSPgZA
Persut ovat homoilullaan pilanneet kaikki suhteet Kreikkaan. Valtionsyyttäjä syyttää siis persuja homoiksi ja Kreikkalaisten anaali-ihannojiksi.
Ajankohtainen aihe.
Nostetaan yhdessä.