Mietin tuossa ja yritin googlettaa, miksi tutkanpaljastimet on oikeasti kielletty. Vissiin virallisen selityksen mukaan vedotaan turvallisuuteen tms. Mutta mikä mahtaa olla todellinen syy? Kenties sakkotulojen pieneneminen, vai kenties poliisin auktoriteetin ja pelon mureneminen? Olisi hauska tietää, mikä OIKEASTI on syynä paljastimien käyttökieltoon.
Miksi tutkanpaljastin on kielletty?
Mitenpähänvaan
298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Onko kenelläkään tietoa?
Tosiaan, meidän valitsemamme viisaista 200 oli enemmistö kieltämisen kannalla. Perustivat turvallisuudella.
Olen samaa mieltä, 49vuotta autoa kolhimatta ajaneena.
Sen Verran voisin kertoa että jos itse aiheuttaa autossa luisun tms. sen hallinta on helppoa. Mutta jos se tulee nykyautolla yllätyksenä, sen hallinta on vaikeaa, vaika olisi radalla harjoittelu. Se tulee niin yllättäen ja on 1 sek ohi.
itelle on tullut 3 vakavaa tilannetta, 1. 600 000 km ja 15 v autoa ajettuani, oli yksi viidestä kun selvisi autoaan kolhimatta. 2. vakava tilanne tuli noin 900 000 km kohdalla kun rekkaa ohittaessa lähti rekan renkaasta pinta. Silloin tuli pieniä kolhuja, ei muuta. Mutta samassa tilanteessa 2 autoa ajoi kaiteeseen ja kolhi kolmattakin.
Se on hurja tilanne, vaikka vaan läheltä katselisi, siinä laittaa helpolla silmänsä kiinni, jos on vähäinen kokemus, kuten sinullakin autoilusi aloittava.