Vanhojen romujen myynti

TXMike

Laitoin tässä firman pystyyn sivutoimisena puuhasteluna ja tarkoitus olisi korjata ja myydä mm. tietotekniikkaa. Tässä kun ei vielä tiedä mitään kirjanpitohommista niin mietityttää muutama juttu.

Minulla on ennestään osia ja koneen romuja. Jos nyt sitten ostan yksityiseltä osan X, korjaan sillä jonkun vanhan koneen ja myyn pois, miten tuossa lasketaan verot sun muut vähennykset?

Eli jos kone on vaikka XX € ja siitä pitää tilittää sitten X € alvia, niin mitään alveja ei sitten saa vähennettyä?

1

91

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kallenkalle

      Jos vanhoista koneista on kuitit jäljellä, voit niitä takautuvasti jonkin matkaa taaksepäin (~kuukausia) vähentää menoina ja alvit myös mikäli ovat eritelttyinä ostokuiteissa. Mikäli koko vuoden liikevaihtosi (~myynti) jää alle 8500€, voit merkitä yrityksesi
      ei-ALV-velvolliseksi, jolloin sinun ei tarvitse maksaa myymistäsi tuotteista ALVia etkä silloin niitä voi myöskään vähentää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      126
      2668
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      56
      2137
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      24
      1721
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1528
    5. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      364
      1288
    6. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1283
    7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      71
      1210
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1055
    9. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      979
    10. 128
      931
    Aihe