Puutarha jyrsimen hankinta ja nimenomaan takajyrsin ei hitaastipyörivää normi turhaketta.
https://www.youtube.com/watch?v=QnJwwpkM9BU
Onkohan tuo jo toimiva laite? koneglans kauppaa jonka palvelusta on montaa mieltä.
No jos kuitenkin tuolta. Meneekö tuommoinen kovaan nurmeen kuinka? useampi ajoketa varmaankin mutta möyhentyykö sänkipellonpala? normi jyrsimellä ei tee oikein mitään ,kokeiltu on.
Tuommoinen ei ole sen kummempi luulen http://www.jonsered.com/fi/ct-2105-r/
Takajyrsin Puutarhajyrsin Eurosystems P70 ?
12
3158
Vastaukset
- Neanmois
Minun mielestä takajyrsimessä pitää kyllä terien pyöriä kulkusuuntaa vastaan.
- salosta
Ostin tuollaisen P70 ja sen kaveriksi sen turhakkeen.
Ensin syvältä hitaasti pyörivällä huskulla,
ja päälle porkkanapenkit P70 lla
joka tekee pulveria n 10cm syvältä.
-P70 tankki kannattaa ajaa tyhjäksi, valuttaa talven aikana sylinteriin bensat.
-Ei se sänkipeltoon mene, vaan hyökkää karkuun, nokkapainoa pitää lisätä? - Suomalainenmaajussi
Kellfrillä vastaava kone. Mutta mihin suuntaan nyt sen terän pitää pyöriä? Samaa kun renkaat vai vastaan?
Tunteeko joku Tanskalaista HFM M5:sta? Näyttäisi vastaavalta monitoimilaitteelta kuin tuo Eurosystems P70. Kumpikin taitaa olla aika vanhaa mallia -- voisi tarkoittaa että lastentaudit on tiedossa, mutta tiedä sitten onko vikoja korjattu. Hintaluokka taitaa olla aika samoissa.
Yksi tärkeä tieto olisi varaosien saatavuus. Vähän käytössä Suomessa ja kaikki tilataan kauempaa?
Sellainen kiinnostaa mihin saa lumilingon, jyrsimen ja pitkässä ruohossa menevän leikkurin (ei korvaa tavallista ruohonleikkuria). Vielä en ole ostamassa sitä että ehtii katselee mitä löytyy sarvitraktoreista.- Anonyymi
Vähän leikkikalulta näyttää tanskalainen. Varmaan kiinasta oikeasti. Sitten olisi maestral. On kyllä kalliimpi.
- Anonyymi
Jyrsimenhän pitää nimenomaan olla hitaasti pyörivä, nopeasti pyörivä tuhoaa maan "mururakenteen".
- Anonyymi
Harrastus ja pieni budjetti koneiden ostossa, siis tarkoittaa lumikolaa ja talikkoa jatkossakin... Talikon kanssa ei ainakaan riko maan mururakennetta, joskaan ei se silppua juolavehnän juuria (koottua niitä saa).
Halvasta bensakoneesta saa satunnaisesti apua korjaamisten välillä(?), mutta ehkä noitakin vaihtoehtoja vielä voi tutkia. - Anonyymi
Ostin 150:llä vanhan mutta melko hyvin säilyneen puutarhajyrsimen. Ollut hyvä ostos korjaamisien välissä. Tosin sitä ei alkuhuollon jälkeen ole juurikaan ollut. Tosin pitää myöntää että käytetyt ei sovi avuttomille. Aina niissä jotakin pientä laittamista on.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Harrastus ja pieni budjetti koneiden ostossa, siis tarkoittaa lumikolaa ja talikkoa jatkossakin... Talikon kanssa ei ainakaan riko maan mururakennetta, joskaan ei se silppua juolavehnän juuria (koottua niitä saa).
Halvasta bensakoneesta saa satunnaisesti apua korjaamisten välillä(?), mutta ehkä noitakin vaihtoehtoja vielä voi tutkia.Niin joo uohtuikin tuosta mainita että tuo rikkaruohojen ja varsinkin juuri juolavehnän juurien pilkkoontuminen on toinen syy miksi ei saisi käyttää nopeasti pyörivää jyrsintä.
- Anonyymi
Olisiko "kahden käden talikko" riittävä?
https://www.google.com/search?q=kahden käden talikko&rlz=1C1GCEA_enFI825FI825&oq=kahden käden talikkoTuo kahden käden talikko näyttää hyvälle vaihtoehdolle. Voisi periaatteessa tehdä itse jos vain mitat löytyy. Valmis olisi varmempi käyttömukavuudelta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383809Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 64724
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708