Erkin ja Antin kintuille kustiin valtuuston

tosi miehekkäästi.
Ei ollukaan mikään pikku ruikku, vaan aivan jämerä kaarilento.
Kaato jäi yhtä ääntä vaille.
25118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Tämäkö on jotenkin kehumisen arvoista. Miten te kehtaatte. Missä kunnioitus. Missä arvostus. Missä lojaalisuus.

Äänestä
  • Kunnioitus ja arvostus ansaitaan tosi toimin ei riitä pelkkä asema. Asema antaa valtuutuksen toimiin joilla sitten arvostus ja kunnioitus saadaan. Jos asemaa käytetään tai ei käytetä yhteiseksi hyväksi on turha huutaa arvostusta ja kunnioitusta.

    Äänestä

  • Kunnioitus ja arvostus pitää ansaita ja sen mukaan heitä arvostellaan. Tuo kolmas kysymäsi asia paljastaa keskustan tavan toimia. MISSÄ LOJAALISUUS? Lojaalisus ketä ja mitä kohtaan? Lojaaöisuus juuri on demokratian irvikuva. Sen avulla ihmisiä alistetaan toimimaan jonkun muun ihmisen tai asian puolesta vasten omaa tahtoaan. Nykyaikana ihmisten pitäisi olla jo niin sivistyneitä, että jokainen osaisi arvostaa omia mielipiteitään oman elämänkatsomuksensa kautta. Tällainen ihminen ei ole toisten vietävissä vaan omaa itsenäisen ajattelutavan ja terveen itsetunnon. Naurettavaa on että vielä 2000-luvulla synnytään johonkin puolueeseen ja ollaan olevinaan niin sitä synnyinaatetta, että vaikka miten toimísi moraalisesti väärin ja tietää sen, niin LOJAALISUUDESTA on valmis menettämään itsekunnioituksensa vasten tahtoaan. Tällaiset ihmiset ovat säälittäviä ja halveksittavia. Jokainen tekee joskus elämässään virheitä ja niiden kanssa on elettävä. Mutta jos tekee virheitä toisten painostuksesta, voi hyvin miettiä omaa ihmisyyttään.kuka minä olen? Miksi minä olen? Miksi teen niin kuin teen? Mitä minun pitäisi tehdä jotta arvostaisin itseäni ihmisenä? Puolustanko oikeaa vai väärää? Ajanko itsekkäästi omaa etuani vai olenko oikeamielinen? Mitä Jumala minusta ajattelee tekojeni tähden? Jne

    Äänestä

  • Ketä tässä pitäisi sitten kunnioittaa, voisitko opastaa?

    Äänestä

  • Kunnioitus kirjoitti:

    Ketä tässä pitäisi sitten kunnioittaa, voisitko opastaa?

    Joe et tuota itse tiedä niin voitaneen sinulle kertoa. Pitäisi kunnioittaa äänestäjiä. He ovat valinneet edustajansa valtuustoon edustamaan heitä itseänsä. Äänestäjien kunnioittaminen tapahtuu siten, että valtuutetuilla on se tosiasiallinen päätösvalta kaikissa kuntaa koskevissa asioissa, ei millään kunnallisjärjestöllä eikä muilla taustaryhmillä.

    Äänestä

on selvästi herätystä.
Osa valtuutetuista halusi aidosti valita johtajansa eikä tyytyä etukäteen tapahtuvaan kepujunttaukseen.

Äänestä
  • se olla pitää.
    näin laki määrää.

    Äänestä

Ei siinä kenenkään kintuille kustu. On se sitten ihmeellistä, että teki sitten kummin päin tahansa, niin jonkun mielestä tehdään aina väärin. Jos ei äänestetä, haukutaan junttaamisesta ja jos äänestetään, niin sitten taas kusetetaan. Tällaisilla kannanotoilla tehdään tyhjäksi hyvätkin asiat. Hatunnoston arvoinen asia kaikille siitä että ovat äänestäneet oman mielipiteensä mukaan, äänestipä sitten ketä tahansa. Ketään ei voi moittia. Nyt ei voi mikään osapuoli valittaa epäoikeudenmukaisuudesta. Kaikkien pitäisi olla tyytyväisiä

Äänestä

paremminkin yritettiin kusta,vaan vituiksi meni taas, ties monennenko kerran.Sääli tuota persusta.

Äänestä
  • mitähän seuraavaksi persut nillittää?

    Äänestä

  • persut-nillittää kirjoitti:

    mitähän seuraavaksi persut nillittää?

    Kuka tämä Haapavetinen harhoista kärsivä skitso on joka kirjoittaa 50 viestiä päivässä eri palstoilla joissa vain toistelee kuinka persut nilittää? Monta viikkoa jo sama levy hullulla pyörinyt.

    Äänestä

  • KUKA-- kirjoitti:

    Kuka tämä Haapavetinen harhoista kärsivä skitso on joka kirjoittaa 50 viestiä päivässä eri palstoilla joissa vain toistelee kuinka persut nilittää? Monta viikkoa jo sama levy hullulla pyörinyt.

    Luulisin päivän lehtikirjoituksen perusteella erästä malttinsa menettänyttä Heikki Kylmäahoa

    Äänestä

  • heikkiin jäljet johtaa.

    Äänestä

mitä kaipasivatkin. Kusta silimille.

Äänestä

vaali oli törkeää kepulaista vallankäyttöä.
Laki määrää .
että valtuuston koko johto on aina valittava samassa vaalitapahtumassa.
Laki ei salli tällaista erkki kerrallaan valikointia.

Äänestä

lehessä. Kuin viimesessä taistossa.

Äänestä

Niin oli. Näytelmä oli sekin. antti ojensi puheenjohtajan nuijaa erkille, mutta lehtinaiset vain istuivat takapenkissä. Antti halusi kuitenkin tapahtuman lehteen ja jumitti kättelyn samalla kun pyysi lehdistöä kuvaamaan tilannetta. Koomisen näköistä oli kun siinä töröttivät nuija välissään. Tämä julkisuushakuisuus kuvastaa hyvin Antin politiikkaa. Kirjoittihan Antti lehdessä että eroaa vasta folkkien ja jäähallin vihkimisen jälkeen. Sieltäkin kun pitää päästä lehtikuvat ja artikkelit pokkaamaan.

Äänestä

lehessä kertoo kaiken. Pattiin otti saakelisti.

Äänestä
  • Erkille ei ole mieluisaa lähteä valtuustoa johtamaan, kun ei nauti valtuutettujen luottamusta kuin nippa nappa. Joka kerran kun tulee valtuuston kokoukseen, tämä tosiasia hatuttaa niin, että voi voi!

    Äänestä

  • kyllä erkkiä rappas. laitila lipasi.

    Äänestä

Eikö keskustalla riitä virkeämpiä ja selväjärkisempiä ehdokkaita näin tärkeälle paikalle?

Äänestä

Saivat ansionsa mukaan

Äänestä

jäärät ulos valtuustosta. Viimeine haiven jo hävisi .

Äänestä

näiltä jääriltä. alapo aatteli.

Äänestä

ja pussit puhkes, jeppas-asko naureskeil aapeeseellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokouksessa kirjoitti:

tosi miehekkäästi.
Ei ollukaan mikään pikku ruikku, vaan aivan jämerä kaarilento.
Kaato jäi yhtä ääntä vaille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu