Tulipa vaihdettua kone tuollaiseen. Ohjekirjassa varoitetaan ettei bensaa pidä ajaa loppuun. Mutta jos näin kuitenkin kävisi, niin millainen homma se on sit saada uudestaan käyntiin? Tästä kun ei kirjassa mainita mitään?
Bensan loppuminen Mercury 40 EFI
bensaaon
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mulla on kaksi tankkia joten tulee joskus ajettua ihan tyhjäksi asti. Ei muutaku vaihtaa letkun täysinäiseen tankkiin, muutama pumppaus tissistä ja vääntää avaimesta käyntiin. Merc 40 EFI myös kyseessä.
Kiitos tiedosta! Vähän alkuperäisestä aiheesta poiketen, kauanko sulla on tuo kone ollut ja mitkä ovat kokemuksesi?
-06 vuodesta ollu mulla, uudesta alkaen. Ei varsinaisia vikoja. Keväällä vaihdoin ensimmäisen kerran impellerin ja huomasin pientä syöpymää "perässä", myös trimmimoottorin kansi ruostuu vaikka sinkit on ok ja kone on aina ylös kipattuna laiturissa. Varoitusääni 6*piippaus on myös huutanut uudesta asti n.40 min startin jälkeen. Sehän tarkoittaa muistaakseni "ota yhteyttä huoltoon", no tämä on "haamu" hälytys eikä mitään vikaa ole löytynyt. Hyvin käynnistynyt aina, myös pakkasella, -12˚C kylmemmillään.
Miten bensa voi loppua??????????olen ikäni ajanut vesillä
,bensalla ja toisen ikäni dieselillä,hmm 35 v,Matka katkeaa kun aine loppuu,mitä sillä saavutetaan.vaaratilanteita,vene uppoaa merenkäynnissä kun ei ole vauhtia.Terveellistä.