Polttomoottorikäyttöisen trimmerin siima

Pjuikkari

Meillä lojuu lähes käyttämätön Hondan trimmeri, koska olemme kyllästyneet siiman jatkuvaan katkeiluun. Onko muilla kokemuksia eri siimamerkeistä ja niiden kestävyydestä?

Lasse

11

13869

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siimoja_eri_paksuuksia

      Katso ohjekirjasta mikä on paksuin siihen soveltuva siima

      Itse olen käyttänyt 2,4 mm siimaa

      • siimapoikki

        Minulla on joku Husqvarnan raivaussaha siimapäällä ja täysin sama ongelma. Siima katkeaa jatkuvasti. Olen kokeillut useita siimamerkkejä ja paksuuksia mutta aina sama homma. Ehkä 5min kerrallaan onnistuu trimmaus kun taas siima poikki ja yleensä se ei edes pyörittämällä tule esiin kun siima on jossain välissä jumissa, vaan koko siimapään joutuu avamaan ja pujottamaan lisää siimaa. Viimeksi taisin ostaa jotain helvetin kallista Oregonin siimaa: http://www.motonet.fi/fi/tuote/388857/Siimaleikkurin-siima-40mm-x-21m-Flexiblade Oregon 4mm siimaa. Kesti vähän paremmin mutta ei silläkään pitkälle pötkitä kun on jo siima katki.


      • Jotakin_häikkää
        siimapoikki kirjoitti:

        Minulla on joku Husqvarnan raivaussaha siimapäällä ja täysin sama ongelma. Siima katkeaa jatkuvasti. Olen kokeillut useita siimamerkkejä ja paksuuksia mutta aina sama homma. Ehkä 5min kerrallaan onnistuu trimmaus kun taas siima poikki ja yleensä se ei edes pyörittämällä tule esiin kun siima on jossain välissä jumissa, vaan koko siimapään joutuu avamaan ja pujottamaan lisää siimaa. Viimeksi taisin ostaa jotain helvetin kallista Oregonin siimaa: http://www.motonet.fi/fi/tuote/388857/Siimaleikkurin-siima-40mm-x-21m-Flexiblade Oregon 4mm siimaa. Kesti vähän paremmin mutta ei silläkään pitkälle pötkitä kun on jo siima katki.

        Itsellä oli myös tuota katkeiluongelmaa lievemmässä määrin mutta sekin loppui kokonaan kun laittoi muutaman tipan aseöljyä sinne siimakerän sekaan ja niihin kohtiin mistä sen puoliautomatiikan pitäisi liikuttaa siiman vapautusosaa


    • husokinmies

      Onkohan siima kelattu oikein sinne siimapään sisälle ? Siiman ei normaalisti kyllä pitäs automaatti siimapässä jäädä jumiin, jos siima on kelattu siimapäähän tasaisesti ja oikein.

    • 10000

      Panin siiman tilalle palan kettinkiä eikä ole sen jälkeen tarvinnut laitella siimaa.

      Pitää panna tasapainon vuoksi saman pitoinen pätkä kummallekkin puolelle.

      • kulmavaihde

        Sitten kun se jää johonkin paksumpaa karahkaan jumiin niin sulla on kulmavaihde paskana. Ei missään nimessä mitään ketjuja. Siiman kuuluu katketa tietyissä tilanteissa suojatakseen kulmavaihdetta. Ei tosin normaalia heinää trimmatessa.


      • Anonyymi

        Ei se mihinkään jumiin jää.


    • ei-automaati

      Ei ole mikään automaattipää. Vaan ihan manuaalisesti pitää pyörittää siimaa esiin.

    • vesoja

      Raivauterällä saa hyvin ajettua paksua heinikkoa.Sitten on näitä kolme ja neliskulmaisia siimoja ovat tosi kestäviä ja leikkaavat hyvin.Siima katkeilee,kun sillä yrittää katkaista sellaista korsimaisia heiniä tai puiden vesoja.

      • Anonyymi

        Ja kun laittaa veteen likoamaan, niin kyllä kestää


    • dfeeds

      Yleensä siimassa tai trimmerissä ei ole vikaa vaan tuollainen katkeaminen johtuu esim että ajetaan jatkuvasti oksiin ja muihin ei ruohoihin ja esim siiman ei anneta normaalisti leikata vaan kuormitetaan liikaa. Jos siinä käyttämättömässä Hondassa on mukana tullut siima niin sen pitäisi kestää.

      Olen nähnyt isompiakin trimmereitä joihin on laitettu todella paksu siima ja se koko pää ja kun saha ei ole sitä jaksanut kevyesti pyörittää heinikossa ja käytetty väärin niin on koko moottori palanut. = ylikuumentunut

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      123
      2457
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      431
      2247
    3. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      98
      1220
    4. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      14
      1033
    5. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      18
      916
    6. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      45
      889
    7. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      109
      816
    8. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      34
      810
    9. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      792
    10. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      33
      745
    Aihe