Päivitin win10 Build10130, nyt alkoi pukkaa terroria. Kun sammuttaa, ilmotta mustivirhe 000000, ohjelma käynnissä ”DDE Server Windows”. Miten korjataan? Ei Linuksin asentamisella.
Error Win10
Kalle10130
6129
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onko Windowsin päivitysongelmissa jotain uutta?
Hae kokonaan uusi jos ei tokene.
Minulla on "toinen kattaus" menossa koska joskus kuukausi/pari taapäin päivitys paskoi koko homman.
MDL:n foorumilla on parilla käyttäjällä ollut sama ongelma, mutta siihen on auttanut puhdas asennus. Eli ei asenna vanhan windowsin päälle päivityksenä. Useinhan päivitysasennuksissa jotain ongelmia tulee (vanhemmissa Windowseissa vielä enemmän), ja parempi on asentaa puhtaana asennuksena jolloin saa hyvin toimivan järjestelmän.
Joo, puhdas asennus suoritettu, asennus suju ongelmitta, kaikki
laitehallinnassa OK. Mutta terrori ei poistunut, tammikuusta asti on toiminut hyvin, uusin testiversio ei näytä toimivan. Kannettava on vanha Acer TravelMate 4672.
Joo, puhdas asennus suoritettu, asennus suju ongelmitta, kaikki laitehallinnassa OK. Mutta terrori ei poistunut, tammikuusta asti on toiminut hyvin, uusin testiversio ei näytä toimivan. Kannettava on vanha Acer TravelMate 4672.
Tuo on pelkkä harvinainen kosmeettinen virhe, joka ilmenee todella hitaissa koneissa sammutuksen yhteydessä. MS korjaa virheen sitten kun ehtii ja korjaus tulee Windows updatesta, kuitenkaan ei ole ihan kiireellisimpiä korjattavia asioita. Ei haittaa millään tavoin Win10 previewin käyttöä.
Nyt toimii normaalisti, korjaantui aivan omija aikojaan. Yhtä hyvin toimii kuin ennen päivitystä. Kiitoksia kaikille vastanneille.