Tapanilan joukkoraiskauksen tuomio 23.6.2015: "Käräjäoikeuden mukaan raiskaus ei ollut törkeä. Poikkeuksellinen julkisuus alensi rangaistuksia."
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1435027170939.html
Tämä ei voi pitää hovissa, käräjäoikeus teki 2 virhettä, jotka ovat molemmat tuossa perustelussa:
1. Raiskaus OLI törkeä (rikoslaki Rikoslaki 20 luku, 2 § 2 mom: "rikoksen tekevät useat" Joka ei usko, lukekoon itse rikoslaista: http://finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1889/18890039001
2. Rikoslaissa ei ole mitään määräystä rikoksen saaman julkisuuden perusteella annettavasta lievennyksestä tuomioon.
Tyypit saivat ehdollista, vaikka minimirangaistus törkeästä raiskauksesta on 2 v ehdotonta.
Julkisuus lievensi raiskaustuomiota
8
183
Vastaukset
- valtajaväki
Eikö mitä. Jos asian saama julkisuus tuottaa lievennyksen tuomioon, niin monen rikoksesta kiinni jäänneen kannattaa aloittaa metelöinti somessa tukijoukkojen turvin.
Nythän meillä on tämä afgaanimiehen tekemä rikos runsaasti esillä mediassa. Myönnetäänköhän hänellekin mahdollisessa langettavassa tuomiossa julkisuusalennus?
Sinänsä Tapanilan raiskauksen törkeyden määrittelyyn on itseni vaikea ottaa kantaa. Julkinen paikka, tuntematon joukko nuoria miehiä käy ilmeisesti noin 18 -vuotiaan tytön kimppuun...
Jos tyttö olisi ollut alaikäinen, raiskaus olisi kai ollut törkeä myös uhrin iän vuoksi?
Mutta kysyisin kuitenkin eikö uhri ole kärsinyt julkisuudesta lainkaan? Entä hänen omaisensa?- jhjhjhjhh
tekijät mustia siks rangaistukset lievempiä. Onko mennyt tuomio oikein, ei minun mielestäni. Ois pitäny saaha kakkuu monta vuotta ja kovana.
Suomen oikeuslaitos hyysää mustia, poliisi kyttää mopopoikia. - OnneaSyyttäjälle
jhjhjhjhh kirjoitti:
tekijät mustia siks rangaistukset lievempiä. Onko mennyt tuomio oikein, ei minun mielestäni. Ois pitäny saaha kakkuu monta vuotta ja kovana.
Suomen oikeuslaitos hyysää mustia, poliisi kyttää mopopoikia.Syyttäjä onneksi valittaa tuomiosta, mikä on oikein!
- 2-2
Se tyttö oli 17v tekohetkellä, silti hänet on leimattu aikuiseksi mediassa puhumalla hänestä "naisena" ja vastaavasti tekijät alaikäisiksi puhumalla heistä "poikina", vaikka yksi oli täysikäinen mies. Että näin Suomessa...
- HitsariKolvi
Jos jutun tuoma julkisuus olisi rikoslaissa joku tuomiota lyhentävä peruste niin montako minuuttia Anneli Auer oli joutunut lusimaan? Kyllä tämä julkisuuspäätelmä että julkisuus voi pudottaa rikokseen syyllistyneen tuomiota, oli täysin tuon tuomiota jakaneen vatipään oma keksintö. Ihme kun vatipää ei keksinyt sitä että tekijän käkkärä musta tukka tuo tuomioon alennuksia.
- Yksittäistapaus
Suojaväri vaikuttaa tuomioihin. .
- proSecutor
Tuossa 20§:ssä on myös ".. kokonaisuutena arvostellen törkeä".
Nykyisen lain mukaisesti tuomarilla on harkintavaltaa.
Ja seuraavan asteen tehtävä on antaa parempi näkemys siitä, tekikö tämä tuomari tulkinnassa virheen. KKO:n sitten ehkä vielä kerran.
Oikeuskäytännössä KKO:2001:62 on katsottu, että myös väkivaltaan osallistuneet on katsottu tekijöiksi, vaikkeivät he ole osallistuneet sukupuoliyhteteen. Tätä ennakkopäätöstä vasten nyt tiedotettu syytteiden hylkääminen on outoa.
Ennustan, että hovioikeus myös puuttuu KO tun...tuomarointiin, miten käsitellä "julmuutta" ja että nimike palautuu törkeäksi.
Kunhan syyttäjä jaksaa painaa loppuun asti. - Annikkia
Tapanilan juttuun..lisä syyteet..mm.vapaudenriisto jatkettuna ..pahoinpitely ja törkeäpahoinpitely...ja sitten sukupuolisiveellisyyttä loukaava koskettelu...eiköhän tosta saa kokoon hoviin kunnon vuosi tuomiot ihan jokaiselle osallistujalle,,syyttäjä hoi..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1003447
- 623127
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4342624- 802413
- 842386
- 962086
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j402066Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan221690- 121676
Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil411647