Minkälainen maailma olisi jos kaikki olisivat budh

karmanlaki

alaisia ja teosofeja?

15

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinsevaanonvai

      Tuskimpa paljon parempi koska niin kauan kun ajatellaan olevamme jotain, niin kauan ego on olemassa ja niin kauan kun se elää ja rehottaa ei maailmassa tule koskaan olemaan rauhaa ja rakkautta.

      • ajattelija143

        Se ei rehottaisi kenelläkään, jos kaikki olisivat buddhalaisia.


    • ajattelija143

      Lähellä kristinuskon Taivasta

      • ajattelija143

        Jos kaikki olisivat buddhalaisia ja vielä parempi, jos valaistuneita. Teosofit saattaisivat heikentää maailmaa tuossa alkuperäisessä kysymyksessä.


      • Tobe1
        ajattelija143 kirjoitti:

        Jos kaikki olisivat buddhalaisia ja vielä parempi, jos valaistuneita. Teosofit saattaisivat heikentää maailmaa tuossa alkuperäisessä kysymyksessä.

        Haluaisitko kertoa tarkemmin teosofien mahdollisesta heikentävästä epäilyksestäsi, olen utelias?


      • ideaesiin
        Tobe1 kirjoitti:

        Haluaisitko kertoa tarkemmin teosofien mahdollisesta heikentävästä epäilyksestäsi, olen utelias?

        Hän ajattelee että teosofit olisivat niitä uskovaisia siinä maailmassa ja buddhalaiset aidosti kokevia?? Voi olla näin... tai sitten ei.


    • Niin kuin Thaimaa mutta ei islam ja se olisi siis parempi paikka elää.

    • bvjkfu

      Kukaan ei kävis töissä ja kaikki kuolis nälkään

    • gotenh

      Ainakin Suomessa tuntemani buddhalaiset ja teosofit on pääsääntöisesti koulutettuja ja käyvät töissä. Suuri osa näistä akateemisen koulutuksen saaneita.

      Uskon, että työttömällä rahvaalla ei ole innostusta tällaisiin "eliitin" harrastuksiin niinkään. Työtön rahvas katsoo lätkää ja juo kaljaa sekä tsiigailee saippuasarjoja telkusta. Suomessa vapaamuurarit, teosofit ja buddhalaiset on vähän samaa sakkia.

      Esim. taannoinen puolustusministeri Kallinen oli zen-buddhalainen ja myös teosofi.

    • gotenh

      Maailma olis pitkälti modernin eurooppalaisenkaltainen maailma. Kuolemanrangaistus olisi poistettu kaikkialta, eurooppalaiset ihmisoikeudet olis kaikkialla ja ympäristönsuojelu olisi oleellisella sijalla kaikkialla maailmassa. Ranskan vallankumouksen ja maailmansotien jälkeen Euroopasta on tullut nykyisenkaltainen "malli" muille. Ei mikään täydellinen, malli kuitenkin. Ehkäpä Sveitsissä edistynein yhteiskuntajärjestelmä.

    • Budhisti

      Varmasti ihmiset olisivat edes vähän kivempia, eikä olisi niin paljon kiusaajia. Ehkä.

    • llklk

      Ei olis mitää ongelmii

    • a-no

      Ei me nyt kirjoteltais nettiin, jos oltaisiin oltu kaikki aidosti buddhalaisia vaikkapa parituhatta vuotta. Aika passiiviseks' vetää ihmisen tuo Buddhan sanoma.

      Toinen asia on tämä taistelu pahoja luontokappaleita vastaan. Siitä ihmiskunta on selvinnyt voittajana ja tämä taistelu on vastoin buddhalaisia periaatteita. Olemme kukistaneet luonnon dynaamisten uskontojen ja kulttien avulla.

      Jos olisimme olleet parituhatta vuotta buddhalaisia, niin emme eläisi näin pohjoisessa, koska meillä ei olisi ollut turkiksia suojanamme. Etelämpänä olisimme asuneet luolissa ja odottaneet, kunnes sudet tai myrkkykäärmeet olisivat tappaneet meidät.

      Teosofia taas yhdistelee eri uskontoja ja uskomuksia. Teosofi pyrkii osoittamaan ympäröiville rahvaille, että hän on viisaampi ihminen kuin he ja että juuri hänellä on hallussaan salainen tieto. Kaikki eivät voi olla siten teosofeja.

    • harrastan.meditaatiota

      Eiväthän kaikki ihmiset vaan v o i olla samanlaisia henkisiltä asenteiltaan. Jos suomalaisista budhalaisia olisi vaikka puoli miljoonaa budhalaista niin Suomi olisi ehkä paljon parempi paikka elää.

    • buddhamsaranamgatchami

      iha hyvä ois maailma.ei väkivaltaa,ei sotia,ei mielialalääkkeitä syöttäviä psykiatreja.ei ongelmia kun kaikki löytäisivät ratkaisut itsestään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      140
      5369
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      75
      3621
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      107
      3504
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      64
      2768
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      37
      2367
    6. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      119
      1742
    7. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      363
      1228
    8. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      49
      1186
    9. 51
      928
    10. PrimeTimen kaikkitietävä yli-ihminen taas superasiallisena

      Joku mistään mitään tietämätön antaa täysin vääriä ohjeita ihmisille. Onneksi maailmanhistorian ylivoimaisin yleisnero k
      Ähtäri
      59
      755
    Aihe