Syyttäjä: "Aivan selvästi törkeä raiskaus"
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015062419921026_uu.shtml
Mitä jos uhri olisi tyttäresi, jos sinulla sellaista on - mitä sanoisit?
Tässä sinulle "Ankdam"
9
60
Vastaukset
- kats.kumma
Se pysyy nyt hiljaa.
- fddfdssf
Ja nauttii siitä viinistään.
Sitä mieltä on siis syyttäjä joka nyt valittaa. Asiahan ei ole loppuunkäsitelty.
"Rangaistuksen keston lisäksi Velitski valittaa rikosnimekkeestä. Helsingin käräjäoikeus tuomitsi tekijät törkeän raiskauksen sijaan pelkästä raiskauksesta."
Rikosnimikkeestä siis kiistellään, ja juttu menee hoviin. Raiskaus ei siis ole oikeudessa sama kuin törkeä raiskaus ja myös rangaistusskaala on eri.
En puolusta tekoa millään tavalla mutta tekijän ihon väri ei saa vaikuttaa tuomioon ja tuomittavuuteen.
Juu olen nauttinut viiniäkin, kesästä on otettava kaikki irti, siksi tässä välillä muutakin tekemistä.- NatiiviSuomalainen
"En puolusta tekoa millään tavalla mutta tekijän ihon väri ei saa vaikuttaa tuomioon ja tuomittavuuteen. "
Nyt se on vaikuttanut, alentavasti! - Bukerosi
Käräjäoikeuden ratkaisun tehnyt kokoonpano on mielenkiintoinen ja tekee päätöksen arvioinnin erittäin mielenkiintoiseksi.
zeesus! koeta nyt tuntee myötätuntoa UHRIA kohtaan toisin kuin käräjien rkpeen lautamiehitys joka pääsi mamut vapaaksi. törkeydellä ei rajaa kun rkp. ja mitä se puolue tekee hgin käräjillä ? eihän nyt oltu svanskafinlandiassa.
- RKPonPaskaaTäynnään
Milloin nämä ankkalammikkolaiset ajattelevat niitä uhreja eli raiskatuksitulleita hehän ovat joutuneet törkeän rikoksen uhriksi ja saattaapa olla ettei heidän elämänsä korjaannu koskaan normaaliksi. On kaksi osapuolta on rikoksen tekijät ja se uhri raiskattuna josta ei välitetä mitään.
- tribuuni
Jos kyseessä olisi ollut ruotsinkielinen typykkä, olisi raiskaajat saaneet maksimirangaistuksen. Vaan ei ollut, joten ei mitään väliä.
- ToivotaanParasta
Toivottavasti kieli ei johta valintoihin ja seuraava uhri on ruotsinkielisistä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1741182
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?45619Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55559Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä301554Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t225538- 51519
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45502