Eli selkäkipu herättää lähes aina kesken unien. Tähän asti ei ole auttanut muu kuin vaan nousta ylös ja tunti oleskella enemmän seisten ja istuen. Kuuma suihku tuntuu hyvältä, mutta en tiedä nopeuttaako se kivun lähtemistä. Sit kun helpottaa, takas sänkyyn.
Onko teillä jotain hyviä jippoja millä selän sais nopeammin vetreäksi? Kauheasti ei tee mieli venytellä, muuta kuin sormet kattoon, tuntuu muut vähän väkivaltaiselta selälle.
Selkäkipu aamuyöstä -mitä teette?
4
611
Vastaukset
- frea
kovempi patja auttoi ja ruokavalio hoito. nukuin pätkäunta kun heräsin koko ajan selkäkipuun. nyt nykyn yöt putkeensa ja herään vain pissillä käymään.
venyttely minulta kiellettiin, voi jopa pahentaa.- uninen
Ai venyttely pahentaa? Millä perusteella? Ah viime yönä nukuin kokonaiset seitsemän tuntia putkeen ^^
- frea
Minulle siis fysioterapeutti sanoi, kun kerroin että veneyttelen usein, nin reuma sairauksissa venyttely voi jotenkin pahentaa kun tulehdussairaus kyseessä.
Patjan vaihdon myötä en ole venytellyt ollenkaan, ja vaikka aamulla hieman kankea on niin siitä se nopeasti vetristyy.
Äidilläni on myös kipeä selkä ja nikamavälit painuneet, niin hänelle taas susositeltiin venyttelyä kun ei tulehdus jutusta ole kyse.
Ja kävin OMT-hoidoissa plus työfysioterapeutilta joilta nuo ohjeet ovat, ja venyttelemättömyys on kohdallani toiminut.
Kannattaa kokeilla kumpi omaan kehoon sopii,
Itse olen ollut nimittäin niin pätkäuninen kun aina nukahdettua alkaa asento käydä selkää ja pyörin yön hakien asentoa niin ihan jyskin runkopatja auttoi, entinen oli pehmeämpi että upotti, mutta mitään kivikovaa en halunnut ja vaahtomuovi sijaispatja on myös osoittautunut huonoksi kun muokkaa vartaloa niin yöllä asennon vaihto on hankalaa. Ihan perus runkopatja kovempi on ollut aivan loistava.
Kyllä se kunnon yöuni vaikuttaa kaikkeen ja miten energiataso on aivan erinlainen nykyisin. - Asiantunt
Selkärankareuma ei koskaan pahene venyttelystä, vaan on keskeinen hoitokeino liikelaajuuden ylläpitämiseksi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain617520Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232946- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651659Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151468Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1691419- 1311163
- 77863
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 52755